
Izvor: AlternativneVesti.com, 24.Jul.2011, 15:53 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Svet u rukama šačice bogataša
U kojim delovima sveta se koncentriše svetsko bogatstvo i ko kontroliše tokove novca. Zašto su u današnjem svetu bogati sve bogatiji, a siromašni sve siromašniji.
Što se svet više povezuje, to podele u njemu postaju sve dublje i očiglednije.
Paradoks 21. veka, kada se izrazi jezikom novca, svedoči o sve većem jazu između rastućeg sveta siromaštva i sve većeg bogatstva koje se sliva u sve manji broj ruku. Globalna slika otkriva mesta u kojima se koncentriše novac i moć.
>> Pročitaj celu vest na sajtu AlternativneVesti.com << />
Kriza poslednjih godina potresa svet, ali ne pogađa pođednako sve. Ameriku muči fiskalni deficit, Grčka je pred bankrotom, evrozona se ljulja, ali istraživanja pokazuju da se broj bogataša povećava, dok najbogatiji postaju - još imućniji. Bogataša ima 11 miliona više nego pre izbijanja krize i bogatiji su, zapravo, nego ikad.
Sudeći prema godišnjem izveštaju „Meril Linča“ i „Kapgeminija“ posvećenom svetskom bogatstvu, ukupno bogatstvo najimućnijih u svetu je 2010. godine dostiglo 42,7 biliona dolara, što je za čak 10 procenata više nego prethodne (krizne) godine. Dok su mnoge svetske vlade, uključujući razvijene zemlje, uvodile mere štednje, broj onih koji imaju 30 i više miliona „slobodnih“ dolara porastao je za 10 procenata, na 103.000, a ukupna vrednost njihovih ulaganja skočila za 11,5 procenata na 15 biliona dolara. Među bogatima, najbogatiji su se bogatili brže.
Najviše ih je u SAD, Japanu i Nemačkoj. Osam od 10 ih ima preko 45 godina, tri četvrtine je muškaraca. Iako više od polovine (53 procenta) najbogatijih, živi u jednoj od ove tri zemlje, u azijsko-pacifičkim zemljama bogataši se najbrže množe zahvaljujući velikom usponu Kine i Indije.
Studija pokazuje da je svetska ekonomija još vrlo krhka i da je još mnogo prepreka rastu u ovoj godini. Za bogate to ne važi. Iako je Amerika bila epicentar globalnog finansijskog potresa, SAD su prošle godine imale ubedljivo najviše, 5.220 milionera, ispred Japana sa 1.530 i Kine sa 1.110.
Nastavak na AlternativneVesti.com...