
Izvor: Glas javnosti, 31.Maj.2008, 09:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dug „Mitilineosu“ kad se proda „Bor“
BOR - Poznata grčka kompanija „Mitilineos“ podnela je Trgovinskom sudu u Zaječaru zahtev za uvođenje privremenih mera u Rudarsko-topioničarski basen „Bor“ kako bi se onemogućila prodaja tog preduzeća dok joj se, kao najvećem poveriocu, ne vrati dug, koji je zbog kamata sa 17 miliona dolara >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << narastao na 65 miliona dolara. Međutim, pošto je borski kombinat u restrukturiranju, poverioci ne mogu sudskim putem da naplaćuju potraživanja. To znači da ako sud i donese takvu odluku, ona ne može biti izvršna, kažu u Trgovinskom sudu u Beogradu.
Po važećoj uredbi, firma izlazi iz restrukturiranja kada se proda njen kapital ili imovina, pa bi po tome „Mitilineos“ mogao da realizuje sudsku odluku o privremenoj meri tek nakon prodaje RTB-a „Bor“. Prema najavama ministra ekonomije Mlađana Dinkića, za borski kombinat je moguć novi vid prodaje, kao kod „Zastave“, pa bi moglo da se desi da država vraća komercijalne dugove borskog kombinata. Inače, grčka kompanija je, prema nekim izvorima, pre tri godine Arbitražnom sudu u Švajcarskoj podnela tužbu protiv Republike Srbije zbog osnovnog duga borskog kombinata od 17 miliona dolara i pozajmljenih 4.000 tona katodnog bakra. Grci su borskoj Topionici i rafinaciji krajem devedesetih na osnovu ugovora o strateškom partnerstvu isporučivali koncentrat bakra na preradu, i po toj osnovi nastao je dug.
NOVA TEHNOLOGIJA - SKUPA
Blažo Lekovski, direktor Topionice i rafinacije bakra, izjavio je pre dva dana da će RTB morati da nabavi novu topioničku tehnologiju vrednu 100 do 130 miliona dolara. Međutim, to je samo deo neophodne opreme kako bi se izbegli ekološki udari. Kompletna zamena metalurških pogona košta od 500 do 600 miliona dolara, što jedino može da se obezbedi uz pomoć moćnog stranog strateškog partnera.
Grci su u nabavku rezervnih delova i obrtna sredstva RTB-a uložili 17 miliona dolara, ali je novac od prodaje bakra utrošen za zarade. Da bi se sve završilo bez sporova, 2003. godine dogovoreno je da „Mitilineos“ preuzme rukovođenje borskom topionicom, ali to je propalo.
Vlasnik firme „Mitilineos“, grčki biznismen istog prezimena, dva puta je nakon 2000. godine boravio u Boru po pitanju grčkog duga i strateškog partnerstva. Dva puta je, kako je tada izjavio u Boru, bio i u Vladi Srbije, a razgovarao je i sa tadašnjim premijerom Zoranom Đinđićem.
Borivoje Stojadinović, u to vreme generalni direktor RTB-a, bio je u centrali „Mitilineosa“ u Atini i potpisao ugovor o poslovnoj saradnji, odnosno o uslovima za postepeno vraćanje duga kroz topljenje sirovina u borskoj topionici. Stojadinović je posle toga smenjen, a od ugovora se odustalo. U RTB je došlo novo poslovodstvo, na čelu sa v. d. generalnog direktora Miodragom Conićem.
Ukupan dug RTB-a nikad tačno nije izračunat, ali je, kako se procenjuje, veći od kapitala i to je osnovni razlog zašto se prodaje imovina te kompanije. Ekonomisti barataju podatkom da je reč o više od 500 miliona dolara, s tim da se najviše duguje državnim javnim preduzećima - čak 70 do 80 odsto, što je otpisano, ali se, ako je moguće, naplaćuje iz prodajne cene. Pominje se da RTB ima i dug prema engleskoj Standard banci, ruskoj Evroaksis banci i jednoj švajcarskoj firmi.
Ovaj kombinat, inače, trenutno radi zahvaljujući firmi „Ist point“ Zorana Drakulića, koja ga snabdeva koncentratom bakra.