Abhazija traži uspostavljanje diplomatskih odnosa sa Rusijom

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 20.Avg.2008, 20:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Abhazija traži uspostavljanje diplomatskih odnosa sa Rusijom

MOSKVA/SUHUMI - Predsednik Abhazije Sergej Bagapš pozvao je danas rukovodstvo Rusije da prizna tu otcepljenu gruzijsku autonomnu republiku kao suverenu i nezavisnu državu i uspostavi sa njom diplomatske odnose.

U obraćanju ruskom predsedniku i parlamentu, koje je podržala i skupština nepriznate republike, navedeno je da u slučaju uspostavljanja diplomatskih odnosa može da bude zaključen sporazum o prijateljstvu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i uzajamnoj pomoći i u njega uključena odredba o stacioniranju u Abhaziji Oružanih snaga Rusije radi podrške miru i sa ciljem nedopuštanja "upada drugih snaga".

Ranije danas je ministar inostranih poslova Sergej Šamba izjavio da bi rusko priznanje nezavisnosti Abhazije i otcepljene gruzijske autonomne oblasti Južne Osetije bio "najefikasniji odgovor na sve izazove i promenljivu situaciju u regionu i svetu".

I lider komunista u Dumi, Genadij Zjuganov, rekao je da je "glavni zadatak u najskorije vreme priznati Južnu Osetiju i Abhaziju" i da "bez toga mira na Kavkazu nikada neće biti".

Itar-Tas s navodi da nije isključeno da se 25. avgusta sastane Savet Dume, koji može istog dana da preporuči specijalnu sednicu, a, po drugoj varijanti, da se vanredno plenarno zasedanje održi u sredu ili petak, 27. ili 29. avgusta.

Pretpostavlja se da će parlamentarci razmatrati specijalnu izjavu Dume o situaciji u Južnoj Osetiji i mogućem priznanju nezavisnosti, navela je ruska državna agencija.

Potpredsednica Saveta federacije Rusije Svetlana Orlova najavila je danas da će i gornji dom na vanrednoj sednici 25. avgusta razmotriti obraćanje Rusiji za priznanje nezavisnosti otcepljene gruzijske autonomne oblasti i republike.

U aprilu 1990. Gruzija se otcepila od SSR-a, a pola godine kasnije autonomna oblast Južna Osetija se otcepila od Gruzije.

Čim su, posle oružanih sukoba sa gruzijskom vojskom u Južnu Osetiju ušle mirovne snage, nezavisnost je 1992. godine proglasila Abhazija, u kojoj su takođe izbili krvavi sukobi. U tim sukobima je poginulo oko 10.000, a izbeglo više od 200.000 ljudi, pretežno Gruzina.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.