Kineski hakeri špijuniraju mejlove američkih zvaničnika?

Izvor: Blic, 02.Jun.2011, 19:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kineski hakeri špijuniraju mejlove američkih zvaničnika?

PEKING/VAŠINGTON - Kina je danas čvrsto odbacila optužbe da je uključena u špijuniranje mejlova visokih američkih zvaničnika, vojnih lica i novinara na internet pretraživaču “Gugl”. Portparol ministarstva spoljnih poslova kaže da je potpuno “neprihvatljivo” optuživati Kinu za sajber kriminal.

"Gugl” nije direktno optužio kinesku vladu, ali je rekao da je hakerisanje otpočelo u gradu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Đinanu. Američka kompanija tvrdi da njena bezbednost nije ugrožena, ali ukazuje na to da su šifre nekih korisnika otkrivene putem prevare.

"Gugl” kaže da su, takođe, meta hakera iz Šangdonga i kineski politički aktivisti i zvaničnici drugih azijskih zemalja.

Bela kuća saopštava da trenutno ispituje ovakve navode, ali dodaje da veruje da i-mejlovi američkih zvaničnika nisu ugroženi. Izuzetno je teško ustanoviti da li su za ovakve napade odgovorne neke vlade ili pojedinci, kaže dopisnik BBC-a iz Vašintgona.

Ali, činjenica da su žrtve sajber napada oni koji imaju pristup osetljivim, pa čak i tajnim informacijama, govori u prilog tome da se pre radi o sajber špijunaži nego o sajber kriminalu.

Hong Lei, portparol kineskog ministarstva spoljnjih poslova kaže: "Pripisivanje ovakvih zlodela Kini je neprihvatljivo. Hakerisanje je međunarodni problem i Kina je takođe žrtva. Tvrdnje o takozvanoj podršci hakerisanju potpuno su neosnovane i imaju zadnje namere”.

"Gugl” je u sredu objavio da je "otkrio i prekinuo” pokušaj da se ukradu šifre korisnika i ulazi u njihove mejlove. "Obavestili smo žrtve i obezbedili njihove mejlove. Pored toga, obavestili smo i relevantne državne ustanove.”

Radi se o krađi identiteta na mreži, poznatoj kao "spir fišing” (spear phishing) kada pošiljalac navodi korisnika da otkrije poverljive informacije, na stranici koja liči na "Guglov” dži-mejl servis, ili naizgled ima veze sa profesijom žrtve.

Kada dođu do naziva korisnika (login) i šifre (password), hakeri potom daju nalog dži-mejl servisu da pristižuće mejlove "forvarduje” na drugi mejl koji je otvorio haker.

"Gugl” predstavlja i nekoliko postupaka kojima korisnici mogu povećati bezbednost:

1. Napravite dvostepenu verifikaciju, kao što je korišćenje mobilnog telefona na koji "Gugl” šalje drugu šifru sa kojom se ulazi u mejl

2. Koristite "jaku” šifru, koja predstavlja mešavinu brojeva i slova, i izbegavajte da vam šifra bude ime člana porodice, datum rođendana... koju ne koristite nigde drugde.

3. Kucajte šifru samo na oficijelnoj strani za logovanje https://www.google.com domena.

4. Na dži-mejlu proveravajte sumnjive adrese za forvardovanje i "delegiranje”.

Povezane vesti: Vikiliks: Namćorasti kineski komunista organizovao napad na Gugl Tajms: Kineski hakeri napadaju NATO, institucije EU i SAD Otkriven napadač na "Gugl" Iza hakerskog napada na "Gugl" stoje obrazovne ustanove? Peking: Pretnje Gugla ne treba da utiču na odnose Kine i SAD

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.