NOVI GRČKI POREDAK Levica je pobedila, šta sad?

Izvor: Blic, 26.Jan.2015, 11:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NOVI GRČKI POREDAK Levica je pobedila, šta sad?

Nakon ubedljive pobede na parlamentarnim izborima u Grčkoj, gde im je za samo dva poslanička mesta izmakla apsolutna većina, levičarska partija SIriza na čelu sa harizmatičnim Aleksisom Ciprasom na čelu smelo je najavila promenu političkog kursa, naročito što se tiče odnosa sa EU i MMF-om, u pogledu grčkog duga. Nije prošlo ni 24 sata od pobede na izborima, a rezultat koji je ostvarila Siriza već je uspeo da napravi >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << potrese na svetskog geopolitičkoj sceni.

Usled pobede levičarske partije na izborima u Grčkoj, koja se zalaže za otpis velikog dela duga od 240 milijardi evra i ponovne pregovore sa MMF-om i EU, evropska valuta doživela je novi udarac, srozavši se na najnižu vrednost u odnosu na američki dolar u poslednjih 11 godina.

Terminske cene nafte su tokom današnjeg trgovanja u Aziji pale, nakon što je levičarska partija Siriza odnela pobedu na parlamentarnim izborima u Grčkoj, što će, prema ocenama analitičara, naneti novi udarac oslabljenom evru.

Barel američke "lake" nafte (WTI) za isporuku u martu pojeftinio je na berzi u Njujorku 57 centi na 45,49 dolara, dok je barel severnomorske nafte tipa "brent" za martovsku isporuku na tržištu u Londonu pojeftinio 48 centi na 48,31 dolar, prenosi agencija "Frans pres."

- Odmah po otvaranju robnih berzi, cene nafte su pale. Verujemo da je na pad uticao ishod izbora u Grčkoj - izjavio je investicioni analitičar singapurske kompanije "Filip fjučers", Danijel Ang.

Pobeda grčke levičarske partije Sirize, čija je politika protivljenja merama štednje izazvala bojazan od potencijalnog izlaska Grčke iz evrozone, uzrokovala je da evro padne na novi 11-godišnji minimum prema dolaru, što čini da nafta izražena u dolarima bude skuplja, smanjujući tako tražnju i vršeći novi pritisak na cene nafte.

Bela kuća saopštila je danas da nada bliskoj saradnji sa budućom grčkom vladom.

"Čestitamo Grčkoj na uspešno održanim parlamentarnim izborima i radujemo se tesnoj saradnji sa njenom sledećom vladom", glasi saopštenje političkog vrha SAD.

Francuski predsednik Fransoa Oland čestitao je sinoć lideru Sirize na pobedi, obećavši saradnju na podršci rastu i stabilnosti evrozone.

Oland je izražio želju da "nastavi blisku saradnju između dve zemlje, u cilju rasta i stabilnosti evrozone, u duhu napretka, solidarnosti i odgovornosti, kao srca evropskih vrednosti koje delimo", navodi se u saopštenju Olandove kancelarije, prenosi Rojters.

Na rezultate izbora u Grčkoj, za koje i mediji i analitičari upozoravaju da bi mogli da uzdrmaju Evropu do korena kao i globalna tržišta, među prvima je reagovao premijer Velike Britanije Dejvid Kameron.

On je, za razliku od Amerikanaca i Francuza, rekao da će pobeda Sirize proširiti ekonomsku nesigurnost po celoj Evropi, te da to znači da Britanija mora da se drži njegovog plana sopstvene ekonomije.

- Izbori u Grčkoj: Levičarska Siriza slavi pobedu

- VIŠE OD LEPOG LICA Aleksis Cipras - političar koji prkosi establišmentu

"Grčki izbori pojačaće ekonomsku nesigurnost širom Evrope. Zato Velika Britanija mora da se drži svog plana i tu bezbednost osigura kod kuće", napisao je Kameron na svom zvaničnom nalogu na Tviteru.

Oglasio se i predsednik Bundesbanke Jens Vajdman koji je izrazio nadu da nova vlada u Atini neće davati lažna obećanja koja zemlja ne može da ispuni.

