Počeo Svetski kup u fudbalu, Rusija deklasirala Saudijce

Izvor: VOA, 14.Jun.2018, 17:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Utakmicom između domaćina Rusije i selekcije Saudijske Arabije u Moskvi počeo je Svetski kup u fudbalu. Selekcija Rusije deklasirala je rivala sa Bliskog istoka - 5:0 (2:0), a golove su postigli Jurij Gazinski u 12. minutu, Denis Čerišev u 43. i 91. i Artem Džjuba u 71. i Aleksandar Golovin u 94. Predsednik Rusije Vladimir Putin prisustvovao je ceremoniji otvaranja na stadionu "Lužnjiki", čiji je kapacitet 80.000 gledalaca.  Rusija je uložila 13 milijardi dolara u organizaciju događaja, u okviru kojeg se utakmice igraju u 11 gradova. Grupna faza takmičenja traje do 28. juna, a nokaut faza počinje dva dana kasnije. Novi svetski prvak biće poznat 15. jula. U favorite se ubrajaju Brazil, Francuska, Španija, Argentina i branilac titule Nemačka, mada su moguća i iznenađenja, na turniru na kojem učestvuje 32 nacionalna tima. Od selekcija iz bivše Jugoslavije, u Rusiji se takmiče Srbija i Hrvatska.  Pored ogromnog broja navijača iz svih krajeva sveta koji dolaze u Rusiju da uđživo prate Mundijal, očekuje se da će broj onih koji prate prenose utakmica preko televizije dostići izuzetne razmere.   Međunarodna fudbalska federacija (FIFA) saopštila je da je tokom prošlog Svetskog kupa u Brazilu, bar deo utakmice na turniru gledalo oko tri milijarde ljudi, dok je finale između Nemačke i Argentine pratila milijarda ljudi.
Pogledaj vesti o: Vladimir Putin