Izvor: N1 televizija, 09.Nov.2018, 20:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svetski dan borbe protiv fašizma i sećanje na žrtve

Povodom 9. novembra 1938, kada je počeo je veliki pogrom jevrejskih građana širom Nemačke, poznat kao "Kristalna noć", danas se u celom svetu obeležava Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma.

Izvor: N1

Na današnji dan nacistička Nemačka otpočela je sprovođenje programa Holokausta, koji je u koncentracionim logorima širom Evrope odveo u smrt šest miliona Jevreja.

"Kristalnaht" je noć kada je u Hitlerove koncentarcione logore odvedeno >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << prvih 30 hiljada Jevreja. Opljačkani su jevrejski domovi, razbijene prodavnice i zanatske radnje. Jurišnici SA i "revnosni" građani ostavili su iza sebe polomljena stakla prozora i izloga svojih jevrejskih komšija. Zbog te staklene srče u upotrebi je naziv Kristalna noć.

"Svugde su nas tukli i zapaljen je ceo Berlin. Gorelo je i narednog jutra. Najstrašnije je bilo u školama kada su počele rasne lekcije. Došli su i premeravali su nam glave", sećala se Margit Šibner te večeri.

Kristalna noć smatra se simboličnim početkom sistemskog iskorenjivanja jevrejskog naroda koji je počeo diskriminacijom i isključivanjem nemačkih Jevreja još 1933. godine.

Glavna komemoracija ove godine u Nemačkoj održana je u Berlinskoj sinagogi.

"Nažalost, skoro da smo se navikli da jevrejske ustanove u Nemačkoj budu pod policijskim nadzorom ili su posebno zaštićene. Sinagoge, škole, vrtići, restorani, groblja i ljudi koji nose kipu, žrtve su napada desničara, kao što je bio i napad na jevrejski restoran u Kemnicu u avgustu ove godine. To je oblik antisemitizma koje izaziva loša sećanja na početak pogroma Jevreja tokom tridesetih godina 20 veka. Takvi događaji ne samo da uznemiruju žrtve Holokausta, nego su užasni za sve nas", poručila je nemača kancelarka Angela Merkel.

Neposredno pre govora Merkelove, Apelacioni sud u Berlinu poništio je policijsku zabranu današnjeg marša ultradesničara u glavnom gradu. Sud u obrazloženju navodi da je ustavno pravo na slobodu izražavanja i okupljanja neporecivo.

Dan borbe protiv fašizma i antisemitizma u ruskoj enklavi Kalinjingrad, koji je nekada bio deo Trećeg rajha, obeležen je otvaranjem obnovljene sinagoge.

"Mi, nažalost, ne možemo da vratimo žrtve i sve gubike iz tog vremena. Nikada ne možemo ispraviti ono što se desilo. Ali, važno je da bar Jevreji koji sada ovde žive dobiju ponovo mesto za molitvu", rekao je Barel Lazar, ruski rabin.

Da su antisemitska osećanja i napadi ponovo u porastu, u Evropi i širom sveta, upozorila je i poverenica Saveta Evrope za ljudska prava Dunja Mijatović. Ona je pozvala sve da odaju počast žrtvama Kristalne noći, i razmisle o značenju te tragedije još prisutne u našem društvu.

Nastavak na N1 televizija...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta N1 televizija. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta N1 televizija. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.