Vojne baze na udaru

Izvor: RTS, 29.Mar.2011, 09:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vojne baze na udaru

Nastavljeno bombardovanje vojnih baza Gadafijevih snaga. Koalicija izbacuje letke sa porukama protiv libijskog vođe. Gadafi vazdušne napade uporedio sa kampanjama Adolfa Hitlera. Spasili smo mnogo života koje napadaju snage tiranina Gadafija, poručio Barak Obama. U >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Londonu sastanak Kontakt grupe uz učešće zvaničnika 40 država.

Međunarodne koalicione snage bombardovale su tokom prethodne noći predgrađe Tripolija, Tadžura, gde se nalazi najveća libijska vojna baza. Odjeknulo je devet eksplozija.

Libijska nacionalna televizija emitovala je noćas snimke na kojima je prikazan Kamis Gadafi, jedan od sinova Moamera Gadafija, za kog se poslednjih dana spekulisalo da je ubijen u bombardovanju zapadnih koalicionih snaga.

TV stanica je naglasila da je u pitanju direktan prenos da bi stišala glasine o navodnoj pogibiji Kamisa, komandanta elitne 32. brigade za koju mnogi analitičari kažu da je najbolja jedinica u Libiji.

Na snimku se vidi kako se Kamis, obučen u uniformu, pozdravlja sa pristalicama njegovog oca u rezidenciji u Tripoliju, prenele su agencije.

Nešto ranije bombardovani su položaji libijske vojske u centralnom i zapadnom delu zemlje.

U međuvremenu napredovanje pobunjenika usporeno je na putu do Gadafijevog rodnog grada Sirta. Snage Moamera Gadafija su teškim naoružanjem napale pobunjenike istočno od Sirta, potiskujući ih ka Bin Džavadu.

Kako kažu pobunjenici, područja Garijan i Mezda predstavljaju baze snaga libijskog lidera Moamera Gadafija odakle se kreće u ofanzive na gradove koje kontrolišu pobunjenici.

Situacija je konfuzna na terenu, jer se nastavljaju borbe za preuzimanje ključnih gradova. I pobunjenici i Gadafijeve snage poručuju da kontrološu Misuratu.

Američki diplomata Kris Stivens otputovaće narednih dana u Bengazi, koji od početka pobune predstavlja uporište pobunjenika, kako bi produbio veze sa grupama koje pokušavaju da svrgnu Gadafija, prenosi AP.

Međunarodne koalicione snage inače koriste i američki propagandni avion za emitovanje poruka stanovništvu.

Iz aviona su već mnogo puta bačeni leci sa porukom: "Ne slušajte Gadafijeva naređenja, ostavite oružje i idite kući". Poslednji put to je učinjeno u nedelju, blizu Misurate, gde se nalaze Gadafijeve kopnene trupe, tvrde vojni zvaničnici, preneo je AP.

Gadafi: Okončanje varvarske ofanizive

Libijski vođa Gadafi zatražio je okončanje međunarodne vojne intervencije u Libiju u pismu upućenom svetskim silama koje danas u Londonu održavaju konferenciju o situaciji u Libiji.

Gadafi je u pismu ofanzivu nazvao "varvarskom", a koalicione vazdušne napade na njegovu zemlju uporedio sa kampanjama Adolfa Hitlera za vreme Drugog svetskog rata, preneo je AFP.

Zamenik libijskog ministra spoljnih poslova Kaled Kaim optužio je na italijanskoj televiziji RAI koalicione snage da hoće da podele zemlju na dva dela.

"Koalicija primenjuje taktiku paralizovanja zemlje kako bi je podelila na dva dela, što znači da građanski rat postaje stalni rat, da bi Libija bila nova Somalija i to je vrlo opasna situacija", rekao je Kaim.

"Ako nas odvedu u građanski rat, rezolucija 1973 Saveta bezbednosti UN, koja treba da služi za zaštitu civila imaće za posledicu ubijanje civila", rekao je Kaim, a prenosi Frans pres.

Obama: Tiranin Gadafi

Američki predsednik Barak Obama rekao je u obraćanju naciji da je međunarodna koalicija predvođena Sjedinjenim Državama spasila nebrojeno mnogo ljudskih života u Libiji koje napadaju snage, kako je rekao, "tiranina Moamera el Gadafija".

Obama je rekao da cilj američkih snaga nije svrgavanje libijskog vođe, ali nije precizirao kako će se vojna akcija završiti.

"Uništićemo oružje vladinih snaga, preseći dostavu novca, pomoći libijskoj opoziciji i raditi sa drugim državama da što pre dođe dan kada Gadafije više neće biti na vlasti. Možda do toga neće doći preko noći, jer veoma oslabljeni libijski vođa očajnički pokušava da ostane na položaju, ali treba da bude jasno ljudima oko njega i svakom Libijcu da istorija nije na njegovoj strani", poručio je američki predsednik.

Njegov govor na nož su dočekali republikanci koji i dalje tvrde da šef države nije objasnio američku ulogu u napadu koalicionih snaga na Gadafijeve trupe.

Oko 40 zemalja okupiće se danas na sastanku Kontakt grupe u Londonu, na kome će biti razmotrena situacija u Libiji i budućnost zemlje po odlasku Gadafija sa vlasti.

Dok NATO insistira da je nepristrasan u sukobu, Rusija je ponovila svoju zabrinutost jer smatra da vojna intervencija u jedan građanski rat nije odobrena rezolucijom 1973 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Pogledaj vesti o: Tripoli

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.