Srbija protiv bezbednosti za izabrane?

Izvor: Vostok.rs, 03.Nov.2010, 11:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija protiv bezbednosti za izabrane?

03.11.2010. -

Ovih dana predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je članstvo zemlje u NATO-u u doglednoj budućnosti nerealno. Šef države u suštini izrekao je mišljenje većine, jer srpska javnost, koja nije zaboravila na dvosturki udarac Brisela – bombardovanje sa mnogobrojnim žrtvama među civilnim stanovništvom, plus priznanje nezavisnosti Kosova, uglavnom je protiv pridruživanja Severnoatlantskoj >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << alijansi.

Neki pridevi nemaju komparaciju. Jedna stvar ne može da bude gvozdenija od druge. Prilog bezbedan ima komparativ, ali pojam bezbedan po meni ne treba da ga ima. Nema bezbednosti za izabrane, inače to nije bezbednost. Evo kako se na tu temu izrazio za vreme sastanka sa crnogorskim kolegom Milanom Roćenom ministar inostranih poslova RF Sergej Lavrov:

Trudimo se da gledamo na stvari šire, i time je diktirana inicijativa predsednika Medvedeva o razradi sporazuma o evropskoj bezbednosti. Želimo da se pravne garancije bezbenosti ne svode samo na članove pojedinih vojnih saveza, bilo da je to NATO ili ODKB, kako bi one u jednakoj meri obuhvatile one države koje su odabrale ili neutralnost ili vanblokovski status i po meni to je častan, otvoren i što je najvažnije ravnopravni prilaz. Naša inicijativa pretpostavlja direktno učešće u takvom dogovru svih organizacija, između ostalog i NATO-a.

Verovatno su shvatanjem da je neophodna ravnopravnost na prostorima Starog Sveta diktirane reči srpskog lidera Tadića o tome da Srbija s pažnjom prati i vodi računa o inicijativi predsednika Rusije Dmitrija Medvedeva o novom sistemu bezbednosti u Evropi.

Govor Tadića želeli bismo da nazovemo smelim, pošto on može da bude primljen sa neodobravanjem u Vašingtonu. Ovih dana SAD, kroz reči zamenika državnog sekretara za poslove Evrope i Evroazije Filipa Gordona, ocenili su kao malo verovatnu mogušćnost realizacije projekta Medvedeva, podvukavši da im odgovaraju postojeće institucije bezbednosti u regionu. I to je sasvim opravdano, jer hajde da navedemo nekakav balkanski primer – kada bi delovao sporazum o evropskoj bezbednosti, Kosovo bi moglo i da ne dobije nezavisnost i odobrenje ovog nezakonitog akta od strane toliko članova NATO-a.

Govori sprski ekspert za pitanja vojnih doktrina i strategija Svetozar Radišić:

Mislim da je ta inicijativa izvanredna za sve ljude na planeti. Ona je prosto neminovna jer je ceo svet došao u bezbednosni ćorsokak. Ako ne poslušaju inicijativu Dmitrija Medvedeva mislim da će pogrešiti i imaćemo jako velike probleme, jer onda se nastavljaju svi ratovi koji su već u naumu onih negativnih sfera koje ne vode računa o ljudima.

Nego da li je iskreno ono što je rečeno u Beogradu, budući da Srbija u nečemu uslovno nije slobodna zemlja? Srbija je u takvim okolnostima da o ovome više odlučuje evropska komisija i ljudi iz NATO-a, tako da je NATO praktično prisutan u Srbiji ne samo na Kosovu i Metohiji već i u svakom drugom smislu.

Pridruživanje međunarodnim strukturama je unutrašnja stvar svake države, u koju je u najmanju ruku nekorektno mešati se. Zato jednostavno da istaknemo da kada zapadni činovnici govore o neophodnosti integracije Beograda u Alijansu, a ponavljaju ih srpski levičari, ma u kakve formule da se obuku, sve jedno pred očima nam je trogodišnja devojčica Milica Rakić koja je poginula na noši od NATO bombe 1999. godine.

Izvor: Golos Rossii, foto: RIA Novosti
Pogledaj vesti o: Kandidatura Srbije,   NATO

Nastavak na Vostok.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.