Bankrot pred vratima

Izvor: Deutsche Welle, 28.Jun.2015, 10:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bankrot pred vratima

Sve izgleda kao gotova stvar: ministri finansija evrozone odbili su da produže finansiranje Grčke. Za sada niko ne pojašnjava da li to automatski znači bankrot zemlje. Pre toga je premijer Cipras najavio referendum.

Evrozona neće produžiti program pomoći Grčkoj, potvrdio je šef evrozone Jarun Diselblum nakon sastanka ministara finansija evrogrupe u Briselu. Program ističe u utorak u ponoć, a za sada niko ne kaže otvoreno da li će tada nastupiti bankrot Grčke. Razgovori >> Pročitaj celu vest na sajtu Deutsche Welle << u Briselu nastavljeni su bez grčkog ministra finansija Janisa Varufakisa, a mediji prenose da se sada verovatno raspravlja o famoznom planu B koji podrazumeva insolventnost Atine. Bez oslobađanja nove tranše pomoći od 7,2 milijarde evra Grčka neće biti u stanju da plati dugove, od kojih prvi dolazi onaj prema MMF-u. Već u utorak toj instituciji treba vratiti 1,6 milijardi evra.

Pretpostavlja se da bi tada i Evropska centralna banka mogla da obustavi kredite grčkim bankama, te da bi one – u roku od nekoliko sati – ostale bez novca. Levičarska vlada je najavila da će intenzivno sarađivati sa Evropskom bankom i Centralnom bankom Grčke kako bi se obezbedio nastavak finansiranja. Međutim, iako vlast poziva građane na smirenost, izveštači iz Atine prenose da su se već prepodne pred bankama formirali redovi, te da su mnogi bankomati ostali prazni.

Za ostanak Grčke u evru

Portali uglednih nemačkih novina su jedinstveni u stavu da je Grčka još samo korak od bankrota i napuštanja evrozone. Kao razlog navode najavu Aleksisa Ciprasa da će sledeće nedelje (5. jul) građani moći da glasaju o merama štednje. Cipras je noćas zatražio od kreditora da produže finansiranje do referenduma. Obećao je da će se pridržavati rezultata glasanja, kakvi god da budu. „Neke od tih institucija i partnera verovatno imaju nameru da ponize čitav jedan narod“, rekao je grčki premijer.

Međutim, izgleda da nikakvog dogovora ili predloga štednje neće ni biti, pa je tako nejasno o čemu bi se izjašnjavalo na referendumu. Nemački ministar finansija Volfgang Šojble pre nove runde pregovora rekao da su Grci, najavljujući referendum, „napustili pregovarački sto“. Nakon sastanka je Šojble ponovio da su ministri finansija saglasni da Grčku treba zadržati u monetarnoj uniji, ali je dodao da će evrozona učiniti sve da spreči mogućnost da se kriza proširi na druge zemlje. Francuski ministar Mišel Sapin je rekao da Grčka treba da ostane u zoni evra „bez obzira kolike su teškoće“. „Na tome ću raditi pre 30. juna, 30. juna i posle 30. juna“, rekao je on.

Grčki građani u subotu pohrlili na bankomate

Grčki ministar Janis Varufakis bio je razočaran što njegove evropske kolege odbijaju referendum i optužio ih je da time ugrožavaju evropski projekat. Dodao je da bi grčki narod na referendumu najverovatnije glasao protiv njegove vlade, to jest za mere štednje. On je, pre nego što je napustio sastanak u Briselu, dodao da će se njegova vlada „do poslednjeg trena u utorak“ boriti za dogovor sa poveriocima. Podsetio je da istupanje iz evrozone uopšte nije predviđeno ugovorima monetarne unije. Varufakis stoga tvrdi da planirani referendum nije izjašnjavanje o ostanku u zoni evra već samo o predlogu mera štednje.

Šta bi rekli građani?

Među vodećim nemačkim političarima o referendumu se jedini drugačije izjasnio nemački vicekancelar i ministar privrede Zigmar Gabrijel. Ovaj socijaldemokrata je rekao da referendum možda i ima smisla – ali samo ako se građanima predstavi dogovor o kojem se glasa. „Nisam međutim siguran da li će svi detalji programa već do tada biti ispregovarani. Naravno, gospodin Cipras može da pita građanke i građane samo o stvarima koje su čvrsto dogovorene, kako ne bi posle referenduma ponovo imali razne interpretacije“, rekao je Gabrijel za Dojčlandfunk.

Svi aktuelni tekstovi o grčkoj krizi.

Narod bi odbio dalje mere štednje, smanjenje penzija i plata i povećanje poreza, uveren je i Jorgos Kondros, iz glavnog odbora Sirize. „Grčki narod je veoma dobro informisan o čemu se ovde radi. I zato će doneti odluku koja je u njegovom interesu“, rekao je Kondros za Dojčlandfunk. On smatra da je Grčkoj postavljen ultimatum od strane krugova koji dovode i sam evropski projekat u pitanje. „Oni ne žele alternativu koja kaže da politika štednje ne vodi nikuda osim u recesiju i problem za narod. Mi smo na sto stavili drugi predlog – da ponovo pričamo o rastu, borbi protiv nezaposlenosti, socijalnoj državi i pravednoj raspodeli.“

U samoj Grčkoj opoziciona Nova demokratija koristi priliku da se, kao i prethodnih dana, preporuči kao alternativa aktuelnoj vlasti. Tako je bivši konzervativni premijer Antonis Samaras rekao da je Cipras doveo zemlju u ćorsokak. „Sada postoji samo izbor između lošeg dogovora sa donatorima i napuštanja evrozone“, dodao je on. Prema za sada nepotvrđenim informacijama Samaras priprema glasanje o poverenju vladi.

Nastavak na Deutsche Welle...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Deutsche Welle. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Deutsche Welle. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.