Vrućine u Evropi: U Parizu izmereno 42,6 stepeni

Izvor: B92, 25.Jul.2019, 12:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vrućine u Evropi: U Parizu izmereno 42,6 stepeni

U Nemačkoj je, drugi dan zaredom, postavljen novi nacionalni rekord sa temperatorom od 41,5 stepeni.

Veliki deo zapadne Evrope ponovo se našao na udaru toplotnog talasa, a u Parizu je zabeležena rekordna temperatura od 42,6 stepeni Celzijusa.

U Londonu će temperatura dostići 39 stepeni - što je najviša temperatura izmerena u istoriji. Prosečne letnja temperatura u glavnom gradu Britanije je 23 stepena.

"Klimatske promene donele su nove >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << vrele talase u Evropu", saopštio je nacionalni britanski meteorološki servis.

Železnički saobraćaj u Velikoj Britaniji je usporen jer se pruge savijaju od vrućine.

Francuske vlasti su objavile crveni meteoalarm jer su temperature u Parizu i okolini iznad 40 stepeni, a u nekim delovima zemlje i 43.

U sredu, temperature u Belgiji, Nemačkoj i Holandiji su bile između 39,9 i 40,5 stepeni.

Meteorolozi veruju da velike vrućine tek dolaze i da će uskoro biti zabeležen novi rekord visokih temperatura.

Vlasti u Francuskoj upozorile su ljude da ne putuju i da rade od kuća ukoliko je to moguće. Vrtići su zatvoreni.

Glavni arhitekta koji vodi radove na katedrali Notr Dam, upozorio je da visoke temperature mogu dovesti do propadanja krova.

Francuski mediji prenose da je do sada zbog vrućina preminulo petoro ljudi.

U severnom delu Nemačke, reke i jezera su presušile, a saopšteno je i da su ribe ozbiljno ugrožene.

Voz koji saobraća na relaciji Belgija - London se pokvario, a putnici su neko vreme čekali pomoć kako bi napustili kompoziciju.

Da, prošlog meseca Evropu je zahvatio vreli talas. Jun je bio najtopliji mesec od kada se meri temperatura.

U Francuskoj je zabeležena rekordna temperatura od 46 stepeni, a toplotni rekordi su oboreni i u Češkoj, Slovačkoj, Austriji, Andori, Luksemburgu, Poljskoj i Nemačkoj.

Istraživanja pokazuju će se ovakve vrućine redovno dešavati svake druge godine - zbog klimatskih promena.

Dr Piter Stot iz Met Ofisa kaže za BBC 5 lajv da ovaj poslednji toplotni talas jeste rezultat klimatskih promena.

"Ono što vidimo u ovom trenutku je ova veoma topla struja koja dolazi iz severne Afrike. Ona donosi toplo vreme i visoke temperature", kaže Stot.

Istraživači Met Ofisa su prošle godine objavili studiju koja je pokazala da će šanse da Veliku Britaniju pogodi toplotni talas biti 30 puta više nego 1750. godine.

Zapisi koji datiraju iz kasnog 19. veka, pokazuju da je prosečna temperatura Zemljine površine od industrijalizacije porasla za oko jedan stepen.

Iz Klimatološkog instituta u nemačkom gradu Potsdamu kažu da je pet najtoplijih leta u Evropi od 1500. godine bilo u 21. veku.

Izvor: BBC News na srpskom
Pogledaj vesti o: London

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.