Argentina i jeste i nije bankrotirala

Izvor: Deutsche Welle, 31.Jul.2014, 11:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Argentina i jeste i nije bankrotirala

Propali su pregovori Argentine i dva američka investiciona fonda oko rezanja dugova. Zemlja je po drugi put u 13 godina postala platežno nesposobna. Bankrot zvanično nije proglašen, ali će posledice biti nesagledive.

Uprkos razgovorima koji su trajali satima, argentinski ministar privrede Aksel Kicilof nije postigao dogovor sa američkim investicionim fondovima. Propao je i plan privatnih banaka u cilju sprečavanja bankrota. Banke su se, kako priča jedan od učesnika pregovora >> Pročitaj celu vest na sajtu Deutsche Welle << koji je želeo da ostane anoniman, najpre izjasnile spremnim da preuzmu dugove Argentine.

„Posledice državnog stečaja još nisu sagledive, ali jasno je da one neće biti pozitivne“, rekao je pred sudom posrednik u pregovorima Daniel Polak. „Bankrot nije samo problem tehničke prirode, već je itekako bolan proces. A žrtve bankrota su građani“, rekao je Polak.

Odlaganje

Vlada u Buenos Airesu je do sada odbijala da hedž-fondovima isplati 1,33 milijarde dolara kako je presudio jedan njujorški sud. Ovi fondovi, koje je Argentina nazvala lešinarskim, odbili su da otpišu veliki deo duga Argentini i otišli pred sud. Tamo je odlučeno da zemlja mora da plati celu sumu zajedno sa kamatama.

Argentina bi mogla da plati 1,33 milijarde, ali bi u tom slučaju i svi ostali poverioci koji su oprostili ogroman deo duga – a takvih je čak 97 odsto – tražili kompletnu sumu. Tolike milijarde Argentina nema. U ovom trenutku deluje da je bankrot jedina opcija.

Protesti nakon bankrota 2001.

Buenos Aires igra na kartu vremena: Ukoliko Argentini uspe da odgodi stečajni proces, pregovore bi mogla da nastavi naredne godine. Onda se poverioci, koji su prihvatili oprost duga, ne bi mogli pozivati na klauzulu koja im daje bolju poziciju. Regulativa ističe krajem decembra.

Cenu ekonomskog kolapsa platiće građani.

Drugi bankrot

Ova južnoamerička država je 2002. već jednom bankrotirala, što je bila posledica privredne krize. Ovaj put se ne očekuje da će doći do potresa na međunarodnim finansijskim tržištima. Argentina je uveliko odsečena od stranih tržišta kapitala i na tržištu obveznica nema veliku ulogu. Ni na unutrašnjopolitičkom planu Argentina nije tako nestabilna kao 2002. godine, bez obzira što će bankrot povećati galopirajuću inflaciju i dalje obezvrediti pezos.

Još tokom pregovora je agencija za rejting Standard en Purs snizila bonitet Argentine i ocenila ovu zemlju delimično nelikvidnom. Pod tim se podrazumeva da dužnik nije u stanju da u roku plati pozajmicu, ratu kredita ili drugu vrstu dugovanja ali da nastavlja da ispunjava druge obaveze. Sve u svemu izgledi za Argentinu su veoma negativni.

Nastavak na Deutsche Welle...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Argentina bankrotirala, ali njene akcije rastu

Izvor: B&F Online, 31.Jul.2014

Uobičajeno je da, kada se neka zemlja suoči sa bankrotom sopstvenog suverenog duga, i njeno celokupno finansijsko tržište doživi pad. Međutim, tržišta u Argentini su dosegla skoro dvadesetogodišnji maksimum, uprkos lošim vestima. “Bankrot je već uključen u cenu trgovanja”, izjavio je...

Nastavak na B&F Online...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Deutsche Welle. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Deutsche Welle. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.