Izvor: Deutsche Welle, 24.Okt.2021, 15:21

Novi novi eskalacije u odnosima Turske i Zapada

Turski predsednik Erdogan zapretio da će proterati deset ambasadora zapadnih zemalja od toga sedam članica NATO. Pogođene države razgovarale u nedelju o odgovarajućem odgovoru Erdoganu. O čemu se radi?

U ponedeljak uveče su amabasdori Nemačke, Francuske, Holandije, Danske, Norveške, Švedske, Finske kao i SAD, Kanade i Novog Zelanda objavili apel u kojem traže brzo oslobađanje turskog preduzetnika i sponzora kulture Osmana Kavale.

Kavala (64) je još >> Pročitaj celu vest na sajtu Deutsche Welle << od 2017. u istražnom zatvoru mada je Evropski sud za ljudska prava još 2019. naložio Turskoj da ga oslobodi.

Odiseja po sudovima

Kavala nije političar i nema političkih ambicija. Svojim kulturnim sponzorstvom, međutim, postao je antiteza Erdoganu i njegova meta. Svojom fonadacijom Kavala pruža platformu kulturnim radnicima, ali i manjinama u Turskoj. Erdogan i državni mediji upoređuju Kavalu sa Džordžom Sorošem. Pritom sugerišu da strani igrači sprovode zaveru protiv Turske.

Osman Kavala

U Turskoj je zbog korone pušteno na slobodu 90.000 zatvorenika, ali ne i novinari i politički zatvorenici. Pritisak na one koji drukčije misle će se povećavati dokle god je Erdogan predsednik, poručuje Hulja Šenk.

Serija proterivanja ruskih diplomata iz zapadnih zemalja pokazuje da su odnosi u velikoj krizi, kaže nekoliko bivših diplomata za DW. Oni misle da je Rusija zauzela kurs konfrontacije sa kojeg se teško skreće.

Eskalira svađa Francuske sa druge tri članice NATO, nakon što je Australija otkazala porudžbinu skupocenih nuklearnih podmornica. Umesto toga, nastaje novi trojni savez koji bi trebalo da se suprotstavi Kini u Pacifiku.

Turska je dugo praktikovala „politiku otvorenih vrata“ dopustivši milionima Sirijaca da uđu u zemlju. Međutim, zbog ekonomske krize, rastao je otpor ovoj politici. Da li Erdogan sada izbeglice vraća u njihovu domovinu?

Za 16 godina na kancelarskoj funkciji, Angela Merkel je ostavila svoj trag u nemačlkoj spoljnoj politici. Uloga Nemačke u svetu je postala važnija, a sve je više izazova sa kojima se valja uhvatiti ukoštac.

SAD su se povukle iz Avganistana, a Turska sada pokušava da preuzme njihovu ulogu – i to iz sopstvenih interesa. Istovremeno, mnogi Turci kritikuju to što predsednik Erdogan podilazi talibanima.

Turska vlada povećava pritisak na pro-kurdsku stranku HDP kako bi je lakše zabranila. Plan je poznat: Erdogan želi da izazove haos kako bi se onda mogao profilirati kao spasitelj.

Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan dolazi u Bosnu i Hercegovinu. Tamo će se susresti s članovima državnog Predsedništva, a prisustvovaće i svadbi ćerke predsednika SDA Bakira Izetbegovića.

Pet godina je prošlo od pokušaja puča u Turskoj. Tadašnja reakcija Erdogana je ozbiljno ograničila slobode u toj zemlji, a sad je još došla i korona. Posebno je teško kulturnim poslenicima.

Osman Kavala je prvo bio optužen za iniciranje i finansiranje protesta 2013. u Istanbulu, u parku Gezi kada su turski građani demonstrirali protiv sve većeg uticaja turskog predsednika Erdogana i sistematskog potkopavanja načela „oca nacije" Kemala Atatürka o oštroj podeli svetovnog i verskog života i vlasti.

Od tih optužbi ga je sud u Turskoj oslobodio februara 2020. i trebalo je po presudi Evropskog suda da bude pušten na slobodu.

Ali, izdata je nova optužnica - ovaj put da je umešan u puč 15. jula 2016. U optužnici se govori o poltičkoj i vojnoj špijunaži, terorizmu, zaveri, potkopavanja režima i tome slično. Takođe je ponovo otvoren „Gezi proces".

Kavala i još 50 optuženih imaju ročište u Istanbulu 26. novembra. U znak protesta protiv Erdoganovih optužbi, Kavala je u petak preko svojih advokata dao do znanja da više neće prisustvovati sudskim raspravama. Pod ovim okolnostima više nije moguće pravedno suđenje, preneli su advokati.

Erdogan je eksplodirao

Na apel ambasadora je odmah usledila žestoka reakcija Redžepa Tajipa Erdogana. „Ko ste vi uopšte? Mislite da možete Turskoj da držite lekcije?" Tako su ga citirali turski mediji.

Ambasadori dotičnih zemalja su već u utorak pozvani u tursko ministarstvo spoljnih poslova. Nemački ambasador Jirgen Šulc poslao je svog otpravnika poslova. Tom prilkom je apel ambasadora kritikovan kao mešanje u unutrašnje poslove i jasno stavljeno do znanja da je to „neprihvatljivo". To je već samo po sebi ozbiljan diplomatski korak. Ali Erdogan se nije na tome zaustavio.

U subotu u Eskišehiru u zapadnoj Turskoj Erdogan je rekao da je Ministarstvu spoljnih poslova dao odgovarajuće instrukcije da se deset ambasadora proglasi nepoželjnim - diplomatskim rečnikom „persona non grata". Takav korak obično znači da sledi proterivanje diplomata. Erdogan nije postavio nikakv rok - uobičajeno da se se abasadoriam daje rok od 48 sati.

Oči uprte u Čavušoglua

Iz krugova ministarstva spoljnih poslova u Berlinu rečeno je: „Primili smo k znanju izjave turskog predsednika Erdogana i izveštavanje o tome i trenutno smo u intenzivnim konsultacijama sa devet drugih pogođenih dražava." Američki Stejt dipartment je rekao da je zatražena „jasna pozicija iz Ministarstva inostranih poslova Turske”.

Mevlut Čavušoglu

Oči su sada uprte u turskog ministra inostranih poslova Mevluta Čavušoglua koji se trenutno nalazi u Južnoj Koreji. Ako on bude sledio uputstva svog šefa, bio bi to drastičan korak koji bi veoma opteretio odnose između NATO partnera Turske i EU i SAD - nedelju dana pre samita G20 u Rimu. Erdogan se zapravo nada tom prilikom - bilateralnom sastanku sa predsednikom SAD Džozefom Bajdenom.

Nemačka kancelarka Angela Merkel je nedavno (16.10.2021.)  bila u oproštajnoj poseti Turskoj. Nemački političari oštro osuđuju potez Erdogana. Potpredsednica Bundestaga, poltičarka Zelenih Klaudija Rot, zahteva sankcije i prekid izvoza oružja Turskoj.

dr,aš,dpa

Pratite nas i na Fejsbuku, preko Tvitera, na Jutjubu, kao i na našem nalogu na Instagramu.

Nastavak na Deutsche Welle...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Deutsche Welle. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Deutsche Welle. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.