Ministri EU o Kosovu: Izbori uredni

Izvor: B92, 14.Dec.2010, 23:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ministri EU o Kosovu: Izbori uredni

Brisel -- Nedeljni izbori na Kosovu su "održani u miru i uglavnom uredno", poručili su šefovi diplomatija Evropske unije.

Oni su time reagovali i na tvrdnje posmatrača EU da je bilo "nameštanja" i prevara na izborima na Kosovu.

Ali su podvukli i spremnost da EU pruži "dobre usluge" u dijalogu Beograda i Prištine "u cilju jačanja saradnje, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << napretka ka EU i poboljšanja života ljudi".

U zaključcima zasedanja ministara inostranih poslova EU se kaže da bi i s Kosovom "u perspektivi" mogao biti pokrenut proces ka ukidanju viza.

Ali je naglašeno da za to vlasti u Prištini još moraju ostvariti napredak u reformi pravosuđa, slobodama i bezbednosti.

Tek pošto to još razmotri Evropska komisija, Savet ministara Unije bi onda dao svoje mišljenje o eventualnoj viznoj liberalizaciji za Kosovo.

Neke zemlje EU su tražile da se razmotri i sklapanje neke vrste sporazuma o trgovini s Prištinom, ali je to većina odbacila jer EU sporazume može sklapati samo sa državama.

Kosovo ne priznaje pet članica EU, pa je navedeno da Evropska komisija "nastavi da pomaže Kosovu u naporima da ispuni uslove za jačanje trgovinskih odnosa".

Kako su rekli evropski diplomatski zvaničnici, dijalog Beograda i Prištine, uprkos nadanjima EU, već kasni i moguće je da usledi tek početkom iduće godine upravo zbog sazivanja vanrednih izbora na Kosovu.

Sad je razvoj na Kosovu još složeniji jer su ne samo izgledi da neće sasvim lako da se formira stabilna vladajuća koalicija, već i zato što će u opoziciji ostati jake stranke, a među njima i jedna ojačala ekstremistička partija koja traži odlazak EU i Euleksa s Kosova, odbija dijalog s Beogradom i zalaže se za stvaranje "Velike Albanije".

Međunarodni diplomatski izvori u Briselu su naveli da je do sazivanja vanrednih izbora došlo na sugestiju "jedne uticajne svetske države", ali s ciljem da se potom formira jaka vlada u Prištini koja će sa snažnijih pozicija ući u dijalog s Beogradom.

Oni su dodali da je vladajuće vođstvo u Prištini takođe tražilo da se, pored Evropske unije, u "dobre usluge" u dijalogu s Beogradom uključi i Vašington.

U Briselu je naglašeno da rezolucija Generalne skupštine UN o tome izričito i jedino govori o "dobrim uslugama" EU.

Diplomate u Briselu navode da su mnoge zemlje EU nezadovoljne činjenicom da se, posle vidljivog prvog uspeha spoljne politike Unije na temelju "Ugovora iz Lisabona" - zajedničke rezolucije sa Srbijom u UN o kosovskom pitanju, sad odugovlači s pokretanjem dijaloga o sređivanju odnosa Srbije i Kosova.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.