![[REPORTAŽA] Tango Six na vazduhoplovnoj vežbi „Iniohos 2025“: Vojno-vazduhoplovna egzotika sa Bliskog istoka i Azije, među posmatračima i Srbija](https://static.vesti.rs/slike-4/REPORTAZA-Tango-Six-na-vazduhoplovnoj-vezbi-Iniohos-2025-Vojno-vazduhoplovna-egzotika-sa-Bliskog-istoka-i-Azije-medju-posmatracima-i-Srbija.jpg)
Izvor: TangoSix.rs, 14.Apr.2025, 06:50
[REPORTAŽA] Tango Six na vazduhoplovnoj vežbi „Iniohos 2025“: Vojno-vazduhoplovna egzotika sa Bliskog istoka i Azije, među posmatračima i Srbija
Godišnja međunarodna vazduhoplovna vežba ‘‘Iniochos 2025‘‘ (Ηνίοχος – u bukvalnom prevodu ‘‘Kočijaš‘‘) održala se prošle nedelje u Grčkoj. Domaćin je bila 117. borbena brigada u vazduhoplovnoj bazi Andravida, na zapadu ostrva Peloponez.
Radi se o jednoj od najvećih, najvažnijih i najozbiljnijih vežbi u Evropi i na Mediteranu, sa koje je ove godine, na otvorenom danu za medije i spotere, izveštavao i Tango Six.
Organizatori su >> Pročitaj celu vest na sajtu TangoSix.rs << napomenuli da je broj borbenih aviona i helikoptera zemalja učesnica najveći do sada, pored Grčke učestvovalo je još 12 zemalja, dok su dve države imale status posmatrača.
Na vežbi smo uočili i predstavnike RV i PVO Vojske Srbije koje se zvanično nije našlo na spisku učesnika ili posmatrača. Let transportnog aviona C295MW od Batajnice do Andravide mogao se pratiti na Flajtradaru 6. aprila, dok je dan kasnije ekipa Tango Sixa u Andravidi i videla oficire RV i PVO na događaju. Oni su se vratili svojim transporterom 10. aprila.
Rulanje italijanskog Tornada IDS, u pozadini se u letu vidi slovenački PC-9M Hudournik / Foto: Uroš Mitrović
Crna Gora učestvovala je sa višenamenskim helikopterom Bell 412EPI / Foto: Uroš Mitrović
Letelice je poslalo 11 zemalja: 7 članica NATO (6 iz Evrope, a učesnik su bile i SAD), 4 sa Bliskog istoka i Azije.
Od borbenih aviona najveća atrakcija i egzotika bili su katarski F-15QA nazvan Ababil, emiratski Mirage-2000-9 i indijski Su-30MKI. Avioni F-16C i D stigli su iz SAD i Poljske, F/A-18 Hornet iz Španije, Miraži-2000D iz Francuske, Tornado IDS i ECR iz Italije, PC-9M iz Slovenije. Izraelci su poslali leteći radarski sistem G550 Nachshon Eitam, Crna Gora helikopter Bell 412EPI.
Poslednja decenija upotrebe za F-4 Phantom II na evropskom kontinentu / Foto: Uroš Mitrović
Najnoviji tip borbenog aviona RV Grčke – francuski Rafal / Foto: Uroš Mitrović
Učesnici su za logističke potrebe koristili, transportere, putničke avione, kao i leteće cisterne, među njima su bili američki KC-135 i KC-46, indijski C-17A, italijanski P.180, izraelski King Air 200T Zufit 4, francuski TBM700. Osoblje za podršku logistike obezbedio je Kipar, dok su Bahrein i Slovačka bili posmatrači.
Domaćin, grčko ratno vazduhoplovstvo, koristilo je sve tipove borbenih aviona sa kojima raspolaže: lovce-bombardere F-4E, lovce Mirage-2000-5EG i BGM, višenamenske borbene avione F-16C i D, i Rafal DG i EG.
Baza Andravida je dom 338. lovačko-bombarderske eskadrile ‘‘Aris‘‘, 117. borbene brigade. To je jedina jedinica RV Grčke naoružana avionima F-4E ICA. Na ovom aerodromu bila je smeštena većina letelica vazduhoplovnih snaga zemalja učesnica vežbe, ali su, na primer, grčki F-16 doletali iz drugih baza.
