Izvor: Vostok.rs, 08.Maj.2014, 10:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Meteorolozi: Posle snega u Moskvi danas praktično počinje leto
08.05.2014. -
Posle jučerašnjeg snega, u Moskvi će danas zbog približavanja anticiklona, dnevna temperatura iznositi između 19 i 20 stepeni. Društvene mreže preplavile su tvrdnje da snega navodno nikada ranije nije bilo u ovom periodu.
„Ljudi ipak vreme doživljavaju kroz prizmu svojih emocija, uspomena. Sve što je vezano za detinjstvo, obično je obojeno u ružičasto, sve se čini divno i ispravno, leto je uvek bilo toplo, a zima hladna. Ali meteorolozi su >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << „rigidni“ ljudi, oni rade uglavnom sa arhivama i bazama podataka. Prva dekada maja tradicionalno je nestabilan period, ne kaže se uzalud u poznatoj operi da je srce lepotice varljivo, kao vetar u maju“, kaže Roman Vilfand, direktor Hidrometeorološkog centra RF.
Mraz i čak sneg, naročito u prvih deset dana, relativno su česta pojava za ovaj mesec. Verovatnoća snega u prvoj dekadi maja, po statistici, iznosi odprilike 10%. Čak agrometeorolozi savetuju da se sa setvom počne u drugoj polovini maja – naglasio je meteorolog i ozbiljno najavio da „od danas u Moskvi praktično počinje leto“.
Izvor: Glas Rusije, foto: RIA Novosti/Alexander Vilf











