Džihadisti uništili drevne grobnice u Palmiri

Izvor: RTS, 04.Sep.2015, 11:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Džihadisti uništili drevne grobnice u Palmiri

Ekstremisti Islamske države uništili su kule-grobnice u drevnom sirijskom gradu Palmiri, rekao je sirijski ministar antikviteta Mamun Abdulakrim. Jedna od uništenih grobnica je i čuvena kula Elahbel, koja se sastojala iz četiri nadzemna i jednog podzemnog sprata.
"Razneli su tri najbolje očuvane i najlepše grobnice", istakao je Abdelkarim, prenosi Tanjug.
Vesti o novom razaranju >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << svetski poznatog pustinjskog grada koji su džihadisti zauzeli u maju stigle su posle uništavanja svetilišta posvećenog Balšaminu i 2.000 godina starog Belovog hrama.
"Vest smo dobili pre 10 dana, ali smo tek sada dobili potvrdu – satelitske slike Inicijative za sirijsko nasleđe sa sedištem u SAD koje su snimljene 2. septembra", naveo je Abdelkarim.
Prema njegovim rečima, jedna od uništenih grobnica je i čuvena kula Elahbel, koja se sastojala iz četiri nadzemna i jednog podzemnog sprata.
Grad Palmira, uključujući i četiri groblja van gradskih zidina, upisan je na Uneskovu listu svetskog nasleđa 1980. godine.
Unesko je tada naveo da su kule grobnice među "najstarijim i najkarakterističnijim" pogrebnim spomenicima Palmire – visoke zgrade od peščara koje su pripadale najbogatijim porodicama.
Najlepša među njima je kula Elahbel, sa lukom ispunjenim sarkofazima na kojima je u prošlosti bila i ležeća statua. Hodnici i prostorije podeljeni su vertikalnim nizovima niša za mrstve i zatvoreni predstavama mrtvih isklesanih u kamenu i ofarbanim u žive boje, naveo je Unesko.

Palmiru su džihadisti zauzeli krajem maja, posle čega se pojavila informacija da su grad minirali, a u julu da su uništili nekoliko drevnih spomenika, uključujući na ulazu u muzej statuu Lava drevnoarapske boginje Alat, staru oko 2.000 godina.
Prema predanju, Palmiru je osnovao biblijski car Solomon i jedan je od najbogatijih gradova kasne antike, u oazi Sirijske pustinje.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Nova uništenja u Palmiri

Izvor: Studio B, 04.Sep.2015

Pripadnici Islamske države razneli su tri kule-grobnice u drevnom sirijskom gradu Palmiri, rekao je sirijski ministar antikviteta Mamun Abdelkarim AFP-u. .."Razneli su tri najbolje očuvane i najlepše grobnice", rekao je on...Vesti o novom razaranju svetski poznatog pustinjskog grada koji su džihadisti...

Nastavak na Studio B...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.