Lovac-bombarder Mirage-2000D francuskih Vazduhoplovnih i kosmičkih snaga. Planirano je da ostane u naoružanju do 2035. godine / Foto: Uroš Mitrović
Mirage-2000-5EG i dalje u stroju grčkog ratnog vazduhoplovstva / Foto: Uroš Mitrović
Vežba je izuzetno realistična, kompleksna i zahtevna.
Podeljena u tri faze: u periodu 24-30. marta realizovana je prva koja je podrazumevala dolazak i raspoređivanje snaga koje će učestvovati, potom su aktivnosti same vežbe izvedene između 31. marta i 11. aprila, dok je treća faza odlazak koji je trajao od 11. do 13. aprila. Dan za spotere održan je 7. aprila, a analiza, razmena iskustava i utisaka sa vežbe („Hot Wash Up Day“) održan je u petak.
Treba napomenuti da su spoteri deo aktivnosti vežbe mogli pratiti u kanjonu Vouraikos (takođe na Peloponezu) kroz koji je proletao dobar deo flote aviona koji su korišćeni na vežbi. Prilika za video snimke i fotografije aviona i helikoptera u letu.
Katarski F-15QA Ababil 5. vazduhoplovne brigade, Borbene avijacijske grupe, vazduhoplovna baza Al-Udeid / Foto: Uroš Mitrović
Poljski F-16C Block 52 u specijalnoj šemi farbanja za manifestaciju NATO „Tiger Air Meet“ / Foto: Uroš Mitrović
Kako se u Andravidi osim već spomenute 338. eskadrile, nalazi i „Fighter Weapons School“, Centra za vazduhoplovne taktike (Air Tactics Center) grčkih vazduhoplovnih snaga, ova organizacija bila je zadužena za nadgledanje planiranja, izvođenja i analizu svih postavljenih zadataka. Primarni cilj „Iniochos-a“ je da obezbedi kvalitetnu obuku koja simulira borbene scenarije u stvarnom svetu. Misije su pokrivale širok spektar vazduhoplovnih operacija koje su izvođene iznad kopna i mora.
Ofanzivne i defanzivne operacije („Offensive Counter Air Operations“ – OCA i „Defensive Counter Air Operations“ DCA), vazduhoplovne operacije na strateškom nivou, zatim APCLO operacije („Air Power Contribution to Counter-Land Operations“), APCMO („Air Power Contribution to Maritime Operations“), izviđanje („Recce“), borbeno traganje i spasavanje (CSAR), operacije neutralisanja takozvanih „Time Sensitive Targets“ (TST), upotreba vazduhoplovnih sredstava od visoke važnosti („High Value Airborne Asset“ – HVAA).
Transporter C-130H Hercules RV Grčke / Foto: Uroš Mitrović
Uvek interesantni P.180 Avanti vazduhoplovnih snaga Italije / Foto: Živojin Banković, Tango Six
Tokom vežbe su za određene misije korišćeni su i taktički simulatori za borbeni avion F-16 kojima je opremljena novoformirana grčka eskadrila „Synthetic Training Squadron“, iz sastava Vazduhoplovnog taktičkog centra. RV Grčke je pored borbenih, transportnih, školskih aviona i helikoptera, koristilo i sisteme PVO, a u vežbi su sa svojim sredstvima i ljudstvom učestvovale i grčka Kopnena vojska, kao i Mornarica.
Medijski i spoterski dan bio je dobro organizovan, zvanično je objavljeno da ih je bilo preko 1.000, a došli su iz svih krajeva planete. Ulaznica je koštala 40 evra, prijava i naplata ulaznice morala je da se obavi, dokaže i potvrdi elektronskom poštom, kao i na licu mesta, a spoteri su mogli da uđu u bazu u periodu od 7:30 do 10 časova. Spoteri i novinari su po ulasku od organizatora uz akreditaciju sa odgovarajućom ogrlicom, dobijali poklon koji je sadržao prišivku i privezak sa motivima ovog događaja.
Rezervoar za gorivo kao frižider za Koka-kolu, Fantu i pivo / Foto: Živojin Banković, Tango Six
Na aerodromu ste u kantini mogli kupiti kafu, vodu, sokove, dok je u bašti oko tog objekta pripremana hrana. Koka-kola, Fanta i pivo nalazili su se u prilagođenom rezervoaru za gorivo aviona F-4 u koji je stavljen led zajedno sa konzervama pića.
