Izvor: Blic, 08.Sep.2011, 20:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
MKS traži pomoć od Interpola u hapšenju Gadafija
Tužilac Međunarodnog krivičnog suda (MKS) Luis Moreno Okampo zatražio je danas od Interpola pomoć u hapšenju odbeglog bivšeg lidera Libije Moamera el Gadafija, zbog činjenja zločina protiv čovečnosti, saopštio je danas Haški sud.
Tužilac je takođe zatražio izdavanje takozvanih crvenih poternica i za Gadafijevim sinom Seifom el Islamom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i bivšim šefom nekadašnje libijske obaveštajne službe Abdulahom el Senusijem, navedeno je u saopštenju Suda.
"Tužilac Međunarodnog krivičnog suda, Luis Moreno Okampo, zatražio je od Interpola da izda crvenu poternicu za hapšenje Moamera Gadafija za navodne zločine protiv čovečnosti...", navedeno je u saopštenju.
Glavni tužilac Moreno Okampo rekao je da je "hapšenje Gadafija samo pitanje vremena".
MKS se 27. juna saglasio sa zahtevom Morena Okampa za izdavanje naloga za hapšenje Gadafija (69), Seif el Islama (39) i Senusija (62) za zločine protiv čovečnosti koje su libijske trupe navodno počinile po njihovom naređenju, koristeći "smrtonosnu silu" u obuzdavanju ustanka protiv režima.
Tunis sprečio Gadafijevog saradnika da napusti zemlju
Vlasti Tunisa sprečile su bliskog saradnika svrgnutog libijskog lidera Moamera el Gadafija, generala Kuildija Hamidija, da napusti zemlju, saopštili su danas zvaničnici.
General Hamidi i njegova porodica pokušali su juče da sa međunarodnog aerodroma u Tunisu napuste tu zemlju, ali ih je u tome sprečila granična policija, rekao je neimenovani zvaničnik agenciji Frans pres.
Nacionalni prelazni savet libijskih pobunjenika u međuvremenu je saopštio da su njegovi borci zauzeli Crvenu dolinu, na putu ka Gadafijevom rodnom mestu Sirtu.
"Naši ljudi su preuzeli kontrolu nad Crvenom dolinom", rekao je komandant pobunjeničkih snaga Mustafa Bendaraf.
Crvena dolina nalazi se oko 60 kilometara istočno od Sirta.
Povezane vesti: Savet bezbednosti UN u petak o slanju misije UN u Libiju Čavez poziva Gadafija da "izdrži" Pobunjenici i dalje znaju gde je Gadafi, ali ćute Egipćani, Jordanci i Filipinci napuštaju Tripoli Gadafi potvrdio ruskom zvaničniku da je u Tripoliju i da će se "boriti do kraja"





