Osaka donela prvi grand slem Japanu

Izvor: VOA, 09.Sep.2018, 00:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Japanska teniserka Naomi Osaka osvojila je prvu grand slem titulu u karijeri, pobedom u finalu nad Serenom Vilijams - 6:2 i 6:4, posle sat i 20 minuta igre igre. Ona je prva osoba iz te zemlje - bilo teniser ili teniserka - koja je osvojila jedan od turnira velike četvorke. Dvadesetogodišnja Japanka bila je bolja i zasluženo došla do najvećeg uspeha u karijeri, ali će meč definitivno biti upamćen po incidentu u drugom setu, koji je doveo do toga da sudija Karlos Ramos oduzme Sereni čitav gem. Ramos je najpre kaznio osvajačicu 23. grand slem titule oduzimanjem poena zbog dve uzastopne opomene - prve zbog dobijanja instrukcija sa tribina od strane svog trenera Patrika Muratoglua, a zatim i lomljenja rekata tim povodom. Kada ga je Vilijams verbalno napala posle toga, Ramos ju je kaznio dodeljivanjim gema Osaki. Usledila je situacija gde su na teren morali da izađu supervizor i direktor turnira, da bi se posle nekoliko minuta meč nastavio. Serena je sačuvala svoj servis, smanjila na 5:3, ali je Naomi Osaka bila sigurna u narednom i došla do druge pobede nad Vilijams u isto toliko međusobnih duela. Serena se očekivano nije pozdravila sa sudijom Karlosom Ramosom, koga su gledaoci na "Atrur Ešu" ispratili salvama zvižduka. Pobednici turnira pripao je čak na 3,8 miliona dolara, a Osaka će od ponedeljka biti 7. na WTA rang-listi, što joj je najbolji plasman u karijeri.