Oko kontrolnog tornja nalazili su se štandovi nekoliko grčkih, ali i stranih vazduhoplovnih eskadrila čiji su pripadnici prodavali suvenire, prišivke, kačkete, majice, dukserice, publikacije i postere.
Indija je najveći korisnik ruskog borbenog aviona Su-30, ukupno ih je za sada nabavila čak 272 / Foto: Uroš Mitrović
Atraktivno razdvajanje formacije pre sletanja borbenih aviona F-16 / Foto: Uroš Mitrović
Uslovi za fotografisanje nisu bili idealni sve do kasnog popodneva što je i logično, obzirom da su spoteri bili okrenuti ka istoku (PSS se prostire pravcem sever-jug). Aktivnosti na aerodromu mogle su da se prate od 10 do 17 časova, očekivano ne kao na klasičnom aero-mitngu. Nije tu bilo posebnih pilota i timova za prikazivanje manevarskih mogućnosti aviona, već posade iz operativnih borbenih jedinica.
Mediji i spoteri mogli su da vide rulanja, poletanja, sletanja, a i pored toga što nije bilo letačkog programa, posetioci su mogli da uživaju u grupnim preletima formacija, nakon čega su usledila atraktivna razdvajanja aviona koji su kretali na sletanje. Deo spotera koji su ušli među prvima ipak je mogao i pre zvaničnog početka aktivnosti, da vidi let dva F-4E koji su izveli nekoliko manevara iznad aerodroma.
Katar je nabavio 36 F-15QA, primerak na fotografiji nosi ACMI pod i nišansko-navigacijski kontejner AN/AAQ-33 Sniper ATP / Foto: Uroš Mitrović
Španski Horneti su u danu za medije i spotere ostali na zemlji / Foto: Živojin Banković, Tango Six
U danu za javnost je od borbenih aviona letelo sve osim španskih F/A-18 i emiratskih Miraža 2000. Oni su se mogli videti parkirani oko kaponira u južnom delu baze. Većina letelica je imala spoljašnje tankove za gorivo, dobar deo i nišansko-navigacijske kontejnere, neki su nosili vežbovne rakete vazduh-vazduh, jedan se mogao uočiti sa vežbovnom protivradarskom raketom, a par aviona sa vežbovnim planirajućim vođenim bombama. Bilo je tu i ACMI sistema („Air Combat Maneuvering Instrumentation“) koji se koriste za praćenje, snimanje i analizu obuke u vazdušnoj borbi.
Sasvim sigurno su najatraktivniji bili borbeni avioni sa Bliskog istoka i Azije, koji se veoma retko mogu videti u Evropi. Katarski F-15QA i indijski Su-30MKI su zbog svojih velikih dimenzija plenili pojavom, Indijci su imali i najimpresivnije poletanje, izvedeno uz korišćenje vrlo male dužine poletno-sletne staze i pod veoma velikim napadnim uglom.
USAF F-16C Blok 30 u atraktivnoj šemi farbanja „Have Glass V“ / Foto: Uroš Mitrović
Italijanski Tornado ECR sa vežbovnom varijantom protivradarske rakete AGM-88 HARM / Foto: Uroš Mitrović
Kod američkih F-16C Blok 30 (E, H i K) 93. borbene eskadrile ‘‘Makos‘‘, 482. borbene brigade iz „Air Force Reserve Command“ sastava, koja je stacionirana rezervnoj vazduhoplovnoj bazi Homsted, Florida, najzanimljiviji su nam bili primerci koji imaju noviju šemu farbanja nazvanu „Have Glass V“ u okviru koje su primenjeni i RAM („Radar Absorbent Material“) premazi.
Starije tipove borbenih aviona poput F-4 „Phantom II“ u Evropi ćemo viđati još samo par godina. Grčke primerke će 2028. početi da menjaju F-35A kojih je za sada naručeno 20. Ista je situacija i kada je u pitanju Tornado koga na našem kontinentu više neće biti nakon 2030. godine.
The post [REPORTAŽA] Tango Six na vazduhoplovnoj vežbi „Iniohos 2025“: Vojno-vazduhoplovna egzotika sa Bliskog istoka i Azije, među posmatračima i Srbija appeared first on Tango Six.
Pogledaj vesti o: Grčka