
Izvor: S media, 22.Sep.2010, 11:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vatikan iznenadjen istragom!
Sveta stolica je izrazila "zbunjenost i začudjenost" povodom odluke rimskog tužioca o pokretanju istrage protiv dvojice čelnika Instituta za religijska dela (IOR), što je formalni naziv vatikanske banke, osumnjičenih za nepoštovanje zakona protiv pranja novca.
Istraga je juče pokrenuta protiv predsednika IOR Etorea Gotija Tedeskija i generalnog direktora IOR Paola Kiprijanija. U obrazloženju pokretanja istrage je navedena sumnja da oni nisu poštovali italijanske >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << zakone protiv pranja novca, javile su agencije pozivajući se na italijansku Ansu.
Istovremeno je finansijska policija kao meru predostrožnosti zaplenila oko 23 miliona evra koje je IOR deponovao u najnovijim sumnjivim transakcijama. Reč je o transakcije od 20 miliona evra preko banke Morgan u Frankfurtu i Banke del Fućino (Fucino), kao i oko tri miliona evra banci Kredito Artidjano Spa (Credito Artigiano Spa) čije je sedište u Milanu.
Sveta stolica je na to reagovala saopštenjem u kome je, pored "zbunjenosti i začudjenosti" zbog pokretanja istrage, izrazila "puno poverenje u predsednika i generalnog direktora IOR" i naglasila da je pružala "punu transparentnost" operacija IOR-a i održavala "redovne kontakte s čelnim ljudima centralne italijanske banke".
Sveta stolica je, pritom, naglasila i da "radi u cilju uključivanja na takozvanu belu listu Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD)", prenele su agencije.
Osumnjičeni predsednik IOR-a Tedeski je za italijansku državnu televiziju RAI izjavio da je "ponižen i uvredjen" zbog pokretanja istrage upravo u vreme kada ova vatikanska finansijska institucija primenjuje "nove procedure transparentnosti", prenela je agencija AP.
Osumnjičeni Tedeski je i vodeći čovek italijanskog ogranka španske banke Santander, kao i predavač na Katoličkom univerzitetu u Milanu gde drži lekcije o finansijskoj etici, navela je agencija Rojters.
Italijanska štampa je navela, kako prenosi AP, da više od godinu dana italijanski istražitelji prate tokove na milione evra preko vatikanske banke sumnjajući da se radi o pranju novca. Vatikanska banka je, prema tim napisima, odbijala da otkriva izvore novca.
IOR je vatikanska finansijska institucija koja operiše fondovima Vatikana i drugih katoličkih institucija i dobrotvornih fondova širom sveta. Obuhvata različite donacije i priloge finansirajući katoličke misije, crkve, sveštenstvo i vernike.
Vatikansku banku su i ranije pratili skandali i bilo je više istraga o finansijskim malverzacijama od kojih je medju najpoznatijima skandal iz 1982. koji je dobio medjunarodne razmere.
Tada je IOR doprineo bankrotstvu Banke Ambrosijano (Ambrosiano), tada najveće privatne banke u Italiji, čiji je predsednik Roberto Kalvi (Calvi) iste godine pronadjen mrtav, obešen na jednom mostu u Londonu. Nije utvrdjeno da li je ubijen ili je izvršio samoubistvo.
Iste godine je italijanska centralna banka pooštrila kontrolu poslovanja IOR-a.
"Od tada se mnogo promenilo u kontroli poslovanja vatikanske banke, ali se neke stvari nisu promenile", komentariše danas "Indipendent" u tekstu iz Milana.
Sumnjiva finansijska poslovanja Vatikana su bila i predmet na sudu prošle godine u SAD kada je više njih koji su se doselili u SAD pošto su preživeli holokaust u Drugom svetkom ratu na prostoru bivše Jugoslavije, Ukrajine i današnje Hrvatske, tražilo odštetu tvrdeći da Vatikan poseduje milione dolara koje su pokrali nacisti i njihovi simpatizeri od onih koje su proganjali.
Sud je tada odbacio tužbu obrazlažući da je vatikanska banka zaštićena od sudjenja pred američkim sudovima prema zakonu iz 1976. o imunitetu stranih suverenih država, medju kojima je i Vatikan.