Dačić i Tači večeras otvaraju pitanje severa KiM

Izvor: Vostok.rs, 17.Jan.2013, 17:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dačić i Tači večeras otvaraju pitanje severa KiM

17.01.2013. -

Tokom večerašnje runde briselskog dijaloga predsednika vlade Srbije Ivice Dačića i Hašima Tačija sa visokom predstavnicom EU prvi put će biti otvoreno pitanje severa Kosova, rekla je novinarima njena portparolka Maja Kocijančič.

Kako je objasnila, tokom prethodna tri susreta na visokom nivou razgovaralo >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << se o pojedinačnim problemima vezanim za sever, ali je ova tema sada prvi put stavljena na dnevni red kao posebna tačka.

Ona je na briFingu za novinare uoči radne večere Eštonove, Dačića i Tačija rekla da će biti reči i o sprovođenju dosad postignutih sporazuma kao što je onaj o integrisanom upravljanju prelazima.

"Mi od samog početka znamo da je to težak proces", rekla je Kocijančič i podsetila da je Eštonova još prošle godine najavila da Beograd i Prištinu čekaju teške odluke.

Upitana da li će se tokom radne večere govoriti i o Rezoluciji o dijalogu koju je nedavno usvojila Narodna skupština, Kocijančič je ponovila da su za Evropsku komisiju jedino relevantni zaključi koje je Evropski savet doneo krajem prošle godine.

"Važno je da oba lidera ostanu posvećena dijalogu", naglasila je ona.

Kocijančič je najavila da će se Eštonova, kao i do sada, prvo odvojeno sresti sa Dačićem i Tačijem, dok će trilateralni razgovori početi večeras oko osam sati. Ona je dodala da očekuje da će radna večera biti završena nešto pre ponoći.

Premijer Dačić će se uoči susreta sa Tačijem sresti i sa zamenikog pomoćnika američkog državnog sekretara za pitanja Balkana filipom Rikerom, dok je za petak ujutru predviđen sastanak sa evropskim komesarom za proširenje ŠteFanom fileom.

Riker je juče novinarima u Briselu rekao da će se sastati i sa Tačijem. On je istakao značaj nastavka dijaloga Beograda i Prištine kako bi Srbija što pre dobila datum za početak pregovora o pridruživanju Evropskoj uniji.

"Za poslednjih nekoliko meseci postignut je neverovatan napredak", rekao je Riker, uz konstataciju da su mnoge njegove kolege sumnjale da će sporazum o integrisanom upravljanju prelazima ikada biti sproveden, ali da se to ipak desilo.

Izvor: Glas Rusije, Tanjug    
Pogledaj vesti o: Evropska Unija,   Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Vostok.rs...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.