Izvor: Blic, 04.Jul.2011, 00:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rasmusen i Medvedev sutra o Libiji
MOSKVA - Građanski rat u Libiji biće glavna tema sutrašnjih razgovora generalnog sekretara NATO-a Andresa Foga Rasmusena i predsednika Rusije Dmitrija Medvedeva tokom samita NATO-Rusija u Sočiju.
Kako se navodi u današnjem saopštenju Kremlja, "jedina mogućnost stabilizacije situacije u Libiji jeste trenutan prekid vatre i početak >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << pregovora Libijaca, učesnika u sukobu, uz podršku, ali ne i mešanje sa strane".
Predsednik Južne Afrike Džejkob Zuma takođe će posetiti Rusiju radi sastanaka o Libiji, u svojstvu predstavnika Afričke unije.
Afrička unija i Rusija trude se da nađu mesto u traženju diplomatskog rešenja za krizu u Libiji.
Protesti zbog višedecenijske Gadafijeve vlasti u Libiji počeli su sredinom februara, a međunarodna vojna intervencija pod vođstvom Francuske, Velike Britanije i SAD počela je 19. marta, dok je komandu nad operacijom 31. marta je preuzeo NATO.
Međunarodni krivični sud je 27. juna izdao nalog za hapšenje Gadafija, njegovog sina i još jednog saradnika po optužbama za zločine protiv čovečnosti tokom prvih dana ustanka u Libiji.
Gadafi je u petak zapretio zapadnim zemljama terorističkim napadima ukoliko ne bude obustavljeno bombardovanje njegove zemlje.
Povezane vesti: Turska priznala pobunjenički libijski savet Afrička unija protiv hapšenja Moamera Gadafija Moamer Gadafi zapretio napadima u Evropi Gadafijeva ćerka: Režim razgovara sa pobunjenicima NATO: Gadafiju treba da se sudi, nije na NATO-u da ga uhaspi
Pogledaj vesti o: NATO, NATO skup













