Gadafi zauzeo Bregu

Izvor: RTS, 13.Mar.2011, 13:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gadafi zauzeo Bregu

Gadafijeve snage zauzele naftni grad Bregu, i napreduju ka Bengaziju i Tobruku. UN traže pristup ugroženim oblastima. Arapska liga podržava zonu zabranjenog leta, ali ne i vojnu intervenciju NATO. Al Kaida pozvala na rušenje Gadafija.

Snage lojalne libijskom vođi Moameru Gadafiju potisnule su pobunjenike iz Brege. Usled višečasovnog bombardovanja, pobunjenici su bili primorani da napuste taj grad i počnu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << povlačenje dalje na istok.

Libijske oružane snage, napredujući sa zapada, ušle su u grad i očistile ga od "naoružanih bandi", javila je državna televizija. Gadafijeve snage kreću se prema istoku zemlje "kako bi očistile područje", izjavio je portparol libijske vojske Milad Husein.

"Terorističke grupe beže pred napadima. Oslobodili smo Zaviju, Al-Ukajlu, Ras Lanuf i Bregu, a vojska sada ide dalje da očisti ostala područja", rekao je pukovnik Husein na konferenciji za novinare.

Pobunjenici se kreću istočno od Brege bežeći ka Bengaziju i Tobruku, javila je agencija AFP. Bi-Bi-Si je naveo da se elitna 32. brigada, na čijem čelu je Gadafijev sin Kamis, nalazi na periferiji Misrate, poslednjeg pobunjeničkog uporišta na zapadu.

Libijske vlasti saopštile su da su osigurale svoje luke i pozvale strane kompanije da pošalju svoje naftne tankere po utovar, javila je libijska televizija. Vlasti navode da su libijske naftne luke bezbedne posle razornih sabotiranja i da mogu normalno da funkcionišu.

U blizini Bengazija ubijen je, iz zasede, snimatelj televizije Al Džazira Ali Hašan al-Džaber, ali još uvek nema informacija o počiniocima napada.

UN traže nesmetan pristup

Ujedinjene nacije zatražile su od libijskih vlasti da im omoguće pristup oblastima pogođenim sukobima, kako bi procenile uticaj nasilja na civilno stanovništvo, izjavio je koordinator UN za humanitarna pitanja u Libiji Rašid Kalikov.

"Zatražili smo dozvolu za nesmetan pristup. Naš zadatak je da pokušamo da pregovaramo sa vladom Libije o izvođenju odgovarajuće procene humanitarnih potreba u zemlji", rekao je Kalikov po dolasku u Tripoli, izrazivši nadu da će se dogovor postići sa svim stranama u sukobu.

Stanovništvo u oblastima u kojima se odvijaju sukobi pristalica i protivnika libijskog lidera Moamera Gadafija ukazuje da mu nedostaje hrane, lekova i čiste vode.

Arapska liga za zabranu leta

Posle serije poraza, moral pobunjenika malo je skočio jučerašnjom odlukom Arapske lige da podrži plan zone zabrane leta, i da stupi u kontakt sa opozicionim Nacionalnim savetom u Bengaziju. Ta odluka ima za cilj da zaštiti stanovništvo Libije, izjavio je generalni sekretar Arapske lige Amr Musa.

"Obavestićemo Savet bezbednosti UN o našem zahtevu za uvođenje zone zabranjenog leta nad Libijom", rekao je Musa, dodavši da je na Savetu kako će implementirati te mere.

Omanski šef diplomatije Jusuf bin Alavi naglasio je da je zona zabranjenog leta preventivna mera i da bi ona posle završetka sukoba u Libiji odmah bila ukinuta. Bin Alavi je istakao i da Arapska liga ne podržava vojnu intervenciju.

"Budite sigurni da arapske zemlje ne podržavaju, niti će podržati bilo kakvu intervenciju NATO alijanse", zaključio je omanski šef diplomatije.

Sjedinjene Države i Velika Britanija pozdravile su apel Arapske lige. Iz Vašingtona je poručeno da se tako pojačava međunarodni pritisak na Moamera Gadafija, ali i pruža podrška libijskom narodu.

Vlada u Londonu saopštila je da Britanija i Francuska zajedno rade na izradi nacrta rezolucije koji će predložiti Savetu bezbednosti o zabrani letova nad Libijom.

Al Kaida pozvala na rušenje Gadafija

Komandant Al Kaide Abu Jahia al-Libi, koji je pobegao iz jednog američkog zatvora u Avganistanu, pozvao je Libijce da zbace režim Moamera Gadafija i uspostave islamsku vladavinu u zemlji.

Al-Libi je u videu postavljenom na jedan ekstremistički veb sajt poručio da je, posle pada režima u Tunisu i Egiptu, sada red na Gadafija, i dodao da bi bila "sramota za libijski narod da dozvoli Gadafiju da umre mirnom smrću".

Libijski lider je više puta do sada rekao da iza demonstracija i zahteva za njegovu smenu stoji Al Kaida, koja pobunjenike koristi kao oružje za sopstvene ciljeve.

Nije moguće utvrditi verodostojnost 30-minutnog Al-Libijevog video materijala, do koga je došla američka Intelidžens grup, organizacija koja nadgleda militantne poruke na internetu.
Pogledaj vesti o: Libija,   NATO

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.