
Izvor: B92, 11.Nov.2015, 16:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Popov: Nakon suspendovanja sporazuma na potezu EU
Direktor Centra ze regionalizam Aleksandar Popov izjavio je da je nakon odluke Ustavnog suda Kosova da suspenduje sporazum o ZSO na potezu EU.
On smatra da bi EU trebalo oštrije da reaguje na nepoštovanje Briselskog sporazuma.
"Za sada ta oštrija reakcija prema Prištini je izostala, a to nije dobro jer se ruši i kredibilitet EU >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na taj način", rekao je Popov agenciji Beta.
Kako je dodao, dva premijera su stavila potpis u Briselu na sporazum i preuzeli obavezu da će ga sprovesti, a kosovske vlasti sad vrše opstrukciju.
Popov je rekao i da je Brisel na žalost sad okupiran unutrašnjim problemima, oko izbegličke krize i nesloge među članicama koja je, kako je rekao, "do kosti ogolila sve slabosti i probleme unutar EU".
On je podsetio i da je Ustavni sud Srbije odlučivao o nekim stavkama Briselskog sporazuma i o njemu u celini, ali ne na zahtev vlasti, kao i da se proglasio nenadležnim, jer je reč o političkom dokumentu, a ne pravnom.
Ustavni sud Kosova juče je suspendovao Sporazum o formiranju Zajednice srpskih opština.
Direktor Centra za regionalizam Aleksandra Popov izjavio je danas da odluka Vlade Srbije da dodeli sredstva Srebrenici, kao i sporazumi nedavno postignuti na zajedničkoj sednici dve vlade, doprinose normalizaciji odnosa Srbije i Bosne i Hercegovine.
"Srebrenica je jedan simbol stradanja tokom devedesetih godina i ovaj gest, koji je učinila vlada (Srbije) i premijer (Aleksadar Vučić), daje dobru poruku. U prilog tome govori i izjava načelnika Srebrenice (Ćamila) Durakovića, da se iskreno nada da će Vučić kroz neko vreme bez obezbeđenja moći normalno da prođe Srebrenicom", rekao je Popov agenciji Beta.
On je ukazao da odlazak Vučića u Srebrenicu na godišnjicu zločina, zatim zajednička sednica dve vlade Srbije i Bosne i Hercegovine pa sad i dodela sredstava za oporavak Srebrenice, predstavljaju značajan pomak u pravcu normalizacije odnosa.
Popov je istakao da je važno da se u normalizaciju odnosa uključi što više aktera kao i da se u javnosti stvara dobra atmosfera, pre svega kod bošnjačkog korpusa u BiH, jer su najveća žrtva ratova devedesetih.
Kako je dodao, potrebna je podrška Srbije da Bosna postane funckionalna država.
"Dakle ovo je sve obećavajuće i ja se iskreno nadam da će se ići u tom pravcu suštinske normalizacije odnosa, obnove, razumevanja i poverenja. I mislim da će to, pošto je BiH okosnica Dejtonskog sporazuma, blagotvorno delovati na odnose u regionu u celini", zaključio je Popov.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Srebrenici da će Srbija uložiti pet miliona evra u razvoj te opštine i da su ta sredstva već na raspolaganju.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija