Vučić: Još puno posla pred nama, učimo od Nemačke

Izvor: Blic, 03.Feb.2016, 10:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vučić: Još puno posla pred nama, učimo od Nemačke

Za Srbiju je najznačajnije da uredi tržište rada i tržište obrazovanja, jer samo oni koji napreduju i uče imaju šansu za uspeh, a za to nemamo mogućnost bez pomoći Nemačke, izjavio je danas premijer Srbije Aleksandar Vučić.

Vučić je na prvoj sesiji dijaloga u okviru Nemačko-srpske inicijative za održivi rast i zapošljavanje, konstatovao da Srbija mora još mnogo toga da uradi, pre svega u oblasti vladavine prava, efikasnosti pravosuđa, kao i transparentnosti javnih >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << nabavki.

Ipak, kako je istakao, za Srbiju najveći problem predstavlja uređenje tržizsta rada i tržista obrazovanja.

"Na te dve stvari moramo da radimo istovremeno u narednom periodu, a za koje nemamo ni dovoljno znanja ni mogućnosti bez nemačke podrške i pomoći, ne toliko u novcu, koliko u saznanjima koje treba da nam prenesu", rekao je Vučić.

On je dodao da je naša zemlja zainteresvoana da uči od 162 predstavnika Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ, koliko ih se nalazi u Srbiji.

"I bilo bi dobro kada bismo s tim mogli da nastavimo u većem obimu, jer samo oni koji napreduju i uče imaju šansu za uspeh", zaključio je Vučić

Failer: Nemačka će podržati reforme u Srbiji

Pred Srbijom su još brojne reforme, u čemu će joj Nemačka, kao i do sada, pružiti veliku podršku, naglasio je generalni direktor za međunarodnu razvojnu politiku nemačkog Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvojnu politiku Peter Failer, otvarajući prvu sesiju dijaloga u okviru Nemačko-srpske inicijative za održivi rast i zapošlavanje.

On je ukazao da je prošle godine u Nemačkoj više od 26.000 građana Srbije podnelo zahtev za dobijanje azila, te da, iako je krajem godine došlo do smanjenja broja zahteva, to pokazuje da pripadnici manjinskih zajednica u Srbiji još uvek ne učestvuju ravnopravno u tržištu rada, kao i da mladi napuštaju zemlju, jer ne postoji poslovna perspektiva.

Nemačka je, prema njegovim rečima spremna da pomogne Srbiji na putu poboljšanja perspektive građanima.

„Zzelimo stvoriti perspektive za budućnost u Srbiji. Od početka inicijative u maju već smo podstakli više pitanja, a tako smo potpisali sporazum o kreditnim linijama u visini od 38,5 miliona evra za podsticaj malih i srednjih preduzeća, posebno u ruralnim delovima zemlje. Dogovoren je i sporazum o inovativnom poljoprivrednom osiguranju, i iniciran je naiconalni dijalog za borbu protiv nezaposlenosti mladih“; objasnio je Failer.

Nemačka je Srbiju podržala svojim doprinosom u evropskom fondu za jugoistočnu Evropu, preko kojeg je u Srbiji, kroz kredite i druga davanja, stvoreno 90.000 radnih mesta, ukazao je on.

Podsećajući da je Nemačka prošle godine za podsticaj rasta i zapošljavanje obećala 82 miliona evra, rekao je da je spremna da stavi našoj zemlji na raspolaganje dodatna sredstva nakon što se budu videli rezultat.

Failer je istakao da je neophodno da država i privatni sektor sarađuju u poboljšanju privrede i perspektive.

On je ukazao da Nemačka pomaže i u profesionalnom obrazovanju građana Srbije navodeći da je, na primer, u saradnji sa Bošom i opštinom Pećinci, opremljena tehnička škola masinama, gde đaci dobijaju specijalizovan tehničku obuku, a u Leskovcu, zajedno sa Falkeom, modernizovan je tekstilni sektor.

„Pred nama je budućnost Srbije, ali i zajednička budućnost Evrope, i imamo puno zajedničkog posla u ispunjavanju pokrenute Inicijative sadržajem“, podvukao je on dodajući da će na skupu u Beogradu biti dalje izrađena mapa puta.

Failer je kazao da je neopodno poboljšati poslovno obrazovanje, sprovesti dalju privatizaciju državnih preduzeća, ali da nisu samo ekonomsko-političke reforme važne, već efikasna administracija, brzo pravosuđe i transparetni postupak u dodeli poslova.

Ditman: Nemačke investicije u Srbiji 1,7 milijardi

Ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman podsetio je da je njegova zemlja, sa 1,6 milijardi evra najveći bilateralni donator, i da je i drugi najveći trgovinski partner Srbije sa 1,7 milijardi evra investicija.

„U poslednje tri godine nemačka preduzeća u Srbiji su povećala broj radnih mesta za 5.000, i time nemačke firme u Srbiji su stvorile više od 30.000 radnih mesta od 2000. godine", objasnio je on.

Ditman je ukazao da je srpska vlada preduzela važne korake, da kurs konsolidacije daje rezultate, i da su sprovedene bitne reforme, a da je ono što je dalje veoma bitno jeste da se odlučila za put u EU.

Nemačka će, kako je najavio, podržati Srbiju da se što pre otvore poglavlja vezana za valdavinu prava u pristupnim pregovorima sa EU, jer je pravni okvir veoma važan za dovođenje starnih kompanija.

Na skupu, kako je kazao, pogled će biti usmeren na pitanja koja su važna za stvaranja novih radnih mesta, pri čemu je ukazao da će posebna pažnja biti posvećena dualnom obrazovanju, ali i pdosticanju preduzetništva.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.