Izvor: Radio 021, 19.Avg.2014, 14:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ferguson kao bojno polje
Ne smiruju se neredi zbog ubistva crnog tinejdžera Majkla Brauna, kojeg je u gradu Fergusonu u Misuriju pre devet dana usmrtio beli policajac.
Policija tvrdi da je tokom sinoćnjih demonstracija bila "pod teškom paljbom" i da je morala da upotrebi suzavac i šok bombe.
Načelnik policije Ron Džonson kaže da je tokom sinoćnjih protesta uhapšena 31 osoba, a da su od demonstranata zaplenjena dva pištolja. "Policajci nisu ispalili nijedan jedini metak, uprkos tome što su >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << se našli pod teškom paljbom", rekao je Džonson.
Agencije javljaju da je policija u opremi za razbijanje demonstracija uz podršku oklopnog vozila i helikoptera koji je nadletao demonstrante najpre je zatražila od oko 100 okupljenih da se raziđu. Pošto se demonstranti nisu razišli, policija je upotrebila suzavac i šok bombe. Nacionalna garda rasporedila je svoje snage u ponedeljak u Fergusonu kako bi se vratili mir i red na ulice Fergusona.
Patolozi koje je unajmila Braunova porodica saopštili su u ponedeljak da je u mladića pucano najmanje šest puta, uključujući i dva pogotka u glavu. Zbog svakodnevnih protesta, sukoba i nereda noću u Fergusonu, guverner Misurija Džej Nikson pozvao je u pomoć Nacionalnu gardu. U međuvremenu, predsednik Barak Obama najavio je da će u Ferguson uputiti državnog tužioca Erika Holdera. Apelovao je na policijske snage i demonstrante da budu uzdržani.









