Presuda Šešelju ne pre kraja 2015.

Izvor: B92, 12.Nov.2014, 23:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Presuda Šešelju ne pre kraja 2015.

Tužilac Bramerc kaže da haški optuženik Vojislav Šešelj nije prva osoba koja je privremeno puštena na slobodu i da se presuda ne može očekivati pre kraja 2015.

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc je rekao da žali što i nakon 10 godina u njegovom predmetu nema presude.

"Nažalost, činjenica je da nakon 10 godina >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nema presude. A znate da je zadnji svedok svedočio 2010. godine, a odbrana od tada nije iznosila dokaze", rekao je Bramerc za N1.

Glavni tužilac Haškog tribunala je rekao da odluka o puštanju Šešelja bez ikakvih uslova "nije uobičajena".

On je podsetio da je presuda trebalo da bude doneta u oktobru prošle godine, ali je jedan od sudija bio smenjen. Novi sudija je tražio dodatno vreme da se upozna s predmetom, i u kombinaciji sa zdravstvenim stanjem Šešelja, "sve su to bili razlozi za takvu odluku".

Bramerc je i rekao da je njegovo mišljenje bilo da nije bilo dovoljno razloga da se smeni sudija Frederik Harhov ali da je kao tužilac morao prihvatiti odluku žalbenog veća bez obzira na njegovo nezadovoljstvo.

Na pitanje da li je zadovoljan dokazima tužilaštva, Bramerc je istakao da je predmet "predugo vođen", jer su predstavili dovoljno dokaza Sudu.

"Suđenje je prekidano u nekoliko navrata zbog uticanja na svedoke, a mi smo prezentovali najjače dokaze. Ne bismo podizali optužnicu, da nismo bili uvereni u nju", rekao je Bramerc.

Bramerc je odbacio navode Rasima Ljajića da je Haški sud pustio Šešelja kako bi presudu dočekao na slobodi u Srbiji.

Rekao je da je bilo sličnih situacija u predmetu Prlić kada su ljudi pušteni na slobodu pre presude ili tokom čekanja presude, i da će Šešelj biti pozvan u Hag, kada se donese presuda.

Rekao je i da sud u slučaju Radovana Karadžića, Ratka Mladića i Gorana Hadžića isključuje mogućnost puštanja na privremenu slobodu jer su oni bili u bekstvu i da je odluka suda da samo ko se preda dobrovoljno može da se pusti na privremenu slobodu.

Na pitanje da statistika pokazuje da je u Hagu za 20. godina optužena 161. osoba, a među njima je najviše Srba, glavni haški tužilac je odgovorio: "Nikad se nisam bavio statistikom. Činjenica jest da su Srbi najveća grupa koja je krivično gonjena. Razlog za to je što su srpski vojnici bili uključeni u sve sukobe u regiji, i u BiH i u Hrvatskoj i na Kosovu. Imali su veću količinu oružja i veću mogućnost da počine zločine".

Bramerc je od danas u poseti Sarajevu a iduće nedelje posetiće Srbiju.

Bramercova dvodnevna radna poseta biće deo njegovih priprema za podnošenje redovnog polugodišnjeg izveštaja o radu tužilaštva Savetu bezbednosti UN.

Šešelj je stigao danas oko 13 sati u Srbiju posle 11,5 godina koje je proveo u pritvoru Haškog tribunala bez presude.

Šešelj je bio u pritvoru Tribunala od 24. februara 2003. kada se dobrovoljno predao, odmah pošto je protiv njega obelodanjena optužnica za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH, 1991-93.

Haški tribunal odobrio je prošle nedelje privremeno oslobađanje Šešelja iz humanitarnih razloga, zbog njegove bolesti, kako bi mogao da nastavi lečenje u Beogradu.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.