Izvor: Kurir, 26.Avg.2011, 10:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
GADAFI STIŽE U SRBIJU!
BEOGRAD - Dolazi nam Gadafi! - Prema informacijama koje posedujemo, Gadafi bi mogao da pobegne u dve evropske zemlje - Srbiju ili Hrvatsku! Poznato je da te države imaju dobre odnose s njim i da i danas njihovi političari s njim komuniciraju - rekla je Fatima Mahmud, članica Libijskog nacionalnog veća.
BEOGRAD - Dolazi nam Gadafi!
- Prema informacijama >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << koje posedujemo, Gadafi bi mogao da pobegne u dve evropske zemlje - Srbiju ili Hrvatsku! Poznato je da te države imaju dobre odnose s njim i da i danas njihovi političari s njim komuniciraju - rekla je Fatima Mahmud, članica Libijskog nacionalnog veća.
Od Ministarstva spoljnih poslova, kojem bi bivši lider Libije morao da se obrati i zatraži politički azil, nismo juče uspeli da dobijemo odgovor.
Pored Srbije i Hrvatske, prema rečima Mahmudove, Gadafi bi sigurnost mogao da potraži i u susednim Čadu i Alžiru, ali i u Venecueli, kod svog prijatelja Uga Čaveza.
Mahmudova je rekla da je kod Gadafija bilo mnogo plaćenika sa Balkana, a pogotovo iz Srbije i Hrvatske.
Priču Mahmudove je potvrdio i američki magazin Tajm, koji je objavio priču jednog srpskog generala, koji je navodno bio Gadafijev vojni savetnik sve do 21. avgusta.
- Tamo je haos. Četiri nedelje nisam razgovarao sa Gadafijem, jer nije hteo da me sluša. Ne možeš da se boriš protiv NATO. Ma on je tvrdoglavi ludak. On je budala! - rekao je, navodno, ovaj general u penziji.
Tajm je pričao i sa hrvatskim plaćenikom, izvesnim Mariom, koji je napustio Gadafijevu vojsku pre deset dana. I Mario je potvrdio da je Gadafi angažovao veterane jugoslovenskih ratova da bi mu pomogli u odbrani Tripolija, i da su to bili uglavnom Srbi, ali da su svi oni, jedan po jedan, napuštali brod koji tone.
Bez informacija o „uhapšenim Srbima“
U sredu uveče pojavila se informacija da je pet Srba uhapšeno na aerodromu u Tripoliju, i da su osumnjičeni da su bili „Gadafijevi snajperisti“. Ministarstvo spoljnih poslova i Ambasada Srbije u Libiji saopštili su juče da nemaju informacije o tome da je bilo koji građanin Srbije zarobljen u Libiji.
Prema nekim drugim informacijama, ima istine u tome da su u Tripoliju uhapšene četiri osobe koje govore srpski. Oni su radnici firme za obezbeđenje, a ukupan broj ljudi sa prostora bivše SFRJ zaposlenih u toj agenciji je 55 - od čega 35 ima srpski pasoš. Vođa grupe je Srbin sa lažnim hrvatskim pasošem.
Reakcije srpskih političara
Aleksandar Vučić, SNS:
Sasvim sam siguran da Gadafi sigurno ne bi tražio azil u Srbiji, jer zna ko je na vlasti. A, iskreno, i ne verujem da su informacije koje mediji objavljuju tačne, da postoji takva mogućnost.
Zoran Krasić, SRS:
Ukoliko Gadafi zatraži azil u Srbiji, treba mu dozvoliti i oberučke ga prihvatiti. On je istinski borac protiv NATO alijanse. Srbija bi trebalo da bude sigurno utočište za svakog ko se bori protiv Amerike i zapadnih sila.
Zoran Nikolić, DSS:
Nije uopšte realno da bi Gadafi mogao da zatraži azil u Srbiji. Ne želim ni da komentarišem šta bi bilo kad bi bilo. Ipak, nadam se da će naša zemlja s Libijom i dalje imati dobre odnose.
Dragan Marković Palma, JS:
Uopšte ne razmišljam o njemu. Takva informacije su pomalo naučnofantastične.
Pogledaj vesti o: Libija








