Đurić: Sve smo dalji od rešenja za Kosovo i Metohiju

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 31.Avg.2018, 13:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Đurić: Sve smo dalji od rešenja za Kosovo i Metohiju

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je večeras da u vladajućim krugovima Prištine, delu međunarodne zajednice, ali i unutar zemlje, postoji "sumanuta, gotovo histerična kampanja protiv bilo kakvog rešenja za KiM".

Đurić kaže da strahuje da takvim stavom oni polako stvaraju kritičnu masu protiv rešenja.

"To nije ono što je u srpskom interesu. Svakoga dana smo sa ovakvim >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << pristupom i Prištine i međunarodne zajednice, a i kod nas, sve dalji od rešenja, a to nije u našem interesu", kazao je Đurić za RTS.

Upitan da prokomentariše izjavu ministra inostranih poslova Nemačke Masa, koji je ponovio da se Berlin protivi promene granica, Đurić je kazao da to samo govori o tome koliko je predsednik Aleksandar Vučić bio u pravu "kada je vapio za time da je potrebno jedinstvo u Srbiji, ako hoćemo da bilo šta dobijemo za naš narod i našu zemlju".

"Očigledno je da je i za Nemačku i Veliku Britaniju i mnoge druge velike i uticajne zapadne zemlje, koje imaju vojsku na KiM, nezavisno Kosovo zakucano na celoj teritoriji KiM. Oni smatraju svaki kvadratni kilometar naše južne pokrajine nezavisnom teritorijom i smatraju da nije potrebno da Srbija u teritorijalnom smislu tu bilo šta dobije", kazao je Đurić.

Ukazao je i na to da ima i dosta onih u Srbiji, "Janjića, Jankovića, Jeremića... koji imaju potpuno identični stav stavu koji iznosi Kadri Veselji".

"Zbog toga smo apelovali na jedinstvo i zato ste mogli čuti i od predsednika Vučića koliko je teško promeniti tu katastrofalno lošu našu poziciju. Zbog toga mi želimo nešto da dobijemo, jer za veliki uticajan deo mi ništa nemamo", naveo je direktor vladine Kancelarije za KiM.

Kazao je da je izjava mitropolita Porfirija da je pitanje KiM najbolnije i da ne sme biti zloupotrebljeno zarad bilo čijih partijskih i ličnih interesa, razuman i racionalan stav.

"Uveren sam da tiha većina, ali snažna većina sveštenstva, kao i naš narod, racionalno i razumno gleda na pitanje KiM, za razliku od onih koji se zaklanjaju iza svešteničkih mantija, a u stvari se bave politikom", naveo je Đurić.

On je podsetio na današnju izjavu Bedžeta Pacolija da su srpske crkve i manastiri na KiM albanski i kazao da su se mnogi smejali kada se govorilo da su neophodne zaštićene zone za crkve na KiM.

"Govorili su - ne, to je sve naše. Sada vidimo da albanski političari otvoreno govore da su to albanske crkve i manastiri. Kako su se smejali tome, tako su se smejali i tome da će u Srbiji biti privredni rast, a danas smo po tome treći u Evropi", dodao je Đurić.

Istakao je da je u Srbiji potrebno naučiti da se na vreme i racionalno posmatraju stvari.

"Bojim se da na pitanju KiM to ne shvatimo prekasno. Mi nećemo odustati, ali situacija je veoma ozbiljna i mnogo nam otežava to što nas i kod kuće vuku za noge", zaključio je Đurić.

Konačan stav Londona: Srbija i Kosovo da reše problem uzajamnim priznanjem, bez promene granica?

I zvanični London se uključio u javnu debatu o pregovorima Beograda i Prištine. Velika Britanija saopštava da je protiv promena granica na Balkanu i da bi Srbija i samoproglašeno Kosovo trebalo da reše problem uzajamnim priznanjem.

Portparol britanskog Ministarstva spoljnih poslova izjavio je da je "normalizacija odnosa Srbije i Kosova ključna za bezbednost, stabilnost i napredak ove zemlje i šireg regiona", objavio je "Politiko", a prenosi "Sputnjik".

"Ova Vlada veruje da bi to trebalo da bude osnova priznavanja nezavisnih suverenih država u okviru njihovih trenutnih granica", rekao je portparol britanskog Ministarstva spoljnih poslova.

Šef nemačke diplomatije: Razgovori o razmeni teritorija između Kosova i Srbije ne idu u pravom smeru

Šef nemačke diplomatije Heiko Mas je danas izjavio da se Berlin protivi izmeni granice između samoproglašenog Kosova i Srbije.

"Razgovori o razmeni teritorija između Kosova i Srbije ne idu u pravom smeru. Smatramo da će kod građana otvoriti mnoge stare rane i zato smo vrlo skeptični u tom pogledu", rekao je Mas u Beču, gde se održava neformalni sastanak ministara spoljnih poslova članica Evropske unije, zemalja Zapadnog Balkana i Turske.

Šef belgijske diplomatije Didije Rejnders je, odgovarajući na pitanje o mogućnosti da deo sporazuma Srbije i Kosova bude i promena granica, rekao da "sve može biti na stolu, pod uslovom da postoji dogovor između dve strane".

Rejnders je izjavio da Belgija nastoji da se tim sporazumom omogući napredak Srbije ka EU, javio je Radio Slobodna Evropa.

"Želimo da vidimo sporazum kojim će se napokon doći do priznanja Kosova. Belgija ja priznala Kosovo već na početku. Sada treba da imamo sporazum kako bi srpska strana priznala Kosovo i time bi obe zemlje mogle napredovati prema EU", izjavio je Rejnders uoči ministarskog sastanka.

„Eksperti" za Balkan protiv „korekcije granica"

Bivši međunarodni posrednici, eksperti i organizacije sa Balkana i sveta uputili su otvoreno pismo tražeći odbacivanje predloga o "korekciji granica" kao rešenje spora između samoproglašenog Kosova i Srbije.

„Molimo EU, njene članice i SAD da preispitaju - uključujući kroz njihova zakonodavna tela - svoju poziciju prema povratku etnifikacije zajednica i granice", navodi se u pismu koji prenosi Balkan Insight.

Među 51 potpisnikom su balkanski eksperti i bivše diplomate kao što su: Florijan Biber, Volfgang Išinger, Adriatik Keljmendi, Jasmin Mujanović, Veton Suroi, Tobi Vogel i Bodo Veber.

Od organizacija apel su potpisali Centar za humanitarno pravo Kosova, telo za praćenje izbora GONG iz Hrvatske, Inicijativa za spoljnu politiku BiH.

U pismu se navodi da promene granica u pravcu etničke homogenosti, imaće štetni uticaj na Kosovo, njegovo neposredno okruženje i širi region.

"Štaviše, to bi se doživelo kao davanje međunarodne licence politici 'jakih ljudi' koja je trebalo da je odavno potisnuta iz regiona. Građani celog regiona će trpeti posledice takvog dila, bez obzira na njegove modalitete", navode potpisnici pisma.

Mediji u poslednjih nekoliko sedmica opširno pišu da predsednici Kosova i Srbije Hašim Tači i Aleksandar Vučić pregovaraju o promeni granica.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.