Istraga otvara bušotinu u Meksičkom zalivu

Izvor: Glas javnosti, 29.Avg.2010, 07:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Istraga otvara bušotinu u Meksičkom zalivu

VAŠINGTON - Inženjeri će od ponedeljka početi uklanjanje poklopca koji je zaustavio nekontrolisano isticanje nafte na dnu Meksičkog zaliva, da bi na površinu mogli da izvuku deo opreme ključan da bi se utvrdilo šta je pokrenulo tu katastrofu, izjavio je admiral Obalske straže Ted Alen.

Prema rečima Alena, koji je šef vladinog tima za rešavanje krize u Meksičkom zalivu, to se mora učiniti da bi se izvukao uređaj za sprečavanje eksplozija, koji je otkazao, da bi se >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << dokazalo šta je 20. aprila izazvalo eksploziju na platformi "Dipvoter horajzon" kompanije "Britiš petroleum", oko 80 km ispred obala Luizijane, u kojoj je poginulo 11 radnika.

Iz izvora "Makondo", na dubini od 1,5 km, tada je počelo nekontrolisano isticanje nafte koje je, posle nekoliko bezuspešnih pokušaja, delimično stavljeno pod kontrolu tek 4. juna.

BP je 15. jula uspeo da na otvor postavi efikasan poklopac koji je uspeo da u potpunosti zaustavi isticanje nafte.

Vladine procene su da je iz bušotine dnevno isticalo 1,5 do 2,5 miliona galona dnevno, odnosno da je od aprila do 15. jula, prema najgrubljim proračunima, isteklo do 200 miliona galona nafte.

Ne očekuje se da nafta počne da curi po uklanjanju čepa, pošto je BP 4. avgusta izveo manevar pod nazivom "statik kil", u kome su u taj otvor ubrizgani cement i takozvano teško blato, sastavljeno od smese vode, minerala barita i polimera. Kompaniji je ipak naloženo da bude spremna za slučaj potrebe.

Ministarstvo pravde i federalni islednici nadgledaće radove na izvlačenju uređaja za sprečavanje eksplozija, koji je dug 15 metara i težak skoro 300 tona, a pošto je u njemu cev kojom je tekla nafta iz izvora, vodiće se računa da se ona dodatno ne ošteti. Važno je da sve na površinu bude izvučeno netaknuto pošto se smatra dokaznim materijalom u istrazi.

Na dno će, zatim, biti postavljen novi uređaj za sprečavanje eksplozija. Posle toga, planira se da se izbuši završnih 15 metara otvora, i u njega će se ubrizgati ista smeša cementa i takozvanog teškog blata. Za tu proceduru ubrizgavanja odozdo, pod nazivom "botom kil", biće potrebno najverovatnije četiri dana.

Vlada smatra da je "botom kil" neophodan da bi se proglasilo da je bušotina zauvek zapušena.

Nastavak na Glas javnosti...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.