
Izvor: NoviMagazin.rs, 19.Jun.2020, 15:03
Virus u Italiji bio prisutan još pre Božića 2019
Istraživanje italijanskog Nacionalnog instituta zdravlja pokazalo je da je novi koronaovirus bio u otpadnim vodama u severnim gradovima Milanu i Torinu još u u decembru prošle godine, najmanje dva meseca pre nego što je potvrđen prvi slučaj zaraze.
U okviru istraživanja, čiji su rezultati objavljeni juče, analizirano je 40 uzoraka vode prikupljenih u okviru redovnih pregleda uređaja za prečišćavanje otpadnih voda u severnoj Italiji, od oktobra 2019. do februara 2020.
>> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << />
Pokazalo se da je virus koji uzrokuje bolest kovid - 19 u bio prisutan u uzorcima iz Milana i Torina od 18. decembra, dok su raniji uzorci bili negativni.
"Ovo istraživanje može da doprinese razumevanju početka cirkulacije virusa u Italiji ", navodi se u saopštenju instituta.
Istraživači su predložili korišćenje sistema za nadgledanje prisustva novog korona virusa u vodnim sistemima, u nastojanju da pomognu identifikovanju mogućih novih epidemija.
Pilot projekat praćenja biće pokrenut sledećeg meseca u turističkim mestima, u okviru pripreme za šire praćenje uoči mogućeg novog porasta zaraze na jesen, saopštio je Institut.
Koronavirus se pojavio u severnom dijelu Italije još u decembru prošle godine, dva meseca prije nego što je potvrđen prvi slučaj zaraze, objavio je italijanski Institut za otpadne vode (ISS) koji je to i otkrio.