Vajdman je na televiziji ARD rekao da je jasno da će Grčka nastaviti da zavisi od podrške kroz programe pomoći, koje će moći da dobije samo ako, kako je istakao, nastavi da ispunjava preuzete obaveze, prenela je ANA.

S druge strane, španska partija Podemos, koja se, kao i Siriza, protivi merama štednje, pozdravila je pobedu te grčke partije.

- Nada se budi, strah iščezava. Siriza, Podemos - pobeđujemo - izjavio je lider Podemosa Pablo Iglesias posle objavljivanja rezultata izbora u Grčkoj.

- Evropska centralna banka (ECB) ne može učestvovati ni u kakvom otpisu duga Grčkoj - izjavio je danas član Izvršnog odbora te institucije, Benoa Kur.

- Evropska centralna banka ne treba da odluči da li je Grčkoj potreban otpis duga, ali je apsolutno jasno da ne možemo pristati na otpis potraživanja na ime grčkih obveznica u vlasništvu ECB-a. To je nemoguće iz pravnih razloga - izjavio je Kur u intervjuu nemačkom poslovnom dnevniku "Handelsblatu", a prenosi agencija Frans pres.

Tokom dužničke krize, ECB je kupila velike količine grčkih hartija od vrednosti, i još uvek neke od njih drži u svom portfoliju.

Otpis duga bi, kako ocenjuje francuska agencija, bio jednak monetarnom finansiranju (štampanju novca radi spasavanja države od dugova), što je prema statutu ECB strogo zabranjeno.

Lider levičara Antonis Cipras će najverovatnije danas održati koalicione razgovore sa malom Nezavisnom partijom Grka koja se, poput Sirize, protivi dogovorima sa Evropskom unijom i Međunarodnim monetarnim fondom o merama štednje, dodaje Rojters.

Cipras koja je pobedio na izborima u Grčkoj, poručio je sinoć da Grčka okreće novi list i ostavlja iza sebe poniženja i katastrofalne stroge mere štednje.

Narod je, prema njegovim rečima, dao novoj vladi mandat za nacionalni preporod i vraćanje socijalne kohezije.

Cipras je kazao da Grčka slavi pobedu nad "čeličnim stiskom elite" i antidemokratskim pokretom i da sutra nastavlja s marljivim radom.

Ko je Cipras: Kravatu nije stavio ni pred Papom, a sina je nazvao po Če Gevari

Hoće li Aleksis Cipras ikada staviti kravatu? Ovo pitanje često je bilo upućeno vođi Sirize. Odgovor je stigao ekspresno.

- Nikada. Na kraju krajeva, nisam je imao ni kad sam išao kod pape - kaže najmlađi premijer u istoriji Grčke. Nekonformista u svakom pogledu, rođen četiri dana nakon propasti desničarske vojne hunte 1974. godine, Cipras je odrastao okružen boljkama grčkog društva: korupcijom i nedostatkom meritokratije, kao i ogromne nezaposlenosti.

Diplomirao je na Tehničkom fakultetu a politikom je prvenstveno počeo da se bavi jer je bio frustriran sistemom u kojem je živeo. Njegova porodica nikada nije putovala van Grčke. Cipras nije znao ni engleski jezik pa ga je tek u tridesetim godinama naučio i to sam, čitajući udžbenike u slobodno vreme. Mlađeg sina nazvao je Ernesto prema argentinskom revolucionaru Če Gevari.

Bivši aktivista komunističke partije, studentski vođa i deklarisani ateista u četrdesetoj godini odlučio je da promeni ne samo svoju zemlju nego i celu Evropu.

Nakon što je glasao na nedeljnim izborima Cipras je poručio da je budućnost svih u Evropi u demokratiji, solidarnosti i saradnji.

- Kroz teške i mučne pregovore Grčka mora vratiti svoje dostojanstvo - rekao je Cipras, čija pozitivna drskost i harizma predstavljaju kombinaciju koja je i te kako u stanju da "protrese" evropsku političku scenu.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.