
Izvor: B92, 08.Okt.2008, 12:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Saslušanja pomagača Župljanina
Beograd -- Tužilaštvo za ratne zločine potvrdilo je da je u toku saslušanje sedmoro osumnjičenih za pomaganje u skrivanju haškog optuženika Stojana Župljanina.
Portparol Tužilaštva za ratne zločine Bruno Vekarić izjavio je za B92 da oni nisu uhapšeni već pozvani na saslušanje u pretkrivičnom postupku i da će biti saslušani u narednih nekoliko dana. B92 saznaje, među osumnjičenima za skrivanje Župljanina je dr Koviljko Lovre, bivši predsednik Izvršnog veća >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Vojvodine i ministar za poljoprivredu i šumarstvo Vlade SRJ.
Portparol Tužilaštva Bruno Vekarić kaže da se sada zna kako se i gde Župljanin krio.
Inače, pretkrivičnim postupkom obuhvaćeno je više desetina građana koji su formirali mrežu za skrivanje Župljanina.
Portparol Tužilaštva Bruno Vekarić kaže da je ovo početak akcije, koja će trajati narednih nekoliko dana, jer je, prema podacima, Župljaninu pomagalo više od 30 osoba.
Vekarić kaže da je Župljanin u Srbiji živeo veoma ležerno, da se krio na 27 lokacija, kao i da je više puta boravio u inostranstvu.
Vekarić: Ono što je veoma važno naglasiti u ovom trenutku da je razbijen šifrarnik Stojana Župljanina, gde se vidi da je mreža pomagača samo njemu bila ogromna. Dakle, u tome je učestvovalo više od 30 ljudi. Neposredno smo se sada usmerili na prvih sedam. Oni će biti saslušani u narednih nekoliko dana. Dakle, oni su pozvani na informativni razgovor, nema tu nekog spektakla, hapšenja, već radi se o informativnom razgovoru. U odnosu na ono što će se desiti tamo, zavisiće naši sledeći procesno-pravni potezi.
B92: Stojan Župljanin je imao ličnu kartu koja mu je izdata u Srbiji na lažno ime. Da li ima informacija o tome kako mu je izdata lična karta i na koji način se on uopšte skrivao?
Vekarić: Preciznim radom MUP-a i Tužilaštva za ratne zločine, otkriveno je mnogo stvari koje su veoma interesantne. Neke će biti obelodanjene. Na primer, zna se već da je u Republici Srpskoj on dobio lažni identitet, dakle, identitet mrtvog čoveka. Jedan od osumnjičenih mu je pomogao ovde da dobije izbegličku legitimaciju, koja je opet bila osnov da bi kasnije dobio ličnu kartu. Naravno, videće se da li još ima pomagača. Po našoj proceni, ovo je tek početak. Veliki broj lica je, s obzirom na broj lokacija, uključen u mrežu skrivanja samo Stojana Župljanina, a neke stvari ukazuju da je Stojan Župljanin u nekim segmentima povezan, odnosno da su jataci bili povezani i sa nekim drugim beguncima.
B92: Šifrarnik o kome ste na početku govorili, šta on pokazuje, koliko je ta mreža jaka, koja je, u stvari, bila organizovana kao služba?
Vekarić: On pokazuje, pre svega, da je Župljanin živeo veoma ležerno, ne kao čovek koji je progonjen, već naprotiv. Došli smo do podataka da je, osim u Srbiji, bio u još četiri strane zemlje na Zapadu, Istoku i u Africi. Tako da samo to ukazuje na veoma slobodno kretanje Stojana Župljanina. Boravio je više puta u Crnoj Gori, bio je i na moru. I to je interesantno. Krio se na 27 lokacija u Srbiji. I još niz nekih detalja, kažem vam, koje ćemo možda biti drugom prilikom u prilici da saopštimo.
Vekarić tvrdi i da Župljanin i "danas iz pritvora Haškog tribunala vrši pritisak na svedoke i zastrašuje ih u telefonskim razgovorima". "Sa tom činjenicom upoznaćemo Tužilaštvo u Hagu", rekao je Vekarić.
Župljanin je bio prvi obaveštajac Republike Srpske i savetnik predsednika za unutrašnje poslove. Razbijanje mreže njegovih jataka moglo bi da ukaže na modele skrivanja i drugih begunaca, pre svega Radovana Karadžića.
Kako B92 saznaje, među osumnjičenima za skrivanje Župljanina je dr Koviljko Lovre, bivši predsednik Izvršnog veća Vojvodine i ministar za poljoprivredu i šumarstvo Vlade SRJ. Lovre je dobio orden od Radovana Karadžića.
Tribunal nije zvanično obavešten
Portparol Haškog tribunala Nerma Jelačić izjavila je da optuženima za ratne zločine koji su u pritvorskoj jednici u Ševeningenu nije dozvoljeno da telefonom zovu svedoke i na njih vrše pritisak, a ukoliko se tako nešto dogodi, to se kažnjava.
Jelačićeva je kazala da Tribunal, sudsko veće i Sekretarijat zvanično nisu obavešteni od srpskog Tužilaštva za ratne zločine o pojedinostima saslušanja sedmoro osumnjičenih za pomaganje u skrivanju haškog optuženika Stojana Župljanina.
