
Izvor: B92, 04.Sep.2013, 23:48 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"I Arapi nude da finansiraju napad"
Vašington/Moskva -- Arapske zemlje ponudile su da finansiraju bilo koju vojnu intervenciju koju bi SAD preduzele u Siriji, rekao je američki državni sekretar Džon Keri poslanicima.
On je od poslanika tražio podršku za vojne udare na sirijski režim.
"Neke od arapskih zemalja su rekle da će one podneti troškove ukoliko su SAD spremne da sve preduzmu na način na koji su to ranije činile drugde. Eto koliko su one tome posvećene", rekao je Keri u Spoljnopolitičkim odborom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Predstavničkog doma Kongresa.
On je naglasio da je ponuda "prilično velika", ali je i istakao da "još ništa nije izvesno", javio je AFP.
Istovremeno, američki državni sekretar Čak Hejgel istakao je pred poslanicima da bi planirani vojni udar na Siriju značajno umanjio vojne kapacitete predsednika Bašara al-Asada, javio je Rojters.
Hejgel je, pored toga, ocenio da je "veoma velika verovatnoća" da će Asad ponovo upotrebiti hemijsko oružje ukoliko SAD ne budu reagovale i jasno stavile do znanja da je upotreba takvog oružja neprihvatljiva.
Američka administracija već dva dana vodi intenzivnu kampanju kako bi ubedila poslanike da odobre ograničene vojne udare na Siriju zbog navoda o upotrebi hemijskog oružja.
Predsednik Barak Obama insistira da je sirijski režim prešao tzv. "crvenu liniju" i da je izvesno da je 21. avgusta u napadu kod Damaska upotrebio hemijsko oružje i usmrtio oko 1.400 ljudi.
Međunarodna zajednica ne može da ćuti pred "varvarstvom" sirijskog napada hemijskim oružjem i neophodan je efikasan odgovor, izjavio američki predsednik.
Odbor izglasao nacrt rezolucije
Komitet američkog Senata za međunarodne odnose izglasao je nacrt rezolucije kojom se predsednik SAD Barak Obama ovlašćuje da pokrene "ograničenu i prilagođenu" vojnu akciju protiv Sirije kao odgovor na to što su tamošnje vlasti koristile hemijsko oružje u predgrađu Damaska.
Iako je najavljivana mogućnost da glasanje bude odloženo, ono je održano i nacrt je usvojen sa 10 glasova za i sedam protiv.
Očekuje se da će se Senat o rezoluciji izjašnjavati sledeće sedmice.
Ovo je, inače, prvi put da su pripadnici američkog Kongresa glasali o predlogu za pokretanje neke vojne intervencije od oktobra 2002. godine, otkako je tadašnjem predsedniku SAD Džordžu Bušu odobrena invazija na Irak.
Rezolucija koja je danas usvojena trebalo bi, ako prođe u Senatu, da omogući Obami da naredi ograničenu vojnu akciju, pod uslovom da ona ne traje duže od 90 dana i da u njoj ne učestvuju kopnene trupe radi borbenih operacija.
Nacrt su sačinili lideri Komiteta, demokratski senator Bob Menendez i republikanski senator Bob Korker. Odlaganje je bilo spominjano zbog toga što je lider republikanaca u Senatu Džon Mekejn tražio da se vojna akcija ne ograničava samo na upotrebu krstarećih raketa tomahavk.
Keri: Nema izgleda za sukob sa Rusijom
Američki državni sekretar izjavio je da nema izgleda da bi američki vojni udar na Siriju izazvao sukob sa Rusijom, jednim od ključnih saveznika sirijskog režima.
"Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov jasno je stavio do znanja da Rusija ne namerava da vodi rat oko Sirije", rekao je Keri na zasedanju Spoljnopolitičkog odbora Predstavničkog doma Kongresa.
Keri je kazao da su to u razgovorima istakli i Lavrov i ruski predsednik Vladimir Putin, javio je Rojters.
Rusija je važan saveznik sirijskog režima i blokira napore u Savetu bezbednosti UN da se zvanični Damask sankcioniše.
Moskva je i veliki snabedevač oružja za trupe sirijskog predsednika Bašara al-Asada, a u junu je u Sredozemnom moru rasporedila 16 ratnih brodova i tri helikoptera.
Ruske vlasti su prošle sedmice saopštile da će poslati dva ratna broda u istočni Mediteran na redovnu smenu, a Vašington je tada istakao da Rusi redovno zamenjuju ratne brodove, kao i Amerikanci.
"SAD više puta tražile razgovor Keri - Lavrov"
Američki Stejt department je od 31. avgusta u više navrata tražio razgovor sa šefom ruske diplomatije Sergejom Lavrovom, ali je, posle saglasnosti Moskve, svaki put saopštavao o nemogućnosti komunikacije, izjavio je danas predstavnik Ministarstva inostranih poslova Aleksandar Lukaševič.
"Počev od subote 31. avgusta ove godine, Stejt department je u više navrata tražio telefonski razgovor sa Lavrovom. Bez obzira na naše stalne potvrde, američka strana je svaki put saopštavala za nemogućnost povezivanja sa državnim sekretarom, bez navođenja razloga, a predlozi da se usaglasi konkretno vreme, ostajali su bez odgovora", rekao je on, prenosi RIA Novosti.
Ruska agencija podseća da je američki predsednik Barak obama 31. avgusta uputio poslanicima formalni zahtev za odobrenje vojne operacije u Siriji.
Vojni udar na Siriju mogao bi imati katastrofalne posledice ako bi neka raketa pogodila mali nuklearni reaktor u blizini Damaska, saopšteno je danas iz Ministarstva spoljnih poslova Rusije.