![[Konferencija ASDA 2024] Komandant HRZ: „Da smo ugovor za Rafale potpisali samo 4 meseca kasnije, zbog rata u Ukrajini, platili bi znatno više](https://static.vesti.rs/slike-4/Konferencija-ASDA-2024-Komandant-HRZ-Da-smo-ugovor-za-Rafale-potpisali-samo-4-meseca-kasnije-zbog-rata-u-Ukrajini-platili-bi-znatno-vise.jpg)
Izvor: TangoSix.rs, 14.Jun.2024, 17:50
[Konferencija ASDA 2024] Komandant HRZ: „Da smo ugovor za Rafale potpisali samo 4 meseca kasnije, zbog rata u Ukrajini, platili bi znatno više
Ono što je do sada bilo poznato kao tradicionalni sajam odbrambene industrije koji se održava u Hrvatskoj – Adriatic Sea Defence & Aerospace (ASDA) – ove godine dopunjen je jednodnevnom ASDA konferencijom koja je u svom prvom izdanju održana 13. juna u Zagrebu.
Ovaj jednodnevni događaj, koji je organizovala kompanija „TNT Production“ uz podršku Ministarstva odbrane Hrvatske, bio je fokusiran na predstavljanje planova za modernizaciju hrvatske vojske u narednim >> Pročitaj celu vest na sajtu TangoSix.rs << godinama, kao i na prezentaciju domaćih i međunarodnih kompanija zainteresovanih za ove procese.
Zbog opravdanog izostanka hrvatskog ministra odbrane Ivana Anušića, konferenciju je otvorio hrvatski državni sekretar za odbranu Zdravko Jakob, koji je rekao da je jedan od prioriteta ministarstva odbrane, nakon nedavnog formiranja nove vlade 17. maja u Zagrebu, rad na izradi nove (ažurirane) Strategije odbrane Republike Hrvatske i na izradi novog Dugoročnog plana razvoja Oružanih snaga Republike Hrvatske (DPROSRH). Prema postojećem DPROSRH za period 2015-2024, godišnji rashodi za odbranu su porasli dostižući 1,8% nacionalnog bruto domaćeg proizvoda (BDP) sa ciljem da se 2027. godine postigne 2,0% BDP-a koje preporučuje NATO.
Jakob je na konferenciji kazao da je Hrvatska od SAD već dobila ukupno 22 borbena vozila pešadije (od 89 dogovorenih) BAE Systems Land & Armaments M2A2 Operation Desert Shield (ODS) Bradley. Preostala vozila predviđena su za isporuku do 2026. On je takođe obavestio da je u toku proces nabavke dodatnih 30 višenamenskih oklopnih vozila točkaša Patria AMV 8×8. Ova nova vozila će nadopuniti 126 Patria koja su već u upotrebi u hrvatskoj Kopnenoj vojsci.
„Ruska agresija na Ukrajinu je, međutim, sve promenila i hrvatski vojni fokus sada se okreće ka izgradnji kapaciteta i sposobnosti za učešće u sukobima visokog intenziteta.“ / Foto: Dimitrije Ostojić
– Zrakoplovstvo već ima 6 višenamenskih aviona Dassault Rafale (od 12 naručenih) i četiri višenamenska helikoptera Sikorsky UH-60M Black Hawk, ova druga flota će do 2028. godine narasti na 12 primeraka – rekao je Jakob i dodao da će se sada ulagati u vojnu poljsku bolnicu Role 2B i novu komunikacionu opremu.
General-major Gordana Garašić, koja vodi Upravu za planiranje Glavnog štaba Oružanih snaga Hrvatske, kazala je da su se Oružane snage Hrvatske do sada fokusirale na obuku za izvođenje lakih ekspedicionih operacija na područjima udaljenim 5.000 kilometara od državnih granica.
– Ruska agresija na Ukrajinu je, međutim, sve promenila i hrvatski vojni fokus sada se okreće ka izgradnji kapaciteta i sposobnosti za učešće u sukobima visokog intenziteta – rekla je Garašić i dodala da je u ovoj novoj realnosti potreban balans između operativnih potreba vojske i finansijskih sposobnosti države. Podvukla je hrvatsku posvećenost nabavci najsavremenijih tehnologija sa fokusom na artiljeriju velikog dometa, besposadne letelice i sisteme za borbu protiv bespilotnih letelica, kao i kapacitete koji bi obezbedili efikasnu sajber bezbednost i sajber ratovanje.