Za izjavu portparola Tužilaštva za ratne zločine Bruna Vekarića da je Župljanin vršio pritisak na određene svedoke i potencijalne pomagače, zvao ih telefonom iz Haškog tribunala dok su saslušavani, Jelačićeva je ponovila da institucije Haškog suda o tome nisu zvanično upoznate.
"Što se tiče bilo kojeg pritiska na svedoke, naročito od strane optuženih za ratne zločine, vrlo je jasno koliko važnosti Tribunal daje zaštiti svedoka i da se takve akcije, naročito iz pritvorske jedinice, ne dozvoljavaju, a ukoliko se dešavaju, onda budu i sankcionisane", navela je Jelačićeva.
Prema pravilima pritvorske jednice u Ševeningenu, što se tiče prava na telefonske razgovore, ono je ograničeno tako da pritvorenik ne može da zove medije i svedoke, ali porodicu, advokate i prijatelje može da čuje kada i koliko često želi.
Pritvorenici mogu da razgovaraju iz telefonskih govornica unutar pritvorske jedinice, i sve što treba jeste da kupe telefonske kartice za razgovor.
Zločini u RS
Stojan Župljanin je uhapšen u Pančevu 11. juna ove godine, a tamo je živeo koristeći identitet Branislava Vukadina.
Haški tribunal Župljanina tereti da je planirao, podsticao, naređivao i činio zločina protiv čovečnosti kao učesnik u zajedničkom zločinačkom poduhvatu, kao i da je pomagao i podržavao njihovo planiranje, pripremu i izvršenje.
Župljanin je tokom ratnih sukoba u BiH bio načelnik Centra službi bezbednosti u Banjaluci i policijski funkcioner na najvišem položaju u Bosanskoj Krajini i zastupao je policiju u Kriznom štabu Autonomne Regije Krajine.
Prema optužnici, krizni štab Autonomne Regije Krajine sprovodio je opšti plan kontrole i etničkog čišćenja na teritoriji Banjaluke, Bosanske Krupe, Bosanskog Novog, Bosanskog Petrovca, Čelinca, Donjeg Vakufa, Ključa, Kotor Varoši, Prijedora, Prnjavora, Sanskog Mosta, Šipova i Teslića.
Jataci Stojana Župljanina na saslušanju
Izvor: Mondo, 08.Okt.2008
U toku je akcija Tužilaštva za ratne zločine i MUP-a Srbije u kojoj će biti saslušano sedmoro pomagača haškog optuženika Stojana Župljanina, izjavio Bruno Vekarić. Župljanin imao mrežu od preko 30 pomagača. Akcija će će trajati i narednih nekoliko dana
Hapšenje pomagača Stojana Župljanina
Izvor: EMportal, 08.Okt.2008
U toku je akcija Tužilaštva za ratne zločine i Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije u kojoj su privedeni ili će biti privedeni pomagači haškog optuženika Stojana Župljanina, izjavio je portparol Tužilaštva za ratne zločine Bruno Vekarić.
U toku privođenje mreže pomagača Stojana Župljanina
Izvor: TV Avala, 08.Okt.2008
U toku je akcija Tužilaštva za ratne zločine i Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije u kojoj će biti privedeno sedmoro pomagača haškog optuženika Stojana Župljanina, izjavio je portparol Tužilaštva za ratne zločine Bruno Vekarić.
Vekarić:Otkriveno gde se devet godina krio Župljanin
Izvor: Kurir, 08.Okt.2008
BEOGRAD, 8. oktobra (Tanjug) - Portparol Tužilaštva za ratne zločine Bruno Vekarić rekao je danas da je to Tužilaštvo i Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije došlo do preciznih podataka gde se haški optuženih Stojan Župljanih krio devet godina i na koji način. U izjavi Tanjugu, Vekarić...
Vekarić: Otkriveni Župljaninovi jataci
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Okt.2008
BEOGRAD - U akciji Tužilaštva za ratne zločine i Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije privedeno je sedmoro pomagača haškog optuženika Stojana Župljanina, potvrdio je portparol Tužilaštva Bruno Vekarić...„U toku je saslušanje više lica osumnjičenih za pomaganje u skrivanju i pribavljanju...
Uhapšeni pomagači u bjekstvu Stojana Župljanina
Izvor: Radio Slobodna Evropa, 08.Okt.2008
Tužiteljstvo za ratne zločine i Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije saslušavaju sedam osoba za koje se sumnja da su pomagale u bjekstvu haškog optuženika Stojana Župljanina. Glasnogovornik Tužiteljstva Bruno Vekarić izjavio j ..
Počelo saslušanje Župljaninovih jataka
Izvor: Politika, 08.Okt.2008
Haški optuženik krio se u Srbiji, Crnoj Gori, Moskvi, Parizu, pa čak i Nigeriji uz pomoć mreže od 30 pomagača ..Tužilaštvo za ratne zločine i Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije došli su do preciznih podataka da se haški optuženikStojan Župljanin proteklih devet godina krio u Srbiji,...