Izvor: RTS, 08.Jul.2012, 10:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Libija birala, čekaju se rezultati
Prvi parlamentarni izbori u Libiji posle više od pola veka završeni su sinoć. Oko 60 odsto glasača izašlo je na birališta, a veći incidenti nisu zabeleženi. Rezultati najranije do kraja nedelje.
Libijska izborna komisija je saopštila da je oko 60 odsto od ukupno 2,8 miliona upisanih birača >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << glasalo na jučerašnjim izborima.
Biračka mesta su počela da se zatvaraju u 20 sati po lokalnom vremenu, ali se parcijalni rezultati ne očekuju pre nedelje, a potpuno preliminarno brojanje glasova se očekuje najranije u ponedeljak.
Šefica diplomatije EU, Ketrin Ešton pozdravila je u subotu "istinski istorijske" poslaničke izbore u Libiji, rekavši da su protekli "u atmosferi slobode."
"Istinski istorijski izbori za Opšti nacionalni kongres, održani danas, trebalo bi da označe početak nove demokratske ere Libije", napisala je Ešton u zajedničkom saopštenju sa komesarom za proširenje EU i politiku susedstva, Štefanom Fileom.
"U atmosferi slobode, uprkos izveštajima o izolovanim slučajevima nasilja, Libijci su glasali i odlučili o svojoj budućnosti u miru i dostojanstvu", piše u saopštenju.
Aleksander Graf Lambsdorf, koji predvodi tim od 21 posmatrača Evropske unije, rekao je da su izbori u opštim crtama prošli dobro.
"Videli smo da glasači dolaze u velikom broju na birališta, mirno i ne plašeći se zastrašivanja, uprkos sukobu na istoku i napetosti na jugu", rekao je Lambsdorf.
"Najbolja stvar za Libiju je što nema Moamera Gadafija koji masakrira sopstveni narod. Do sada sve govori da su izbori bili slobodni i fer", izjavio je u Tripoliju američki senator Džon Mekejn.
Izaslanik UN za Libiju, Jan Martin, rekao je novinarima u Tripoliju da se već može primetiti da su zabeleženi problemi na biračkim mestima mali da bi podrili kredibilitet izbora".
Na današnjim izborima dominiraju islamistički kandidati što navodi, kako primećuje Rojters, da će Libija biti sledeća zemlja "Arapskog proleća", posle Egipta i Tunisa, u kojoj će verske partije biti na vlasti.
Analitičari kažu da je teško predvideti politički sastav nove skupštine, ali navode da dominiraju partije i kandidati privrženi islamskim vrednostima i ističu da je tek nekoliko njih koji su potpuno sekularni.
Novoizabrani Kongres će imati zadatak da imenuje novu prelaznu vladu, donese ustav i potom raspiše sledeće izbore 2013. godine.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija















