
Izvor: Studio B, 07.Nov.2015, 18:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Građani i vlast protiv istopolnih brakova
Inicijativa da se u Srbiji legalizuju brakovi istopolnih osoba i da im se dozvoli i usvajanje dece, koju je predložio bivši predsednik Srbije Boris Tadić, izazvala je pravu lavinu reakcija u javnosti.
Većina građana, navode analitičari, nije spremna da to podrži.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin kaže da taj predlog ne bi prošao Vladu Srbije, a >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << po svemu sudeći ne bi mogao ni da bude usvojen u Skupštini Srbije, budući da se SNS koja ima apsolutnu većnu, protivi braku istopolnih osoba.
On je reagujući na izjavu predsednika Socijaldemokratske stranke Borisa Tadića da treba pravno regulisati bračnu zajednicu osobama istog pola i dozvoliti im i usvajanje dece, naglasio da tako nešto neće potpisati.
"Nisam o tome razgovarao sa premijeroma, ali koliko ga dobro poznajem, a dobro ga poznajem, znam da tako nešto neće nikada proći kroz Vladu Srbije. Ja sam resorni ministar za porodične odnose i to nikada neću potpisati, a to nije nova ideja, već novi predlagač", rekao je Vulin.
Prema njegovim rečima, zanimljivo je što je do te ideje Tadić došao kada je već napravio koaliciju kojoj su glavne političke poruke, priznanje Kosova i jednopolni brakovi.
Vulin je ocenio da tako nešto neće podržati ni građani Srbije.
Đurović: SNS se protivi legalizaciji istopolnih brakova
Srpska napredna stranka protivi se legalizaciji istopolnih brakova i zalaže za brak kao zajednicu muškarca i žene, izjavila je danas narodna poslanica u Skupštini Srbije i član Glavnog odbora te stranke Aleksandra Đurović.
"Apsolutno većinsko mišljenje građana je da još uvek nije vreme da takav korak bude sproveden u Srbiji, a SNS u potpunosti poštuje volju i mišljenje građana Srbije", rekla je Đurović novinarima u knez Mihailovoj ulici gde je prethodno razgovarala sa građanima.
Osvrnuvši se na praksu evropskih zemalja i zemalja članica EU, ona je rekla da su se neke od tih zemalja odlučile da sprovedu referendum kako bi se videlo šta građani misle o tom, kako je ocenila, senzitivnom pitanju.
"Irska je sprovela takav referendum, u Sloveniji će tek da bude sproveden", rekla je Đurović.
Ističući da je Srbija u potpunosti posvećena evropskim vrednostima i poštovanju ljudskih i maninskih prava, ona je podsetila da su za vreme rada aktuelne vlade u Srbiji održane dve parade ponoša.
"Time smo želeli da pokažemo da smo kao društvo spremni da poštujemo različitosti i u tome ćemo svakako ostati i dalje posvećeni", naglasila je Đurović.
Sa druge strane, po njenom mišljenju, tradicionalna porodica je nešto što treba poštovati imajući u vidu da je bela kuga ozbiljan problem sa kojim se Srbija suočava.
"Pitanje nataliteta Srbije treba da bude pitanje kojem ćemo da se posvetimo na ozbiljniji način i ekonomske reforme koje sprovodi vlada, koje za cilj imaju poboljšanje ekonomskog standarda građana, su jedan od najvećih doprinosa upravo tome", rekla je Đurović.
Na pitanje novinara da li postoji mogućnost da se u Srbiji organizuje referendum na kojem će se građani opredeliti da li su za istopolne brakove ili ne, ona je rekla da je "to nešto o čemu još nismo razgovarali".
"Ukoliko dođe do toga da mi treba da se opredelimo po tom pitanju nije isključeno da bude organizovan referendum, ali kao što sami znate ne postoji istovetan stav ni zemalja EU na tu temu...praksa je raličita, ne postoji jedinstven stav i mi ćemo kao zemlja kandidat u nekoj budućnosti doći u poziciju da treba da imamo naš stav o tome", zaključila je Đurović.
Pogledaj vesti o: Srpska Napredna Stranka