Izvor: RTS, 27.Mar.2025, 21:15

Лажна вест и ширење панике - кривично дело које се олако схвата

У време великих подела и узнемирености у друштву непроверене вести и полуистине могу да буду окидач за још већу кризу у друштву. Учествовање у ширењу панике по закону је кривично дело и то тежи облик. Изостаје реакција Регулаторног тела за електронске медије које >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << већ месецима није у функцији. Упућени упозоравају - медији морају да буду одговорнији јер је довођење у заблуду опасно и за појединца и за цело друштво.
У суботу увече поједини медији отворили су сопствену истрагу о пуцњави у војвођанској варошици, па чак и пресудили ко је крив и шта је мотив. Ни пет дана касније, међутим, нема много званичних детаља о самом догађају, али се зна да првобитни наводи о мотивима нису били тачни.
И није то те суботе била једина неистина изнетима у медијима - била је и она о фотографији страдалог младића у Новом Саду. На одговорност за пласирање неистинитих и узенемирујућих информација нико од надлежних није позвао.
А учествовање у ширењу панике кроз медије је и законом кажњиво и то као тежи облик кривичног дела. Гони се по службеној дужности, а прописана казна затвора је од 6 месеци до 5 година.
"За постојање овог кривичног дела поред радње извршења и наступања последице потребно је доказати да је исто обављено са умишљајем који треба да обухвати и свест о томе да оно што се износи или преноси представља лажне вести. Јавни тужилац поступа по кривичним пријавама државних и других органа, правних и физичких лица који пријаве кривична дела која се гоне по службеној дужности. Ако на други начин сазна да је извршено кривично дело, може формирати предмет и наложити полицији да предузме радње ради откривања кривичних дела и осумњичених", наводи се у саопштењу Првог основног тужилаштва.
Могућност кривичног гоњења, међутим, не спречава да се то често види у различитим медијима. Оно што се не види јесте поштовање етике и кодекса новинара.
"Оно што је много страшније је што се ту потпуно изгубила институција извињења, у неким ранијим временима, када би медији објавили нешто што није тачно он би се после извињавао и то би га спречавало да то често понавља. Данас није неопходно да се медиј извини уопште уколико нешто погрешно каже", каже уредник Интернет портала РТС-а Зоран Станојевић.
Психолог Јована Баћегалупо сматра да смо сви у неком великом стању тензије и то може да утиче на људе, пре свега на анксиозност.
"Ми покушавамо да нађемо мир, да се осећамо сигурно, да проверену информацију добијемо и онда тиме још више гледамо вести како бисмо сазнали истину и имали лажни утисак контроле, што нас уствари додатно узнемирава", каже психолог Јована Баћегалупо из Института за ментално здравље.
Вест која је у суботу вече детаљно анализирана у појединим медијима, само је једна у низу нетачних информација које се месецима пласирају из различитих мотива, неретко и политичких.
Станојевић истиче да је проблем који ми данас имамо тај што се људи махом информишу са друштвених мрежа, а на њима најчешће читају оно што им се свиђа и после тога у медијима траже потврду да је то што они мисле да је тачно, да је то заиста тачно, а неки медији им подилазе баш нудећи такве информације.
"Уколико некоме одговара да нека паника или нешто слично постане важно, он ће то том путањом некако изгурати. Ја не мислим да је посао медија да у било којој ситуацији шире панику. Напротив. Оно што учиш као новинар то је да чак и у паничној ситуацији мораш да нудиш решења", рекао је Станојевић.
"Савет јесте да се угасе нотификације, да човек проба сам себи уведе рестрикцију гледања што телевизије што телефона, мислим да је мобилни гори јер је стално ту, да немамо као у позадини стално укључену телевизију", препоручује психолог.
Како глад за информацијама утиче на психу људи, анализирали су амерички истраживачи. Резултати објављени у часопису Натуре показују да - што се више проверава истинитост информација, за 20 одсто се увећава шанса да се поверује у лажи и обмане.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.