Izvor: Sportski Žurnal, 22.Feb.2011, 08:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Cvetković: Za Mašu i porodicu
Godinama se u mestu odigravanja fajnal-fora Evrolige sastaju najbolje juniorske ekipe sa Starog kontinenta i godinama je Srbiju predstavljao FMP. A kad je klub iz Železnika dobio domaćinstvo kvalifikacionog turnira niko nije mogao da pretpostavi da će mladi „panteri“ morati da sačekaju specijalnu pozivnicu organizatora ako žele u Barselonu.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Sportski Žurnal <<
U očaj i neizvesnost poslao ih je Aleksandar Cvetković sa 35 poena, 9 skokova i 8 asistencija zaradivši indeks uspešnosti 55. Mladi plejmejker je imao pomoć takođe odličnih Marinkovića, Saičića i Radonjića, ali je njegov doprinos bio ubedljivo najveći što pokazuje i titula MVP-a celog turnira.
Taj turnir je bio vrhunac sna koji Cvetković proživljava ove sezone. Verovatno nema tog navijača Crvene zvezde koji u osnovnoj i srednjoj školi nije maštao da igra za klub koji voli najviše na svetu. Setite se samo basketa ispred zgrade kada bi, posle postignute trojke, klinci glasno uzvikivali „Guuurović” ili „Rakoooč”, poistovećivavši se sa idolima u pokušaju da bar malo osete kako bi to bilo da postižu koševe za omiljeni klub.
A njemu se to ostvarilo. Aleksandar Cvetković ima samo 17 godina, a već ima crveno-beli dres sa svojim prezimenom na leđima. Njegov talenat nije promakao treneru Mihailu Uvalinu koji ga je ove sezone priključio prvom timu i dao mu šansu da bude deo Zvezde.
Ipak, Cvele kaže da mu se život i pored svega toga nije promenio, a tako počinje i ova naša priča:
- Nema nikakve razlike. Družim se sa istim drugarima sa kojima i ranije i tvrdim da se nikad neću promeniti ma šta da se desi u mojoj karijeri. Ovu pobedu u Železniku bih posvetio mojoj porodici i devojci Maši koji su mi najveća podrška u životu.
Cvetković je učenik trećeg razreda Pravno-poslovne srednje škole, ali je zbog velikog broja obaveza, ove godine prešao na vanredno školovanje, što ne znači da je zanemario obrazovanje:
- Naravno da nisam zanemario. Evo već sam položio 10 od 13 predmeta tako mi ne predstavlja nikakav problem da uskladim te dve aktivnosti. Bez obzira na zgusnut raspored sigurno nameravam da posle upišem i fakultet, ali je još rano pričati na tu temu.
Navijači uvek žele samo pobedu, pa često zaboravljaju na broj godina koji igrači imaju, a ovaj sedamnaestogodišnjak priznaje da oseća blagi pritisak:
- Kada istrčiš na parket u istom si košu sa ostalim igračima i tu godište ništa ne znači. Niko te ne pita da li imaš 17 ili 37 godina, moraš da igraš odbranu i napad bar isto kao i svi drugi.
Crvena zvezda ove sezone, osim Cvetkovića, u prvih 12 ima i još dvojicu košarkaša iz svog pogona, Nedovića i Radosavljevića, a brzonogi plejmejker kaže da ipak ne provodi previše vremena sa igračima koji su mu po godištu najbliži:
- Družimo se naravno dok smo sa ekipom, ali u privatnom životu svako od nas ima svoje drugare. Još sam ja klinac za njih pa ne mogu da ih ispratim u svemu.
A za kraj razgovora Cvele ističe posebno jednog saigrača koji mu mnogo pomaže da se prilagodi na seniorsku košarku:
- Boris Bakić mi savetima najviše uliva sigurnost i trudim se da se što više držim uz njega. Dobro je što ove sezone u prvom timu igraju trojica igrača koji su prošli kompletnu Zvezdinu školu i nadam se da će u budućnosti ta praksa nastaviti.
Prati fudbal i odbojku
Na pitanje da li prati Crvenu zvezdu u ostalim sportovima Cvetković je potvrdno odgovorio:
- Kada god mi obaveze to dozvoljavaju odem sa drugarima na Marakanu i sa zapada gledam fudbalski tim. Takođe pratim po malo i žensku odbojkašku sekciju jer mi tamo igra jedna veoma dobra drugarica.
Pešić sve predvideo
Svetislav Pešić je 2009. godine na Evropskom prvenstvu u Litvaniji zapazio dva dečaka u kadetskoj reprezentaciji Srbije. Bili su to Aleksandar Cvetković i Nenad Miljenović za koje je iskusni stručnjak tada rekao da će biti bolji od Moke i Praje. Ko je gledao turnir u Železniku, posebno duel ove dvojice igrača u finalu, mogao je da se uveri da postoji velika verovatnoća da se Pešićeve reči zaista obistine.
Nastavak na Sportski Žurnal...








