Srbija u EU kao očerupana kokoš

Izvor: Vesti-online.com, 27.Dec.2013, 13:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija u EU kao očerupana kokoš

Srbija bi trebalo da od 21. januara otpočne pregovore o ulasku u Evropsku uniju. Zvanični Beograd je prethodno, a naročito u slučaju Hrvatske, učinio sve kako bi pomogao komšijama u tom procesu, pa je za očekivanje i da će usluga biti vraćena. Međutim, sagovornici "Vesti" ne veruju u to, već tvrde da će se Srbija veoma brzo suočiti sa uslovljavanjima ne samo Hrvatske, već i drugih zemalja u regionu.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com <<
Politički analitičar i urednik Nove političke misli, Đorđe Vukadinović, apsolutno je siguran da nikakve iskrenosti ili dobronamernosti srpskih komšija neće biti.

- Tek ćemo sa početkom pregovora sa EU videti šta nas sve čeka i do kakvih uslovljavanja i ucena će doći, ne samo od Nemačke, već i od Hrvatske, Mađarske, Rumunije, pa čak i Bugarske. Nijedna od tih zemalja neće propustiti priliku da dobije ustupak u svakom od dosadašnjih spornih bilateralnih pitanja - izričit je Vukadinović.

Činjenica da je Srbija znatno doprinela da Hrvatska ispuni neke od ključnih uslova EU, po Vukadinoviću, neće značiti i "vraćanje usluge".

Bugarska ima otvorene pretenzije na "zapadnijete pokrajini", odnosno Pirot, Niš i Leskovac. Tradicionalni prijatelji Rumuni, kada vide da nas svi "čerupaju" postaviće i pitanje Negotinske Krajine, a uveliko već školuju sveštenike da u crkvama služe na vlaškom jeziku - precizira Jovanović.

- Veoma brzo će se otvoriti pitanje spornog dela granice, ali i uvoza njihovih proizvoda i otvaranja firmi u Srbiji. Istovremeno, Mađari će bez sumnje insistirati na autonomiji mađarske zajednice u Vojvodini, a Rumunija je već odavno potegla pitanje Vlaha u istočnoj Srbiji - zaključuje Vukadinović.

I nekadašnji ministar spoljnih poslova SRJ Živadin Jovanović nije optimista.

- Kako očekivati od Hrvatske vraćanje usluge kada je i dalje aktuelna njihova tužba za genocid. Zagreb i dalje insistira da izbije na istočnu srpsku obalu Dunava kod Šarengradske ade. Nažalost, od 2000. godine vlasti u Beogradu, u želji da ostvare dobrosusedske odnose u regionu nikada nisu insistirale na reciprocitetu u rešavanju problema, i to će nam se sada vratiti kao bumerang - tvrdi Jovanović.

Prema oceni Živadina Jovanovića takozvana Vlada Kosova neće direktno kočiti ulazak Srbije u EU, ali će to u njihovo ime, činiti SAD, Nemačka i Velika Britanija.

- Odustajanjem od severa Kosova, kao poslednjeg bastiona, Srbija se faktički odrekla svoje južne pokrajine. Ostaje još samo da to učini i deklarativno. Kada je svet shvatio da je Srbija trgovala Kosovom zarad datuma u EU, onda je jasno da pitanje Kosmeta neće biti svrstano samo u poglavlje 35, već po potrebi, kako kojoj velikoj sili zatreba da uceni Srbiju - objašnjava Jovanović.

Prema njegovim rečima, Mađarska već godinama insistira na Trijanonskom sporazumu iz 1920. godine, a svaki zahtev za revizijom istorije je zapravo zahtev za prekrajanjem granica.

- Nemačka će bez sumnje intenzivirati već pokrenuto pitanje podunavskih Nemaca kojima je već počela da se vraća imovina, a onda će se otvoriti i pitanje podrške Srbije Republici Srpskoj, jer je težnja EU da dođe do suštinske reforme Dejtonskog sporazuma kojom će se RS utopiti u unitarnu Bosnu. Ako je za utehu, jug Srbije i Sandžak će se čuvati kao "aduti" za potpaljivanje vatre i dodatna uslovljavanja ukoliko Srbija pomisli da bi mogla da razmišlja svojom glavom. Srbija je brzopleto odlučila da uđe u EU i to će nam se osvetiti - ističe Jovanović.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.