Izvor: NoviMagazin.rs, 29.Jun.2017, 10:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dačić: Kredibilna politika proširenja ključna za region i Evropu

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da je članstvo u Evropskoj uniji strateški nacionalni cilj Srbije i naglasio da je kredibilna politika proširenja EU ključna i za region i za čitavu Evropu.

Otvarajući konferenciju "Nova međunarodna realnost - izazovi i perspektive" u Skupštini grada Beograda, Dačić je rekao da politika proširenja EU koja se "danas suočava >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << sa krizom identiteta i preispitivanjem svrhe svoga postojanja" predstavlja poseban izazov i za Srbiju i region.

"Svesni smo svih tih brojnih izazova, kao i potrebe da se na nivou EU sprovede niz reformi, ali smatramo da je očuvanje kredibilne politike proširenja, zasnovane na jasnim i ujednačenim kriterijumima, ključno kako za region kome geografski pripadamo, tako i za celokupnu Evropu", rekao je Dačić.

On je podsetio da je "u gobalnoj strategiji bezbednosti EU, predstavljenoj u junu prošle godine, jasno navedeno da je politika proširenja strateško ulaganje u bezbednost i prosperitet Evrope" i dodao da to pruža uveravanje da je "i Unija svesna značaja svoje najuspešnije politike, koja bi trebalo da doprinese stabilnosti i napretku i regiona i čitave EU".

Dačić je rekao da "model EU predstavlja najviše dostignuti stepen integracije u modernoj političkoj istoriji kojim je omogućeno dugotrajno pomirenje evropskih naroda i zemalja različitog političkog, bezbednosnog i kulturološkog nasleđa" i da je "stvoren održiv ekonomski i socijalni sistem koji obezbeđuje visok standard života za građane".

Dačić je ponovio da je članstvo u EU ne samo strateški nacionalni cilj Srbije već i "instrument sprovođenja reformi i modernizacije u svim oblastima društva i države, kao i put za obezbeđenje održivog i trajnog mira, bezbednosti i poverenja u regionu".

Prema njegovim rečima, sastavni deo evropskog procesa Srbije je i unapređenje regionalne saradnje kako na bilateralnom, tako i na multilateralnom nivou.

"Želimo iskreno i konstruktivno da razgovaramo o svim otvorenim pitanjima i zajednički sa susedima pronalazimo rešenja koja će biti trajna i održiva. Srbija se zalaže za dijalog koji će nas usmeriti ka kreiranju boljeg političkog i ekonomskog ambijenta u regionu, a sve u cilju obezbeđivanja mira, stabilnosti i prosperiteta za sve naše građane", rekao je Dačić.

Ocenivši da napredak svake zemlje u regionu treba da bude podsticaj ostalima, a ne ograničavajući faktor, on je dodao da Srbija "zajedno sa svojim partnerima u regionu snažno jača infrastrukturnu mrežu čitavog Zapadnog Balkana, u najvećoj meri doprinosi saobraćajnom, energetskom, ekonomskom povezivanju, unapređenju saradnje mladih, a sve u cilju jačanja unutrašnjih kapaciteta, pa time i približavanja ovog dela Evrope tekovinama EU".

Šef srpske diplomatije rekao je i da će Srbija "nastaviti da podržava evropske aspiracije svojih suseda i da sprovodi politiku vojne neutralnosti štiteći i promovišući svoje nacionalne interese" jer takva politika omogućava zemlji da "razvija saradnju i gradi odnose poverenja sa svim ključnim međunarodnim faktorima".

Govoreći o današnjim bezbednosnim izazovima, Dačić je naveo da su oni postali transnacionalni i globalni jer "pogađaju istovremeno više zemalja i regiona i prevazilaze okvire kontinenata" a "konflikti među državama u kojima je dominirala upotreba konvencionalnih vojnih snaga, sve više ustupaju mesto nevojnim opasnostima kao što su terorizam, organizovani kriminal, sve veća energetska međuzavisnost i ograničenost energetskih resursa, sajber i hibridno ratovanje, proliferacija oružja za masovno uništenje, ali i globalnim izazovima poput siromaštva, epidemija i klimatskih promena".

Dačić je rekao da "Srbija čvrsto veruje u ostvarivost principa humanosti i ljudske solidarnosti i saradnje", da nastoji da "doprinese očuvanju mira u svetu i mirnom rešavanju spornih pitanja" i da se zalaže za "međudržavne i međunacionalne odnose koji su zasnovani na civilizacijskim normama i međunarodnom pravu".

Rekao je takođe da uprkos novim u sve složenijim izazovima Srbija smatra da su ciljevi i načela UN i danas aktuelni.

"Suverena jednakost država, odricanje od upotrebe sile, nemešanje u unutrašnje stvari drugih država, mirno rešavanje sporova i uvažavanje različitosti, principi su čija aktuelnost nije dovedena u pitanje sa promenama na međunarodnom planu koje je doneo 21. vek", dodao je šef srpske diplomatije na međunarodnoj konferenciji "Nova međunarodna realnost - izazovi i perspektive" koju je organizovala fondacija "Beogradski strateški dijalog".
Pogledaj vesti o: Kandidatura Srbije,   Evropska Unija

Nastavak na NoviMagazin.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.