Uzbuna u Italiji: Prijeti nam velika opasnost od džihadista iz Balkanske brigade

Izvor: Nezavisne Novine, 02.Jan.2016, 16:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uzbuna u Italiji: Prijeti nam velika opasnost od džihadista iz Balkanske brigade

PRIŠTINA - Italijanske vlasti i službe bezbjednosti su dale znak za uzbunu jer je utvrđeno da "opasnosti od terorizma ne vrebaju samo iz Libije i Sirije, već se novi teroristički front protiv Italije otvorio na istoku, opasnost se zove Balkanske brigade… i prijetnja stiže preko Albanije i Kosova".

To danas piše italijanski list Stampa, pozivajući se na izvore italijanskih bezbjednosnih službi i Kfora >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << na Kosovu, gdje, prema podacima NATO snaga, ima preko 900 islamističkih terorista.

Torinski dnevnik ukazuje na to da se "malo zna, ali eksplozija džihadističkog žara među albanski govorećim stanovništvom veoma brine evropske, američke i blistoistočne antiterorističke službe".

"Mreže albanskih džihadista, čije su vođe harizmatični imam, vrbuju pristalice u albanskoj dijaspori u Evropi, uključujući Italiju".

A, piše Stampa, "sa Kosova potiče, srazmjerno stanovništvu, najveći broj stranih džihadista iz Evrope koji se bore u Siriji i džihadisti Albanci zauzimaju visoke položaje medju borbenim formacijama kalifa Al Bagdadija", vodje terorističke "Islamske države Sirije i Iraka".

Italijanski list ukazuje na to da je i sam premijer vlade u Rimu Mateo Renzi rekao da je zazvonilo na uzbunu zbog opasnosti "balkanskog džihadizma", ali su  i jordanske službe bezbjednosti upozorile da "je Jordan jedna od najviše zabrinutih zemalja zbog izrastanja fronta džihadista Kosovo-Albanija".

"Mreža džamija i ekstremističkih imama u Albaniji veoma brine našu zemlju, a najveći broj evropskih džihadista je prošao preko Prištine i Tirane", dodaje Stampa, ukazujući na činjenicu da su italijanske vlasti od januara do decembra 2015. godine protjerale 65 imigranata, ilegalaca ili lica s dozvolom boravka, pošto je utvrđeno da su u sprezi s teroristima.

"Tih 65 muškaraca i žena su pripremali atentate i koristili našu zemlju kao operativnu bazu za sijanje terora u Evropi", dodaje se.

Neki od njih su, kazuju podaci italijanskih obavieštajaca, bili "usamljenji vukovi… za razliku od dobro uhodanih i ideologijom islama zadojenih klanova koji se šire Balkanom, gdie vehabitski islam prodire svakodnevno snažno i zabrinjavajuće".

"Balkanska ruta islamista ima snažne veze s Italijom i direktno stiže u našu kuću, a naše antiterorističke snage pomno prate krugove balkanskih fundamentalista, svesni koliko su oni operativno opasni", objašnjava Stampa.

I prenosi upozorenje rimskih vlasti da su "stvari otišle toliko daleko da se strahuje da je Albanija postala ono što je Belgija za Francusku: uporište s jatacima i logistikom odakle se planiraju napadi".

Iako je, kako ukazuje torinski list, islam na jugoistoku Evrope ranije smatran umjerenim, pad komunizma i sukobi su otvorili put prodoru vehabističke indoktrinacije i velike količine novca iz Saudijske Arabije, Katara i još nekih zemalja Zaliva.

"Nove generacije balkanskih imama su obučene uz stipendije i školovanje u fundamentalističkim centrima na arabijskom poluostrvu, pa su oni po povratku došli i u nove džamije izgradjene parama zemalja Zaliva (100 džamija je za deset godina izgradjeno samo na malom Kosovu), odakle su širili svoj vehabistički otrov", kaže se u članku Stampe.

"Dvadeset godina kasnije, regrutovanje i odlazak džihadista u Siriju je iznio na vidjelo taj proces, stranih boraca albanskog življa, koji ratuju u redovima Islamske države ili Džabhat al Nusre, ima preko hiljadu (Kfor navodi da ih je 900 s Kosova, 150 iz Albanije, a pedesetak iz redova albanske manjine u Makedoniji".

Stampa prenosi i saznanja evropskih i američkih obavještajnih službi da su mreže tih džihadista "veoma savremeno opremljene, često tijesno povezane s moćnim domaćim organizovanim kriminalom".

"To su operativno spremne lokalne ćelije, dobro snabdjevene novcem i oružjem, sa snažnim porodičnim vezama što prodor unutar njih čini veoma teškim", piše list.

"Domaće snage reda i bezbjednosti, često bez sredstava i na udaru optužbi za korupciju, čine ono što mogu, a tu je Albanija znatno djelotvornija od Kosova i Makedonije", zaključuje Stampa.
Pogledaj vesti o: Sirija,   Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Nezavisne Novine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.