Tuča u turskom parlamentu zbog reforme školstva

Izvor: Vesti-online.com, 31.Mar.2012, 13:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tuča u turskom parlamentu zbog reforme školstva

Poslanici u turskom parlamentu potukli su se tokom debate o zakonu koji omogućava roditeljima da ranije upišu decu u islamske škole. Predlog zakona o reformi obrazovanja produžava obavezno obrazovanje sa osam na 12 godina i omogućava deci da već sa 10 godina upišu posebne škole.

Vladajuća AK partija smatra da će ovim zakonom deca ostajati duže u školi, ali sekularni Turci to vide kao širi plan za povećanje uticaja religije.

Debata i tuča u parlamentu usledili >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << su dan posle protesta kada je policija upotrebila vodene topove i suzavac da rastera demonstrante u prestonici Ankari. Parlament je usvojio zakon, a od 550 poslanika 295 je podržalo predlog, dok je 91 bio protiv.

Ovaj zakon zamenio je onaj iz 1997. godine, čije je usvajanje isposlovala vojska, kojim je bilo zabranjeno da deca mlađa od 15 godina pohađaju religijske škole. Te škole prvobitno su osnovane radi školovanja islamskih sveštenika.

Glavna turska sekularna opoziciona Narodna republikanska partija optužila je premijera Redžepa Tajipa Erdogana da želi da se ovim zakonom osveti i da želi da "vaspita religijsku omladinu".

Erdogan je odbacio tvrdnje da želi da nametne islamske vrednosti svojim sunarodnicima. On je rekao da je posvećen sekularizmu, ali ne na štetu Turaka koji žele otvorenije da izraze svoja religijska uverenja. On je dodao da je usvajanje zakona pobeda za demokratiju.

"Ovaj zakon pokazuje koliko je demokratija uznapredovala u Turskoj. Fašistički pritisci ispravljeni su kroz demokratiju", rekao je turski premijer.

Nastavak na Vesti-online.com...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Tuča u Parlamentu Turske tokom debate o islamskim školama

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 31.Mar.2012

Poslanici u turskom parlamentu potukli su se tokom debate o zakonu koji omogućava roditeljima da ranije upišu djecu u islamske škole. Prijedlog zakona o reformi obrazovanja produžava obavezno obrazovanje sa osam na 12 godina i omogućava djeci da već sa 10 godina upišu posebne škole. Vladajuća...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.