Papa u poseti Južnoj Koreji, obraća se i Kini

Izvor: Press, 13.Avg.2014, 12:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Papa u poseti Južnoj Koreji, obraća se i Kini

Papa, koji danas kreće iz Rima, uvek šalje telegrame liderima zemalja koje nadleće. Ove rutinske poruke retko kada dospeju u vesti ali ovoga puta, pošto je u pitanju Kina, mnoge interesuje šta će reći.

Činjenica da mu je uopšte dozvoljeno da preleti Kinu je dobar znak i mali korak u unapređenju krhkih i zategnutih odnosa Vatikana i Kine, navodi Rojters.

"To je dobar znak", rekao je šef AsiaNews agencije, otac Bernardo Kevelera koji je stručnjak za katoličku crkvu >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << u Kini. "Pravo čudo biće ako predsednik Si Ðinping odgovori na telegram".

Vatikan nema formalne odnose sa Kinom od dolaska komunista na vlast 1949. Katolička crkva u toj zemlji podeljena je na dve zajedice: "zvaničnu" crkvu poznatu pod nazivom Patriotska asocijacija koja odgovara Komunističkoj partiji i "podzemnu" ckrvu koja vernost duguje papi u Rimu. Najveća tačka razdora između ove dve crkve je ko može da imenuje biskupe.

"Sveta stolica želi konstruktivan razgovor sa zvaničnicima kako bi se pronašlo rešenje problema koji ograničava sprovođenje katoličke vere i koji bi garantovalo atmosferu prave verske slobode", rekao je vatikanski sekretar, kardinal Pjetro Parolin.

Vatikan je decenijama slao mirovne poruke Kini ali najveća prepreka bilo je vatikansko priznavanje Tajvana koji Peking smatra odbeglom provincijom.



Drugi problem u odnosima su žalbe misionara i humanitarnih grupa da ih kineske vlasti na granici sa Severnom Korejom progone. Razlog tome je što Kina želi da spreči prelazak onih koji beže od siromaštva iz Severne Koreje i ilegalno ulaze u Kinu da bi potom otišli dalje.

Dve Koreje podeljene su od Korejskog rata sredinom prošlog veka, a mnoge porodice i dan danas žive u dve zemlje. Južna i Severna Koreja u konstantnom su "natezanju" od primirja 1953.

Papa danas kreće za Južnu Koreju i tokom šestodnevnog puta održaće u Seulu "Misu za mir i pomirenje".

Zvaničnici katoličke crkve u Južnoj Koreji, koja "drži" oko 10 procenata populacije od 50 miliona, rekli su da su pozvali Severnu Koreju da pošalje delegaciju na misu, ali da su odbijeni.

Severna Koreja ustavom garantuje verske slobode, pod uslovom da ne podrivaju državu, ali osim nekoliko malih, kontrolisanih hramova, nikakva verska aktivnost nije dozvoljena. Pjongjang je osudio na zatvorsku kaznu dvojicu stranih misionara i zatvorio američkog turistu zbog toga što je ostavio Bibliju u toaletu.

U izveštaju UN s početka godine procenjuje se da je u Severnoj Koreji ima između 200.000 i 400.000 hrišćana koji ne smeju otvoreno da praktikuju svoju veru.

Zvanični cilj papine posete je da predsedava samitom azijske katoličke mladeži i ovo je papin treći međunarodni put od izbora u martu 2013. i prvi u Aziju jednog pape od 1999.

Nastavak na Press...






Povezane vesti

Papa ide u Koreju, obraća se Kini

Izvor: B92, 13.Avg.2014

Papa Franja će na putu za Južnu Koreju dobiti priliku da se obrati kineskom rukovodstvu čija vlada ne dozvoljava katolicima u zemlji da priznaju njegovu vlast...Papa, koji u sredu kreće iz Rima, uvek šalje telegrame liderima zemalja koje nadleće. Činjenica da mu je uopšte dozvoljeno da preleti...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.