Komisija zabranila Kostiću da kupi Helenik šugar

Izvor: S media, 31.Jan.2012, 13:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Komisija zabranila Kostiću da kupi "Helenik šugar"

Vlasnik MK grupe Miodrag Kostić izjavio je da zbog zabrane Komisije za zaštitu konkurencije neće moći da učestvuje na tenderu za kupovinu kompanije Helenik šugar iz Grčke, koja ima dve šećerane u Srbiji.

Komisija je odbacila i sve predložene strukturne mere Sunoka, kojima je bila planirana i prodaja jedne od šest šećerana.

Kostić je novinarima kazao da je pet meseci >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << čekao dozvolu za preuzimanje grčke kompanije od srpske Komisije, jer bi nakon kupovine Helenik šugara, njegova kompanija Sunoko indirektno stekla 78 odsto udela u proizvodnji šećera na srpskom tržištu.

„MK grupa“ želi da kupi grčki „Helenik šugar“

Kole kupio "Karneks"

Kostić: MK grupa zainteresovana za "Fruktal"

"Imam informaciju da je stav Komisije negativan. Ako to bude i zvaničan stav bićemo administrativno sprečeni da učestvujemo na tenderu u Grčkoj", kazao je on.

Kostić je naveo da "nije logično da domaća antimonopolska komisija ne dozvoli domaćoj kompaniji da izadje na tender za kupovinu strane kompanije na drugom tržistu".

Prema njegovim rečima, Komisija za zaštitu konkurencije bi trebalo da kao referentno tržište MK Grupe posmatra ne samo prostor Srbije već i tržište Evropske unije (EU) gde ta kompanija već ima dva odsto udela i gde izvozi najveći deo proizvodnje.

Kostić je kazao da njegova kompanija proizvodi 250.000 tona šećera godišnje, što je 50.000 tona vise nego što su domaće potrebe i dodao da oko 40 odsto svog prihoda ostvaruje od izvoza, koji je prošle godine iznosio oko 300 miliona evra.

Kako je istakao Kostić, tržišni mehanizmi ne dozvoljavaju MK grupi da zloupotrebi monopolski položaj.

Rok za podnošenje prijave za kupovinu grčke kompanije Helenik šugar ističe krajem februara.

Na tender se prijavilo 11 kompanija, od kojih su, prema Kostićevim rečima, nemački Sud cuker i Sunoko, u čijem sastavu posluju tri šećerane u Kovačici, Pećincima, Vrbasu i Baču, "najozbiljniji ponudjači".

Na tržištu Srbije Kostićeva kompanija trenutno ima oko 50 odsto udela u proizvodnji šećera, dok Helenik šuga ima 28 procenata.

(Beta)

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.