
Izvor: Politika, 08.Okt.2008, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Počelo saslušanje Župljaninovih jataka
Haški optuženik krio se u Srbiji, Crnoj Gori, Moskvi, Parizu, pa čak i Nigeriji uz pomoć mreže od 30 pomagača
Tužilaštvo za ratne zločine i Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije došli su do preciznih podataka da se haški optuženikStojan Župljanin proteklih devet godina krio u Srbiji, Crnoj Gori, u Moskvi, Parizu i Nigeriji. U toku je akcija Tužilaštva za ratne zločine >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << i policije u kojoj će bitisaslušano sedam osoba iz mreže pomagača haškog optuženika Stojana Župljanina, izjavio je portparol Tužilaštva za ratne zločine Bruno Vekarić.
Među njima je, kako je „Politici” potvrdio portparol, i novosadski profesor Koviljko Lovre, bivši potpredsednik Izvršnog veća Vojvodine.Na pitanje da li je tužilaštvo došlo do informacija da je Župljanin ostvarivao vezu sa haškim beguncem Ratkom Mladićem, Vekarić odgovara da za sada nema podataka o tome.
„U toku je saslušanje više osoba osumnjičenih za pomaganje u skrivanju i pribavljanju lažnih dokumenata haškog optuženika Stojana Župljanina”, rekao je Vekarić.
Pretkrivičnim postupkom obuhvaćeno je više desetina građana koji su formirali mrežu za skrivanje Župljanina. „Provaljen je njegov šifrarnik i znamo da se od 1999. godine,pored Srbije, skrivao u još četiri države na ukupno 27 lokacija”, kazao je Bruno Vekarić. Prema operativnim saznanjima Tužilaštva i MUP-a, Župljanin je boravio u Lagosu u Nigeriji, u Moskvi, Parizu, a u više navrata krio se na različitim mestima u Crnoj Gori.Takođe, utvrđeno je da je koristio identitet mrtvog Branislava Vukadina i da je originalne papire dobio iz Republike Srpske. „Na osnovu tih papira izdata su mu lična dokumenta u Bačkom Petrovcu”, rekao je Vekarić navodeći da je za to bila neophodna pomoć ljudi u tamošnjoj policiji.
Kako nam je objasnio portparol, šifrarnik, odnosno sveščicu sa brojevima koji su predstavljali šifre za određene gradove i osobe za kontakt za nalaženje takozvanih štekova imao je Župljanin i još nekoliko njegovih prijatelja. Uz pomoć šifara, Župljanin je menjao mesta na kojima se krio.
On je kazao da se došlo do podatakada je Župljanin, tokom skrivanja, bio na raznim svetkovinama, na svadbama, u banjama, a odlazio je i na more.Dok su saslušavani svedoci i potencijalni pomagači, Župljanin ih je zvao telefonom iz Haškog tribunala, što je, po oceni Vekarića, nezamislivo i o čemu će biti obavešteno haško tužilaštvo.
„U pretkrivičnom postupku trenutno je više od 30 ljudi”, rekao je Vekarić.
Župljanin je uhapšen 11. juna u Pančevu, gde je živeo koristeći identitet Branislava Vukadina. Nešto ranije porodica ga je putem medija pozvala da se preda, navodeći da trpe velike pritiske i da im je zbog izolacije ugrožena egzistencija.
Župljanin je tokom ratnih sukoba u BiH bio načelnik Centra službi bezbednosti u Banjaluci i policijski funkcioner na najvišem položaju u Bosanskoj krajini i zastupao policiju u Kriznom štabu Autonomne Regije Krajine. Haški tribunaltereti ga da je planirao, podsticao, naređivao i činio zločine protiv čovečnosti kao učesnik u zajedničkom zločinačkom poduhvatu, kao i da je pomagao i podržavao njihovo planiranje, pripremu i izvršenje.
Dorotea Čarnić
[objavljeno: 09/10/2008]
Pogledaj vesti o: Pariz, Moskva