Izvor: Blic, 04.Avg.2008, 15:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Austrija: Iscureo plutonijum iz laboratorije IAEA

Iz laboratorije Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), u Sajbersdorfu kraj Beča, iscureo je plutonijum, saoštila je večeras IAEA, prenose svetske agencije.



Zapečaćena bočica u kojoj se nalazio plutonijum, prsla je noćas oko 2:30, napominje IAEA i precizira da je pritom iscurela manja količina visoko-radioaktivnog materijala.

"Porast pritiska u maloj zapečaćenoj boci doveo je do kontaminacije plutonijumom skladišne prostorije u laboratoriji", >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << navodi se u saopštenju.

Prema Ministarstvu ekologije Austrije, ne postoji nikakva opasnost po životnu sredinu i ljude, pošto je radijacija "ostala u krugu postrojenja".

U vreme akcidenta, u laboratoriji nije bila nijedna osoba, dodaje se u saopštenju. Portparol IAEA Ajhan Evrensel naglasio je da se može isključiti "učešće treće osobe", odnosno mogućnost da je neko ušao u laboratoriju i slomio bočicu.

Bočica se nalazila u jednom obezbeđenom skladištu laboratorije, a IAEA pretpostavlja da je bočica prsnula pošto je plutonijom ispuštao gasove i izazvao povećanje pritiska. IAEA je najavila "potpunu istragu" ovog slučaja.

"Sve ukazuje na to da nije došlo do ispuštanja radijacije izvan laboratorije", kazao je Evrensel.

Portparol ministra za zaštitu životne sredine Austrije Danijel Kap, takođe je potvrdio da nije ustanovljeno povećanje radijacije. IAEA ukazuje da laboratorija poseduje više sistema zaštite, među kojima je i jedan filter za vazduh koji uklanja svaku vrstu radioaktivne prašine iz sistema za prečišćavanje vazduha. Uz to postoji i stalno merenje radijacije u laboratoriji, i taj sistem aktivira alarm pri svakom prelaženju normalne vrednosti, što je bio slučaj tokom akcidenta.

Viša vrednost plutonijuma ustanovljena je u prostoru u kojem je prsnula bočica, kao i u dve druge prostorije.

Laboratorija IAEA nalazi se oko 35 kilometara južno od Beča, na prostoru austrijskog istraživačkog centra (ARC). Eksperti UN u tom postrojenju analiziraju uzorke iz država koje su osumnjičene da imaju tajni program izrade nuklearnog oružja. Inspektori IAEA su svojim analizama, između ostalih, otkrili su tajni iranski nuklearni program.

Za vreme rata u Iraku 2002/2003. oni su pronašli dokaze da Irak, i pored suprotnih tvrdnji SAD, nije reaktivirao svoj nuklearni program.

Pre par nedelja inspektori IAEA uzeli su uzorke i iz sirijskog postrojenja, koje je izraelsko vazduhoplovstvo uništilo, uz obrazloženje da se radi o nuklearnom reaktoru. Postrojenje u Sajbersdorfu, koje je izgrađeno tokom 1970-tih godina, smatra se zastarelim.

Generalni direktor IAEA Mohamed el Baradej je u novembru prošle godine priznao da ono ne odgovara bezbednosnim standardima UN. U vezi s tim, on je zatražio od zemalja članica UN 27,2 miliona evra za modernizaciju laboratorija. On je tada rekao da postoji "sve veći rizik da zastarele ključne komponente laboratorije otkažu", u šta spada i sistem za ventilaciju.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.