Govoreći o budućim ulaganjima u Kopnenu vojsku (HKoV), zamenik načelnika tog vida brigadni general Valentin Skroza stavio je fokus na potrebu nastavka razvoja i modernizacije kapaciteta i unapređenja vatrene moći Srednje pešadijske brigade HKoV-a i njenih elemenata borbene podrške. U tom cilju on je istakao nabavku Bredlija i dodatnih vozila Patria i rekao da se razmatra plan da se ova vozila naoružaju novim protivtenkovskim vođenim raketnim sistemima srednjeg i dugog dometa.
Skroza je takođe obavestio da pored plana modernizacije i nadogradnje samohodnih haubica Krauss-Maffei Wegmann Panzerhaubitze (PzH) 2000 155 mm nabavljenih polovnih iz Nemačke, Hrvatska razmatra i nabavku dodatnih količina ovog artiljerijskog oružja. Kao deo svojih prioriteta, HKoV će nastaviti širiti svoje snage na nove lokacije u Hrvatskoj kako bi osigurao njihovu brzu reakciju ako i kada bude potrebno. Istovremeno, je Skroza apelovao da će država morati da pronađe rešenje za obezbeđivanje bolje obučenog osoblja, potencijalno kroz ponovno uvođenje obavezne vojne obuke.
Nakon ulaganja u vazduhoplovstvo, red je na mornaricu / Foto: Dušan Atlagić, Tango Six
Načelnik hrvatskog ratnog vazduhoplovstva (HRZ), general-major Mihael Križanec, ponosno je komentarisao vreme kada je potpisan ugovor o kupovini aviona Rafal (koje je nazvao „verzijom 4,5“) dodajući da bi letelice bile znatno skuplje da je dogovor potpisan samo četiri meseca kasnije kada je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu. Govoreći o investiciji u nabavku helikoptera UH-60M, Križanec je rekao da će oni poslužiti kao odgovarajuća i dobro isplanirana zamena za helikoptere Milj ruske proizvodnje.
Križanec je rekao i da je HRZ sada deo „Rafal klastera evropskih država (Francuska, Grčka i Hrvatska)“ i da slična interoperabilnost postoji u vezi sa helikopterom Black Hawk koji je već uveliko prisutan u Evropi. Ovaj tip koriste Albanija, Austrija, Hrvatska, Grčka, Letonija, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovačka, Švedska, Turska i Ukrajina.
Govoreći o segmentu PVO i vazdušnog osmatranja, Križanec je rekao da bi Hrvatska do kraja godine trebalo da donese odluku o tipu raketnog sistema srednjeg dometa koji će nabaviti, kao i o planovima za modernizaciju 3D AESA osmatračkih radara dugog dometa Lockheed Martin AN/FPS-117(E)1T novim data linkovima i poboljšanim NATO Mode 5 identifikacionim sistemom raspoznavanja ‘‘svoj-tuđ‘‘ (IFF).
Ove godine imenovani komandant hrvatske Ratne mornarice (HRM), komodor Damir Dojkić, izvestio je da će fokus HRM-a u bliskoj budućnosti biti stavljen na nabavku novih obalnih i brodskih protivbrodskih raketnih sistema koji bi zamenili postojeći protivbrodski sistem Saab Bofors Dynamics RBS-15B Mk.I dugog dometa. To će ići paralelno sa planovima za opremanje HRM višenamenskim korvetama za borbu protiv površinskih plovila, protivvazdušnu odbranu, i mogućnost protivpodmorničkog dejstva. Izražena je i potreba za novim minolovcima, kao i za razvojem protivpodmorničkih sposobnosti.
Prva ASDA konferencija nije dala nikakve spektakularne vesti o planovima za modernizaciju hrvatske vojske u narednih 10 godina. Ti detalji će, vrlo verovatno, isplivati u još uvek neusvojenom Dugoročnom planu razvoja Oružanih snaga Republike Hrvatske koji bi trebao obuhvatiti period 2025-2034.
Sledeće, osmo izdanje izložbe ASDA je planirano da se održi u periodu od 8. do 10. aprila 2025. godine u višenamenskoj zatvorenoj sportskoj dvorani Arena koja se nalazi u Zagrebu.
The post [Konferencija ASDA 2024] Komandant HRZ: „Da smo ugovor za Rafale potpisali samo 4 meseca kasnije, zbog rata u Ukrajini, platili bi znatno više appeared first on Tango Six.