ISTORIJSKA ODLUKA Saudijke KONAČNO smeju da voze, ali spisak zabrana za žene i dalje je NEVEROVATNO DUGAČAK

Izvor: Blic, 28.Sep.2017, 12:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ISTORIJSKA ODLUKA Saudijke KONAČNO smeju da voze, ali spisak zabrana za žene i dalje je NEVEROVATNO DUGAČAK

Žene u Saudijskoj Arabiji napokon su dobile pravo da voze automobil. Za ultrakonzervativnu kraljevinu ova odluka veliki je korak koji nisu baš svi sa oduševjenjem prihvatili, ali spisak zabrana za tamošnje žene i dalje je neverovatno dugačak.

Šta žene u Saudijskoj Arabiji smeju da rade?

- Mogu da glasaju na lokalnim izborima. Po prvi put žene su to pravo dobile 2015. godine, kao i pravo da se kandiduju. Ipak, ovo drugo je značajno ograničeno, jer žene >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << kandidati nemaju pravo da se obrate muškim glasačima i muškarci i žene ne smeju da se mešaju u njihovim izbornim štabovima.

- Mogu da budu imenovane u Konsultativno veće. Najmanje 17 žena izglasano je na lokalnim izborima 2015. Kralj Abdulah 2013. godine naredio je da najmanje 20 odsto mesta u Veću budu žene.

- Završe višu školu. Izveštaj iz 2015. godine pokazao je da više žena studira nego muškaraca.

- Da se takmiče na Olimpijskim igrama. Na Igre 2012. poslala ih je dve, a četiri godine kasnije otišlo ih je četiri.

Šta žene u Saudijskoj Arabiji i dalje ne smeju da rade?

- Da se udaju, razvode, putuju, otovre bankovni račun, zaposle se ili zakažu operaciju bez dozvole muške pratnje. U slučaju da je ženin otac odsutan ili preminuo, njen muž, brat, a u nekim slučajevima i sin mora da da odobrenje.

- Da se slobodno kreću među pripadnicima suprtnog pola. Retki izuzeci od tog pravila su bolnice i banke, piše Si-En-En.

- Da se pojave u javnosti bez dugih crnih abaja (tradicionalne odeće) čiji je cilj da sačuva čednost žene u javnosti.

- Da rade odeđene poslove bez muške pratnje. Na primer, ako žena želi da pokrene svoj posao, najčešće mora da pozove čak dva muškarca koji mogu da posvedoče o njenom karakateriu pre nego što joj se odobri pozajmica ili dobije licencu.

- Zadrži strateljstvo nad decom nakon što ona napaune sedam (kada je reč o dečacima), odnosno devet godina (kada je reč o devojčicama).

- Jedu u restoranima koji nemaju odvojene delove za muškarce i žene. Većina restorana ima "porodičan" deo, odvojen od dela gde jedu samo muškarci. Od žena se takođe očekuje da koriste poseban ulaz. Najčešće su to zadnja vrata.

- Pravo na fer saslušanje na sudu. Svedočenje jednog muškraca jednako je svedočenju dve žene. Pravni položaj žene jednak je pravnom položaju maloletnika, pa ima malo ovlašćenja nad sopstvenim životom.

- Dobije isto nasledstvo. Prema šerijatskom zakonu, sestre imaju pravo da dobiju polovinu od naslednstva koje će dobiti brat. Kritičari kažu da je to zbog pogrešnog tumačenja zakona i da se često dešava da žene budu siromašne jer budu izostavljene iz očevog testamenta.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.