Makedonija ukida borbenu komponentu vojnog vazduhoplovstva, kupuje nove višenamenske helikoptere

Izvor: TangoSix.rs, 28.Mar.2023, 07:00

Makedonija ukida borbenu komponentu vojnog vazduhoplovstva, kupuje nove višenamenske helikoptere

Makedonija će ukinuti borbene sposobnosti vazduhoplovnog segmenta svoje vojske, i u okviru tog procesa će Ukrajini uskoro dati kompletnu flotu od 12 jurišnih helikoptera Mi-24, rekla je makedonska ministarka odbrane Slavjanka Petrovska u intervjuu u emisiji „360 stepeni‘‘ emitovane 24. marta na TV stanici Alsat.
– Danas je Generalštab Armije dostavio mom kabinetu analizu na osnovu koje >> Pročitaj celu vest na sajtu TangoSix.rs << bih preporučila vladi Makedonije donaciju 12 helikoptera Mi-24 Ukrajini – rekla je Petrovska potvrđujući nedavno pisanje Tango Sixa da će Skoplje pozitivno odgovoriti na zainteresovanost Kijeva da dobije flotu jurišnih helikoptera proizvedenu 1984. godine.
Odobrenje za transfer helikoptera biće doneto na predstojećoj sednici vlade koja je zakazana za 29. mart, rekla je Petrovska i dodala da je Ukrajini u sedam različitih vladinih odluka već donirano naoružanje i vojna oprema u vrednosti od 30 miliona evra. Demonstrirajući transparentnost, ona je takođe rekla da će Skoplje držati u tajnosti samo detalje vezane za vreme i način transporta Mi-24 do ratom razorene zemlje.
Prema rečima Petrovske, u skladu sa planovima transformacije makedonske vojske prema državnim ciljevima NATO deklarisanih sposobnosti, komponenta borbenih helikoptera armije Makedonije prestaće da postoji i fokus će biti na nabavci višenamenskih helikoptera koji bi služili za transport i misije za pomoć u katastrofama.
Makedonija planira nabavku osam višenamenskih helikopterskih platformi, pet različitih ponuda trenutno ocenjuje „Integrated Project Team (IPT)“ koji radi u okviru Ministarstva odbrane skoro dve godine, rekla je Petrovska i dodala da se očekuje da će IPT završiti svoj rad najkasnije do sredine aprila 2023. godine, nakon čega bi Ministarstvo odbrane predložilo Vladi i parlamentu u Skoplju odluku o kupovini helikoptera putem međuvladinog sporazuma (Government-to-Government, G-to-G).
Bilo je planirano da makedonski Mi-24V lete do 2025. godine / Foto: Igor Božinovski Petrovska je takođe rekla da Makedonija tek treba da donese odluku o drugoj zemlji koja bi zajedno sa Grčkom ubuduće obezbeđivala vazdušni nadzor njenog neba. Zanimljivo, dok su u prošlosti Bugarska i Turska pokazivale veliko interesovanje za ovu misiju, Petrovska je otkrila da se sada takođe razmatraju i druge zemlje NATO-a. Ona nije imenovala te druge države, ali je logično pretpostaviti da bi Italija mogla biti jedna od njih.
Ova iznenađujuća izjava, osim očigledne nesposobnosti Sofije da obezbedi održivi vazdušni nadzor nad Severnom Makedonijom, kao i nad Bugarskom, zbog kritičnog nedostatka operativnih aviona MiG-29, takođe može jasno da signalizira distanciranje Skoplja od Bugarske nakon podizanja tenzija između dve balkanske zemlje koje se konstantno povećavaju nakon što je Sofija počela aktivno da blokira i usporava proces pridruživanja Skoplja EU zbog sporova oko istorije, istorijskih ličnosti i istorijskih događaja u modernoj eri (1500.-1945.) sa posebnim fokusom na kasni moderni period (naročito kasni 19. vek i dešavanja tokom Drugog svetskog rata), korene makedonskog jezika i ustavni status i prava makedonskih građana bugarskog porekla (3.504 ili otprilike 0,2% od 1,8 miliona stanovnika Severne Makedonije prema popisu iz 2021.) koji trenutno žive u Severnoj Makedoniji.
Govoreći o sposobnostima protivvazduhoplovne odbrane armije Makedonije, Petrovska je obavestila da će isporuka u 2022. godini međuvladinim sporazumom dogovorene nabavke francuskog sistema protivvazduhoplovne odbrane veoma kratkog dometa (VSHORAD), za koji Tango Six veruje da je u pitanju MBDA Mistral 3, početi 2024.
Nova formacija armije Makedonije povećala je broj aktivnih vojnih lica sa dosadašnjih 6.800 na 7.100 pripadnika. Od toga, oko 700 vojnika je sada borbeno sposobno da deluje u borbenim misijama koje predvodi NATO, a ovaj broj će do 2027. porasti na 1.200.
Skoplje je posvećeno da se što pre oslobodi svojih starih i logistički sve zahtevnijih helikoptera Mi-8MT/17 i Mi-24 i da ih zameni sa do 8 fabrički novih dvomotornih višenamenskih helikoptera zapadne proizvodnje do 2028. prema višegodišnjem projektu vrednom 216 miliona evra. Logično je očekivati da su do sada ponude primljene od kompanija Erbas, Bel, Leonardo, MD Helikopter i Lokid Martin/Sikorski sa sledećim tipovima koje je IPT vrlo verovatno ozbilljno proučavao: Erbas H145M i H215M/225M, Bel model 412M, Leonardo AW139 i AW149, MD Helikopter MD 530F „Cayuse Warriors“ i Lokid Martin/Sikorski UH-60M/S-70i Black Hawk.
The post Makedonija ukida borbenu komponentu vojnog vazduhoplovstva, kupuje nove višenamenske helikoptere appeared first on Tango Six.

Nastavak na TangoSix.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta TangoSix.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta TangoSix.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.