Porodica iz Šumatovačke u Nišu: NATO im srušio kuću, na istom mestu počeli novu, porušila im država

Izvor: JužneVesti.com, 29.Nov.2022, 17:41

Porodica iz Šumatovačke u Nišu: NATO im srušio kuću, na istom mestu počeli novu, porušila im država

Bračni par Stojiljković iz Šumatovačke ulice u Nišu, kojima je tokom NATO bombardovanja 1999. godine srušena kuća, kako navode, više od dve decenije ne mogu da je obnove. Nakon što su rešili da izgrade novu, prema rečima Dejana Stojiljkovića, vlasnika pomenutog objekta, krenula je “borba” sa prvim komšijom i Katastrom, pa im je srušen prvi sprat, a danas i stubovi. Kažu da su u procesu legalizacije i >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << da je rušenje nelegalno, a pravdu će terati i “ do Strazbura”.

Posle dugogodišnjih pokušaja i obećanja da će dobiti građevinsku i upotrebnu dozvolu, Dejan Stojiljković rešio je da krene sa izgradnjom nove kuće u Šumatovačkoj, na mestu stare, teško oštećene.

Kada su radovi počeli da napreduju, prema njegovim rečima, rečeno mu je da dozvole neće dobiti nikada.Stojiljković traži pravdu: Foto: JV

Lagali su nas za dozvolu godinama, a stalno su slali investitore da ustupimo plac. Svi su povezani sa sudijama, tužiocima i mogli su da rade šta su hteli. Na kraju su mi otvoreno rekli da neću dobiti dozvolu nikada. Ja sam na temeljima srušene kuće počeo da zidam novu, tada se pojavio prvi komšija koji je krenuo da me ucenjuje i tražio novac da me ne bi prijavio. Pošto nisam hteo da mu dam, iskoristio je svoje veze, upisao se u Katastar kao vlasnik i zatvorio mi sve puteve - izjavio je Dejan Stojiljković iz Niša.

Nakon što je Upravni sud 2015. godine doneo odluku kojim se poništava Rešenje Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, te je ponovo vraćen na ponovno odlučivanje, Stojiljkovići ni nakon 7 godina nisu dobili zvanično rešenje. Međutim, godinu dana kasnije usledilo je, kako je rečeno, nelegalno rušenje.Kažu da je rušenje bilo nelegalno; Foto: JV

U nalazima veštaka, stoji da je nelegalno rušeno, dok smo mi još uvek bili u procesu legalizacije. Mi smo tražili odštetu po tom pitanju jer su Grad Niš i Katastar tuženi, a Sud evo već 7 godina odugovlači donošenje zvaničnog rešenja - izjavio je Dejan.

Poslednji u nizu problema, prema Dejanovim rečima, dogodio se jutros, u utorak 29. novembra, kada su pročitali zalepljeno obaveštenje da će biti ponovnog rušenja. Tako je danas i bilo, srušeni su im preostali stubovi, na mestu gde je nekada bio prvi sprat.

Ja ću do Međunarodnog suda da idem ako moram kako bih štitio ono što smo kao porodica godinama gradili. Svi su se ućutali, srušeno je nelegalno i nikog nije briga. Ne mogu nikako da prihvatim da mi se ruši objekat koji je u procesu legalizacije. Po kom procesu oni to rade, to mi je najbitnije da saznam - zaključio je.

Prema zakonu o ozakonjenju objekata, svi započeti postupci moraju da se završe u roku od 5 godina, zaključno sa 2023. godinom. Dok će svi stanovi koji su u Katastru upisani kao državina morati da pređu u privatnu svojinu do 2028. godine.
Pogledaj vesti o: NATO,   Legalizacija objekata

Nastavak na JužneVesti.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.