Šest stvari koje morate znati o Iranskoj talačkoj krizi

Izvor: RTS, 04.Nov.2019, 14:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šest stvari koje morate znati o Iranskoj talačkoj krizi

Na današnji dan pre tačno 40 godina, iranski studenti su upali u američku ambasadu u Teheranu i uzeli za taoce 66 američkih službenika od kojih će 52 ostati u zatočeništvu čak 444 dana. Ovo je šest stvari koje morate znati o Iranskoj talačkoj krizi, njenim uzrocima i posledicama.
Iranska revolucija
Iranska revolucija je izbila 1978. godine zbog nezadovoljstva višedecenijskom vladavinom >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << šaha Mohameda Reze Pahlavija, koji je pokušao da sprovede sekularizaciju i modernizaciju zemlje, uz neskrivenu podršku SAD, zapadnih i dobro finansiranih domaćih bezbednosnih službi.

Pahlaviju su zamerane autokratske tendencije, korupcija, ekonomski neuspesi, gušenje religiozne opozicije, nepoštovanje islama i marionetski odnos prema SAD.
Lečenje u Americi
Nakon višemesečnih protesta i sukoba, iranska vojska je proglasila neutralnost, usvojen je novi teokratski ustav, a 1. aprila 1979. godine ukinuta je monarhija i proglašena islamska republika.
Nakon pobede revolucionara, Pahlavi je pobegao na Bahame, a zatim u Ameriku, zvanično radi lečenja od raka. Zbog straha od zavere i osvete, otišao je u Panamu, a zatim u Egipat gde je 1980. godine i umro.
Upad i zahtevi
Između 300 i 500 iranskih studenata odanih islamizmu upalo je 4. novembra 1979. godine, oko šest sati ujutro, u dvorište, a potom i zgradu američke ambasade u Teheranu.
Iako im je plan bio da simbolično zauzmu ambasadu i daju izjave novinarima, studenti su, nakon što se sve veći broj ljudi okupljao ispred zgrade, uzeli kao taoce 66 američkih službenika zaposlenih u ambasadi.
Studenti su zahtevali od američkih vlasti da isporuče Pahlavija Iranu kako bi bio osuđen na smrtnu kaznu, uz izvinjenje za dugogodišnje uplitanje u iransku politiku.

Hitri Kanađani i orao zaglavljen u pesku
Na dan upada studenata u ambasadu, šest američkih službenika je uspelo da pobegne.
Narednih meseci, u tajnosti su živeli u Ambasadi Kanade u Teheranu, nakon čega su u akciji "Kanadska hitrost", prerušeni u filmsku ekipu, uspeli da se ukrcaju na let za Švajcarsku.
Američka akcija spasavanja "Orlova kandža" neplanirano je obustavljena posle kvara nekoliko helikoptera i sudara dve američke letelice za vreme peščane oluje.
Zbunjeni i ranjeni američki vojnici evakuisani su iz iranske pustinje, ostavivši za sobom pet ispravnih helikoptera i tela sedam poginulih saboraca.
Razlaz
Već sredinom novembra, oslobođene su žene i Afroamerikanci. Jedan zatočenik pušten je kasnije zbog bolesti.
Preostala 52, provela su 444 dana kao taoci u američkoj ambasadi, a potom u bolje čuvanim iranskim zatvorima.
Talačka kriza je zvanično završena kada su SAD platile nekoliko milijardi dolara u zlatu i obveznicama.
U trenucima dok je novi predsednik Ronald Regan polagao zakletvu, 20. januara 1981. godine, taoci su predati Amerikancima. Prebačeni su u Alžir, a potom u američku vojnu bazu u Zapadnoj Nemačkoj, gde ih je dočekao odlazeći predsednik Džimi Karter.

Kratkoročne i dugoročne posledice
Zaoštreni odnosi Irana i Amerike ohrabrili su predsednika Iraka Sadama Huseina da 22. septembra 1980. godine napadne Iran i započne Prvi zalivski rat, u kojem će, kao što je i očekivao, imati izdašnu podršku SAD.
Odnosi dve zemlje nikada nisu u potpunosti izglađeni, a iznova su zapali u krizu 2018. godine, kada je američki predsednik Donald Tramp napustio nuklearni sporazum sklopljen 2015, kojim je ograničen iranski nuklearni program u zamenu za ukidanje sankcija.
Povodom obeležavanja 40 godina od početka talačke krize, hiljade Iranaca su demonstrirale uz povike "smrt Americi".

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

Kako su SAD i Iran postali neprijatelji

Izvor: Nezavisne Novine, 04.Nov.2019

VAŠINGTON, TEHERAN - Prije četrdeset godina iranski studenti su zaposjeli američku ambasadu u Iranu, uzevši 52 Amerikanca kao taoce. Talačka kriza je trajala 444 dana.

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.